تلاش فرانسه برای تغییر رئیس جشنواره کن
بازديد : iconدسته: سینما

وزارت فرهنگ فرانسه در تلاش است فردی را که سابقه‌ای در امور سینمایی ندارد به عنوان گزینه مطلوب خود برای جایگزینی رئیس کنونی جشنواره کن به این جشنواره تحمیل کند.

به گزارش ایسنا به نقل از ورایتی، «پیر لسکیور» که در سال ۲۰۱۵ جایگزین «ژیل ژاکوب» رئیس کهنه‌کار جشنواره کن شد در انتخابات جدید ریاست این رویداد مهم سینمایی بار دیگر شرکت خواهد کرد تا با توجه به عملکرد مثبتش در چند سال اخیر برای سومین دوره ریاست کن را بر عهده گیرد، اما شایعاتی در رسانه‌های فرانسوی درباره یک نامزد جدید مورد حمایت دولت شنیده می‌شود. 

بنا بر اعلام مجله «Paris Match»، «مرسدس اِرا» به عنوان یک مدیر زن بلندمرتبه در امور تبلیغاتی گزینه‌ای است که برای به‌دست گرفتن ریاست جشنواره کن از سوی دولت و وزارت فرهنگ فرانسه در حال تحمیل شدن است. 

«مرسدس اِرا» که ریاست آژانس تبلیغاتی «BETC» را بر عهده دارد فردی بیگانه با دنیای سینماست، اما به سبب این‌که یکی از حامیان اصلی تنوع و برابری جنسیتی است به عنوان گزینه وزیر فرهنگ فرانسه برای این جایگاه درنظر گرفته شده است. ضمن این‌که دولت فرانسه نیز ظاهرا تمایل دارد یک زن ریاست جشنواره کن را بر عهده گیرد. 

چندین مدیر سینمایی مهم در فرانسه واکنش تندی به این گمانه‌زنی داشته‌ و اعلام کرده‌اند که دولت فرانسه نباید در انتخابات ریاست جشنواره کن دخالت کند؛ انتخاباتی که قرار است از سوی هیئت‌مدیره انجمن جشنواره بین‌المللی فیلم فرانسه شامل چند مقام دولتی و چند فعال سینمایی برگزار شود. 

این اولین‌باری است که وزارت فرهنگ فرانسه در تلاش برای تحمیل گزینه خود برای ریاست کن است. «ژیل ژاکوب» در سال ۲۰۰۱ به عنوان رئیس جشنواره کن انتخاب شد و برای ۱۴ سال در این سِمت باقی ماند. 

جشنواره فیلم کن در دو سال اخیر عملکرد موفقی داشته است و امسال نیز فیلم «اَنگل» که در جشنواره کن رونمایی و برنده نخل طلای بهترین فیلم شده بود توانست در جوایز اسکار تاریخ‌سازی کند و چهار جایزه بهترین فیلم، کارگردانی، فیلم خارجی و فیلمنامه‌ اصلی را به خانه ببرد. «روزی روزگاری در هالیوود»، «بینوایان»، «درد و شکوه» و «پرتره یک بانو در آتش» نیز دیگر فیلم‌های موفق سال بودند که از دریچه جشنواره کن ۲۰۱۹ برای اولین‌بار معرفی شدند. 

سال قبل از آن نیز فیلم‌های «دزدان فروشگاه»، «کلنزمن سیاه» و «کفرناحوم» پس از رونمایی در کن حضور موفقی در فصل جوایز سینمایی داشتند. 

«پیر لسکیور» که فرد کهنه‌کار رسانه‌ای در فرانسه است در دهه ۱۹۸۰ یکی از بنیانگذاران کانال پلاس فرانسه بود و همچنین مجری یک مجله روزانه تلویزیونی است که از زمان حضور در راس جشنواره کن همکاری خوبی با «تیری فرمو» دبیر کن داشته و آزادی عمل لازم را به او برای ایجاد تغییرات اساسی داده است. 

در زمان ریاست «لسکیور»، کن اولین جشنواره بین‌المللی سینمایی نام گرفت که معاهده برابری جنسیتی را در سال ۲۰۱۸ امضا کرد. 

انتظار می‌رود جلسه انتخاب رئیس جشنواره کن در چند ماه آینده برگزار شود. دومین دوره حضور «پیر لسکیور»  به عنوان رئیس کن در تاریخ هفتم جولای و پس از جشنواره کن ۲۰۲۰ به پایان می‌رسد. 

هفتاد و سومین جشنواره فیلم کن از تاریخ ۱۲ تا ۲۳ می (۲۳ اردیبهشت تا ۳ خرداد) در فرانسه برگزار می‌شود. 


iconادامه مطلب

سایر صفحات سایت

Copyright © 2013 _ Design by : MrJEY