از محبوبیت ادامه‌دار عباس کیارستمی تا «قسم» ایرانی در ژاپن
بازديد : iconدسته: سینما

جشنواره فیلم توکیو در حالی دومین روز برگزاری‌اش را سپری کرد که فیلم “قسم “محسن تنابنده و ورک شاپ امیر نادری، سهم ایران از این رویداد در روز دوم بود.

ایسنا:۷ آبان ماه مصادف با ۲۹ نوامبر اهالی رسانه در جشنواره فیلم توکیو فیلم “قسم” از سینمای ایران را دیدند.
اغلب خبرنگاران قدیمی و مسن ژاپنی به سالن نمایش فیلم آمده بودند. به نظر نام ایران و سینمای ایران به روال گذشته بیشتر برای خبرنگاران قدیمی که خاطره‌های خوبی از فیلم‌های خوب این سینما دارند، باعث شده بود، مسن‌ترها به سالن بیایند.
فیلم “قسم” با وجود پر دیالوگ بودن تا پایان و در سکوت بدون هیچ واکنش  برای مخاطبان جشنواره با زیرنویس ژاپنی به نمایش درآمد.
 در هنگام نمایش همه بر صندلی‌هایشان نشسته بودند و در سکوت کامل به تماشای این فیلم نشستند.
این نمایش بدون حضور دست اندرکاران فیلم برگزار شد و طبق اعلام مسولان جشنواره توکیو، محسن تنابنده ظرف چند روز آینده در این رویداد حاضر می‌شود و در دو نمایش بعدی حضور دارد.
ورک‌شاپ امیر نادری سینماگر ایرانی و خالق “دونده” که سال‌هاست در ایران زندگی نمی‌کند و بیشتر در ژاپن و امریکا به سر می‌برد در تایم ۴ ساعت برگزار شد و شاگردانش با موضوع کفش، فیلم‌های کوتاه خود را نشان دادند و درباره آن صحبت کردند.
اما جشنواره فیلم توکیو هم  به روال برخی جشنواره‌های دنیا، هر شب گردهمایی‌های را برای خبرنگاران برگزار می‌کند  و هر کشوری که در جشنواره فیلم دارد با غذاهای محلی میزبان خبرنگاران می‌شود.
در شب دوم جشنواره، چینی‌ها میزبان خبرنگاران بودند. در گپ‌وگفتگویی کوتاهی که خبرنگار ایسنا با برخی سینماگران چینی داشت آنها وقتی نام ایران را می‌شنیدند از سینمای کیارستمی یاد می‌کردند. نکته جالب این بود که برخی از آنها که نام فیلم محبوب‌شان را نمی‌دانستند، درباره موضوع آن با هیجان حرف می‌زدند.
یکی از سینماگران چینی از فیلم «خانه دوست کجاست» عباس کیارستمی به عنوان فیلم محبوبش یاد می‌کرد و دیگری می‌پرسید دیگر سینماگران محبوب ایرانی الان چه کسانی هستند؟! و یک سینماگر دیگر از هیجان تماشای فیلم‌های ایرانی می‌گفت که وقتی نام ایران را کنار یک فیلم می‌بیند، هیجان دارد تا به تماشای آن بنشیند.
جشنواره فیلم توکیو روز دومش را زیر باران و با نمایش فیلم‌های مختلف از کشورهای گوناگون به پایان رساند.
این رویداد سینمایی تا ۱۴ آبان ماه در ژاپن برپاست.


iconادامه مطلب

سایر صفحات سایت

Copyright © 2013 _ Design by : MrJEY