آمازون کتاب‌های الکترونیک را از کتابخانه‌های عمومی جمع می‌کند
بازديد : iconدسته: اخبار

فروشگاه اینترنتی آمازون اعلام کرده است که از این پس کتاب‌های الکترونیک و صوتی خود را از کتابخانه‌های عمومی این کشور جمع‌آوری خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از  واشنگتن‌پست، فروشگاه اینترنتی آمازون اعلام کرده است که از این پس کتاب‌های الکترونیک و صوتی خود را از کتابخانه‌های عمومی این کشور جمع‌آوری خواهد کرد. گفته می‌شود آمازون این تصمیم را به خاطر کسب سود بیشتر از فروش این کتاب‌ها اتخاذ کرده است. آمازون تنها تولیدکننده و ناشر آمریکایی است که گفته کتاب‌های الکترونیک خود را در اختیار کتابخانه‌ها قرار نمی‌دهد.
 
به طور کلی در سال‌های گذشته سیاست و عملکرد فروشگاه آمازون نشان داده است که این غول فروش کتاب در فضای مجازی چندان میلی به همکاری با کتابخانه‌ها نداشته است ولی اخیراً شنیده‌ها حاکی از تصمیمات جدید این سایت است. گفته می‌شود آمازون در حال مذاکره با کتابخانه‌های عمومی آمریکا برای دسترسی به کتاب‌های الکترونیکی آمازون است.
 
ظاهراً مسئولان آمازون می‌گویند سیاست منع دسترسی کتابخانه‌ها به منابع کتاب‌های الکترونیک مربوط به کتابخانه‌های عمومی نمی‌شود و به خاطر همین مذاکرات جدی با نمایندگان رسمی کتابخانه‌های عمومی در کشور آمریکا شروع شده است.
 
میکیلا برودر مدیر بازاریابی جهانی انتشارات آمازون در اظهاراتی گفته است که این سیاست برای آمازون بسیار واضح است چون نمی‌خواهد توازن بین نویسندگان و کتابخانه‌ها به هم بخورد. وی در یادداشتی که برای خبرنگار واشنگتن پست ایمیل کرده است، می‌نویسد: این تصمیم فرصت‌های جدیدی برای ابداء روش‌های مدیریت و رهبری بر بازار کتاب و کتابخانه‌ها در کشور است.
 
وی افزود: این تصمیم آمازون بیشتر از خود فروشگاه به خاطر حمایت از حقوق نویسندگان و تضمین درآمدهای آنها اتخاذ شده است و ظاهراً بر خلاف تمام گفت‌وگوها و مذاکرات صورت گرفته آمازون با ناشران و کتابخانه‌های دیجیتال است.
 
یک سخنگوی آمازون در گفت‌وگو با پابلیشرزویکلی گفته بود: ما باور داریم که کتابخانه‌های عمومی منبع حیاتی جامعه محسوب می‌شوند و اولویت آمازون اطمینان از غنی بودن این منابع از کتاب‌های مختلف در تمام ژانرهاست.
 
مسئولان آمازون پیش از این گفته بودند که در نظر دارند دسترسی به منابع دیگر سایت آمازون مثل کتاب‌های صوتی را نیز برای کتابخانه‌های عمومی باز کنند ولی هنوز در مرحله اول این دسترسی تنها به کتاب‌های الکترونیک محدود شده است.
 
انتشارات آمازون پیش از این در گفت‌وگو با کتابخانه‌های عمومی و موسسات خیریه توافق کرده بود که به صورت محدود کتاب‌های الکترونیک خودش را در اختیار آنها قرار دهد. حالا بر اساس تصمیم جدید مسئولان آمازون از این پس تنها کسانی می‌توانند به کتاب‌های الکترونیک دسترسی داشته باشند که بهای کامل آن را پرداخت کنند.
 
طبق آمارهای موجود در کشور آمریکا در حال حاضر از هر ۱۰ کتاب الکترونیک تولید شده در این کشور ۶ جلد در سایت آمازون فروخته می‌شود.
 


iconادامه مطلب

سایر صفحات سایت

Copyright © 2013 _ Design by : MrJEY