موزه جین آستن در خطر تعطیلی همیشگی
بازديد : iconدسته: اخبار

مکانی که نویسنده مشهور انگلیسی در آن تمام رمان‌هایش را نوشته ممکن است به خاطر کرونا برای همیشه بسته شود، چون تمام بودجه عملیاتی آن از بازدیدکنندگان تامین‌ می‌شود.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از گاردین – خانه‌ای که جین آستن در آن هر شش رمانش را تمام کرده و هشت سال پایانی عمرش را آنجا سپری کرده به خاطر فشارهای مالی ناشی از قرنطینه ممکن است پیش از پایان سال اجبارا بسته شود.

لیزی دانفورد، مدیر موزه خانه جین آستن در روستای چاوتون همپشر گفت این موزه هیچ بودجه عمومی عادی دریافت نمی‌کند و وابسته به بازدیدکنندگان و حامیان است. وقتی در ۲۰ ماه مارس درهای آن به خاطر همه‌گیری ویروس کرونا بسته شد، این موزه با ۱۶ کارمند و ۵۰ داوطلب تمام درآمد خود را از دست داد.

دانفورد می‌گوید حالا این خطر کاملا جدی وجود دارد که پیش از پایان سال ۲۰۲۰ موزه با تمام مجموعه‌هایش از اولین نسخه‌های نوشته‌شده، نامه‌ها و وسایل متعلق به این نویسنده بزرگ برای همیشه بسته شود و تمام کارکنان بی‌کار شوند.

دانفورد که در ماه آوریل به عنوان مدیر این موزه شروع به کار کرد می‌گوید: «صد درصد از هزینه‌های عملیاتی روزانه ما از طریق ملاقات‌های حضوری تامین می‌شود. حالا این منبع بودجه به‌طور ناگهانی و ویرانگری از بین رفته است.»

اکثر کارکنان موزه به مرخصی بدون حقوق رفته‌اند و بقیه در حال اداره یک فروشگاه آنلاین هستند. اما حالا این موزه تقاضای بودجه اضطراری دارد و دانفورد از تمام افراد سرتاسر جهان که تا به حال با یکی از رمان‌های درخشان جین آستن از واقعیت فرار کرده‌اند درخواست می‌کند که برای نجات این خانه کمک کنند.

آستن در سال ۱۸۰۹ پس از آنکه برادرش ادوارد، ملک چاوتون را به ارث برد، به همراه مادر، خواهرش کاسندرا و دوستش مارتا لیود به این کلبه نقل مکان کرد. در آنجا او رمان‌هایش ازجمله «عقل و احساس»، «غرور و تعصب» و «اِما» را پشت میز کوچکی کنار پنجره اتاق ناهارخوری تمام کرد. خانواده آستن پس از مرگ او در سال ۱۸۱۷ همانجا ماندند.

بنیاد یادبود جین آستن در سال ۱۹۴۷ برای خرید خانه بودجه‌ای جمع‌آوری کرد و دو سال بعد این خانه برای عموم افتتاح شد. اینجا الان محل نگه‌داری نامه‌ها، نسخه‌های اولیه و اشیای مربوط به نویسنده ازجمله صندوق نامه‌ حکاکی شده برای آستن که برادرش فرانسیس ساخته، یک انگشتر و میز تحریر اوست.

دانفورد می‌گوید: «برای بازدیدکنندگان هر اتاق کلبه با پیوندی صمیمی با این نویسنده محبوب پر شده. هیچ جای دیگری مربوط به او باقی نمانده. تنها خانه او که در معرض دید عموم قرار دارد اینجاست و این محل گران‌بهاترین چیز متعلق به جین آستن در دنیاست که مجموعه‌ای از موارد مهم بین‌المللی را در خود جای داده است.»

این موزه برای اطمینان از بقا در طول همه‌گیری ویروس کرونا مبلغ ۷۵ هزار پوند را برآورد کرده که تا الان بیش از ۱۳ هزار پوند جمع‌آوری شده است.

چندین شخصیت شناخته‌شده به حمایت از این موزه برخاستند، ازجمله لوسی ورسلی، مورخ و متصدی «کاخ‌های سلطنتی تاریخی» که خواستار اهدای کمک مالی به مکانی شد که نویسنده محبوب هر فرد با درک و احساسی شش رمان خود را در آن نوشته است. ساموئل وست بازیگر و لورا وید نمایش‌نامه‌نویس نیز مردم را به کمک مالی به این موزه تشویق کرده‌اند. الن تیچمارش، مجری تلویزیون که در نزدیکی موزه زندگی می‌کند در ویدیویی که برای این موزه ساخته شده به توانایی آستن در ساخت جهانی که برای خودش واقعی بود و حالا ما می‌توانیم از آن استفاده کنیم ادای احترام کرد. او گفت: «وقتی به خانه جین آستن می‌روی حضورش را احساس می‌کنی. این یکی از آن خانه‌هایی است که واقعا حال و هوای خاصی دارد.»


iconادامه مطلب

سایر صفحات سایت

Copyright © 2013 _ Design by : MrJEY