اختراع ژانر رمان‌نویسی یا رمان‌سازی از روی فیلم‌ها توسط تارانتینو
بازديد : iconدسته: ادبیات

کوئنتین تارانتینو کارگردان مشهور آمریکایی قراردادی برای نوشتن رمانی بر اساس فیلم روزی روزگاری در هالیوود امضا کرده است که خودش می‌گوید این رمان را باید یک ژانر جدید رمان‌نویسی از روی فیلم‌ها خطاب کرد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از گاردین، کوئنتین تارانتینو کارگردان مشهور آمریکایی قراردادی برای نوشتن رمانی بر اساس فیلم روزی روزگاری در هالیوود امضا کرده است که خودش می‌گوید این رمان را باید یک ژانر جدید رمان‌نویسی از روی فیلم‌ها خطاب کرد.

روزی روزگاری در هالیوود یک فیلم آمریکایی در ژانر کمدی درام به نویسندگی و کارگردانی کوئنتین تارانتینو است که در سال ۲۰۱۹ اکران شد. لئوناردو دی‌کاپریو، برد پیت، مارگو رابی، کرت راسل، تیموتی اولفینت، داکوتا فانینگ، لوک پری، مارگارت کوالی و آل پاچینو ستارگان فیلم هستند.

روزی روزگاری در هالیوود، نهمین فیلم بلند تارانتینو است و داستان آن در سال ۱۹۶۹ و شهر لس آنجلس رخ می‌دهد و ماجرای یک بازیگر تلویزیونی به نام ریک دالتون را دنبال می‌کند که به همراه بدلکار خود، کلیف بوث در جستجوی راهی برای موفقیت در هالیوود هستند.

کارگردان آمریکایی در قرارداد خود با انتشارات هارپرکالینز متعهد شده است که دو کتاب بر اساس فیلمش بنویسد. وی در اظهاراتی گفته است ریشه رمان‌نویسی یا رمان‌سازی از روی فیلم‌ها به دهه هفتاد میلادی برمی‌گردد ولی خوشحالم که این ژانر یا شاید ژانر فرعی در ادبیات را ابداء و اختراع می‌کنم.

وی گفت: برای نوشتن یک رمان از روی فیلم مجبورم بیشتر روی شخصیت‌های فیلم و ورود آنها به دنیای ادبیات فکر کنم و امیدوارم نسخه ادبی این فیلم هم خوب از آب درآید. کتاب دوم البته مستند است و بیشتر درباره سینما صحبت می‌کند. در کتاب دوم روی سینمای دهه هفتاد میلادی تمرکز شده است.

روزی روزگاری در هالیوود نخستین بار در تاریخ ۲۱ می سال ۲۰۱۹ در جشنواره کن به روی پرده رفت. فیلم اکران گسترده خود را از تاریخ ۲۶ ژوئیه ۲۰۱۹ آغاز کرد. این فیلم با تحسین جهانی از سوی منتقدان همراه بود و در زمینه فیلم‌نامه، کارگردانی، بازیگری و تصویربرداری و بازسازی فضای دهه ۶۰ هالیوود مورد تحسین قرار گرفت و فروش آن در سراسر جهان به ۳۸۹ میلیون دلار رسید.

هیئت ملی بازبینی فیلم و بنیاد فیلم آمریکا، روزی روزگاری در هالیوود را به عنوان یکی از ۱۰ فیلم برتر سال ۲۰۱۹ انتخاب کردند. در هفتاد و هفتمین مراسم گلدن گلوب در ۵ رشته از جمله، بهترین بازیگر نقش اول مرد فیلم موزیکال یا کمدی برای دی‌کاپریو و بهترین کارگردانی نامزد دریافت جایزه بود که در نهایت ۳ جایزه بهترین فیلم موزیکال یا کمدی، بهترین فیلم‌نامه و بهترین بازیگر نقش مکمل مرد برای برد پیت را به خود اختصاص داد.


iconادامه مطلب

سایر صفحات سایت

Copyright © 2013 _ Design by : MrJEY