اسماعیل آذر: کرونا در کمین مهمانی‌های شب یلدا است
بازديد : iconدسته: ادبیات

استاد ادبیات و زبان فارسی با اشاره به مصرع «پس از دشواری آسانیست ناچار»، گفت: کرونا در کمین دورهمی‌های شب یلدا نشسته است و باید با پرهیز از میهمانی‌ها به حقوق هم وطنان‌مان احترام بگذاریم.

اسماعیل آذر در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا با تاکید بر اهمیت زنده نگاه داشتن آداب و رسوم کهن ایرانیان، اظهار داشت: همه ما با آیین‌های کهن‌مان از جمله نوروز و یلدا بزرگ شده ایم اما امسال شرایط کاملا متفاوت است.

وی با بیان اینکه همواره به زنده نگاه داشتن رسم و آداب کهن مان تاکید داشته‌است، ادامه داد: اما امسال با توجه به شیوع کرونا باید رعایت کنیم. درواقع همانطور که پیش از این تاکید بر زنده نگاه داشتن آیین یلدا داشته‌ایم الان هم تاکید می‌کنیم که یلدا امسال باید بدون دورهمی حضوری برگزار شود.

این استاد دانشگاه تاکید کرد: احترام به قانون و حقوق دیگران از جمله مواردی است که در ادبیات کهن ما بسیار مورد تاکید قرار گرفته است از همین روی باید به احترام کادر درمان و کنترل بیماری کرونا از تجمع و مهمانی در شب یلدا پرهیز کنیم.

آذر گفت: حتما بعد از هر سختی آسانی است. این وعده در کلام خدا و ادبیات ما بسیار مورد تاکید بوده است و همه ما در این مدت سختی بسیار را تحمل کرده‌ایم و امیدوارم به زودی شرایط مردم به حالت عادی بازگردد.

وی در ادامه با اشاره به دو بیت از سعدی که: گفتم روزه بسیاری نپاید/ ریاضت بگذرد سختی سر آید/ پس از دشواری آسانیست ناچار/ ولیکن آدمی را صبر باید…، گفت: از این قبیل بیت‌ها از بزرگان ادبیات ما بسیار است و باید با تاسی از همین بزرگان کمی بیشتر تحمل کنیم.

مجری برنامه مشاعره خاطرنشان کرد: بنده هم به نوبه خودم از کادر درمان که در این روزهای سخت با همه توان خود زحمت می‌کشند تشکر می کنم و امیدوارم با رعایت مردم زودتر از شر این ویروس منحوس خلاص شویم.

آذر گفت: یلدا را هم می‌توان از پای تلویزیون و ارتباط تصویری گذارند تا با تنی سالم سال آینده این جشن را بزرگ‌تر و با شکوه تر در کنار خانواده و بدون حسرت برگزار کرد.

شیوع ویروس کرونا اواسط ماه دسامبر (۲۴ آذر) در شهر ووهان در استان هوبی چین گزارش شد. ابتدا از این بیماری به عنوان ذات‌الریه نام برده می‌شد اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۹ (۹ دی ماه ۹۸) به صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد.

این بیماری که به تدریج به کشورهای مختلف سرایت و سازمان جهانی بهداشت از آن با واژه همه‌گیری یاد کرد، تا لحظه تنظیم خبر بیش از ۷۲ میلیون نفر را در جهان مبتلا کرده است که از این میان بیش از یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر جان باخته‌اند. در ایران نیز شواهدی از ابتلا به این بیماری از دوم اسفند ۹۸ گزارش شد که تاکنون بیش از یک میلیون و ۱۰۸ هزار نفر به آن مبتلا شده و بیشتر از ۵۲ هزار نفر بر اثر این بیماری جان باخته‌اند. 

شیوع این ویروس موجب تعطیلی بسیاری فعالیت و رویدادهای مختلف سیاسی، اجتماعی و فرهنگی از جمله جشنواره‌ها، نمایشگاه ها و بسته شدن سینماها، سالن های تئاتر و کنسرت و کتابفروشی‌ها شد و تأثیرات منفی زیادی بر بازارهای جهانی و اقتصاد کشورها در بخش های گوناگون از جمله فرهنگ گذاشت.


iconادامه مطلب

سایر صفحات سایت

Copyright © 2013 _ Design by : MrJEY