فرود چکش جادویی بر «هری پاتر» نفیس
بازديد : iconدسته: ادبیات

نسخه‌ای کمیاب از چاپ اول رمان «هری‌پاتر و سنگ جادو» در یک مزایده به قیمت استثنایی ۸۰ هزار پوند چکش خورد.

به گزارش روز شنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا از بی‌بی‌سی انگلیسی، این کتاب یکی از ۵۰۰ نسخه از چاپ اول نخستین جلد از مجموعه فانتزی هری پاتر است که در سال ۱۹۹۷ میلادی منتشر شد. گذر ۳۰۰ نسخه از این ۵۰۰ کتاب به کتابخانه‌ها افتاد و بسیاری از آنها خسارت‌ جدی دیدند اما کتابی که اواخر هفته گذشته در حراجی تننتس انگلیس به مزایده گذاشته شد، در مدت کوتاهی پس از انتشار از یک کتابفروشی در ناتینگهام خریداری شده بود و به هنگام مزایده وضعیت مطلوبی داشت.

کارشناسان حراجی تننتس ارزش تخمینی این کتاب را چیزی بین ۲۰ تا ۳۰ هزار پوند برآورد کرده بودند اما سرانجام به قیمت فراتر از انتظار ۸۰ هزار دلار به فروش رسید و به یکی از گرانترین آثار فروخته شده از جی. کی. رولینگ تبدیل شد. یک نسخه از همین کتاب که امضای نویسنده را داشت، سال گذشته در ادینبورگ به قیمت ۱۲۵ هزار پوند فروش رفت و رکورد جدیدی در تاریخ حراج‌های اروپا به جا گذاشت. دسامبر سال گذشته نیز یک نسخه مشابه از همین رمان در مزایده‌ای در استافوردشایر به قیمت ۶۸ هزار پوند به فروش رفته بود.

هری پاتر و سنگ جادو دروازه ورود به دنیای فانتزی هری پاتر است که داستان کشته شدن پدرو مادر هری به دست لرد ولدرموت و داغی که به پیشانی این پسر جوان نشست را روایت کرده و برای اولین بار فضای مدرسه علوم و فنون جادوگری هاگوارتز و دنیای جادویی کوچه دراگون را به مخاطب معرفی می‌کند. این رمان که در سالهای ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۰ پای ثابت فهرست پرفروش‌ترین‌ کتابهای نیویورک تایمز بود، به ۷۳ زبان ترجمه شده و یکی از برترین رمان های جهان به شمار می‌رود.


iconادامه مطلب

سایر صفحات سایت

Copyright © 2013 _ Design by : MrJEY