اتحاد کتابفروشی‌های مستقل انگلیس علیه آمازون
بازديد : iconدسته: اخبار

یک فروشگاه برخط، کتابفروشی‌های انگلیس را علیه انحصارطلبی کمپانی آمازون در بازار کتاب متحد کرد.  

به گزارش گروه فرهنگی ایرنا از روزنامه گاردین، عده‌ای آغاز به کار فروشگاه اینترنتی بوک‌شاپ (Bookshop) در انگلیس را انقلابی در تاریخ کتابفروشی توصیف می‌کنند. این کتابفروشی برخط رقیب قدر سایت آمازون است و به اهالی کتاب و کتابخوانی این امکان را می‌دهد همزمان با خرید اینترنتی کتاب از کتابفروشی‌های مستقل محلی حمایت کنند.

راه‌اندازی بوک‌شاپ ایده اندی هانتر نویسنده و بنیان‌گذار پایگاه ادبی لیترالی هاب (Literary Hub) بود. این فروشگاه به کتابفروشی‌های مستقل اجازه می‌دهد ویترین مجازی خود را طراحی کرده و از تمام سود حاصل از فروش (معادل ۳۰ درصد از قیمت درج شده روی کتاب) بهره‌مند شوند. تمامی امور مربوط به خدمات مشتریان و ارسال نیز توسط بوک‌شاپ و شرکای توزیع‌کننده‌اش انجام می‌شود. کتاب ها تخفیف خورده‌اند و ظرف دو تا سه روز به دست خریدار می‌رسند.

فروشگاه اینترنتی بوک‌شاپ اولین بار ژانویه سال گذشته با ۲۵۰ کتابفروشی آمریکا آغاز به کار کرد و حالا با بیش از ۹۰۰ کتابفروشی در این کشور همکاری می‌کند. هانتر می‌گوید: کارمان را با ۵۰ هزار دلار فروش در ماه فوریه آغاز کردیم، ماه مارس در روز ۵۰ هزار دلار کتاب می‌فروختیم و ماه آوریل روزانه ۱۵۰ هزار دلار.

فروش بوک‌شاپ تا ماه ژوئن (خرداد- تیر ۹۹) به روزانه یک میلیون دلار کتاب در روز رسید. این فروشگاه اینترنتی تاکنون بیش از ۷ میلیون و ۵۰۰ هزار دلار برای کتابفروشی‌های مستقل در آمریکا درآمد به همراه داشته است.

به گفته هانتر، ماموریت بوک‌شاپ ارتقای منفعت عمومی از طریق کمک به جامعه مستقل ادبی است. براساس قوانین این فروشگاه، امکان واگذاری آن به هیچ خرده‌فروش بزرگ آمریکایی از جمله آمازون وجود ندارد.  

هانتر معتقد است دلیل موفقیت سریع بوک‌شاپ علاقه کتابخوانان به کتابفروشی‌های محلی است. وی می‌گوید: کتابفروشی‌ها مدتی به دلیل رشد آمازون دچار مشکل شده بودند اما همه‌گیری کرونا این بحران را تسریع کرد. آمازون بسیار قدرتمندتر از قبل شده در حالی که بقای فروشگاه‌هایی با ۱۰۰ سال قدمت، به تار مویی بند است. گمان می‌کنم دلیل موفقیت ما این بود که مردم نسبت به این مسئله آگاه بوده و میخواستند به کتابفروشی‌های محبوبشان کمک کنند زیرا به جهان پس از همه‌گیری اهمیت می‌دهند.

هانتر ابتدا تصمیم داشت شعبه بوک‌شاپ در انگلیس را سال ۲۰۲۱ یا ۲۰۲۲ راه‌اندازی کند اما پس از موفقیت قابل‌توجه این فروشگاه در آمریکا، کتابفروشی‌ها، ناشران و نویسندگان انگلیسی از وی خواستند زودتر وارد عمل شود. فروشگاه برخط بوک‌شاپ از روز دوشنبه (۱۲ آبان ۹۹) در انگلیس آغاز به کار کرد. تاکنون ۱۳۰ فروشگاه کتاب انگلیسی در این سایت عضو شده و انتظار می‌رود تا پایان سال جاری میلادی ۲۰۰ کتابفروشی دیگر نیز به این تیم ملحق شوند.

افتتاح این فروشگاه اینترنتی با استقبال کتابفروشان مستقل و ناشران انگلیسی روبه‌رو شد. فیلیپ گوین جونز از ناشران انتشارات پیکادور یکی از حامیان این طرح است که راه‌اندازی بوک‌شاپ را به عنوان انقلابی مثبت در تاریخ کتابفروشی انگلیس و تکامل ارتباط میان نویسنده و خوانندگان ارزیابی می‌کند.  


iconادامه مطلب

سایر صفحات سایت

Copyright © 2013 _ Design by : MrJEY