اضافه شدن بخش «کرونا» به جایزه «جمالزاده»
بازديد : iconدسته: شعر و داستان

بخش ویژه «کرونا» به دومین دوره جایزه ادبی «جمالزاده» اضافه شد.

به گزارش ایسنا بر اساس خبر رسیده، این جایزه با هدف ایجاد انگیزه نوشتن و احساس امید به زندگی در این روزهای فراموش‌نشدنی، از روایت‌های واقعی روزمره، در تجربه رویارویی با ویروس کرونا و حاشیه‌های پیرامون آن، بخش ویژه‌ای را به همین نام به جایزه اضافه کرده است.

بخش ویژه «کرونا» در این جایزه ملی زیرمجموعه بخش «زندگی‌نگاره و ناداستان‌ها» تعریف شده و علاقه‌مندان به ناداستان‌نویسی می‌توانند تجربیات خود را از روزهای کرونا و مواجهه با آن در هر جای جهان در این بخش ثبت کنند. این تجربیات شامل زندگی در روزهای قرنطینه و مواجهه با دنیای بیرون می‌شوند و آن‌چه بیش از همه برای دست‌اندرکاران این جایزه اهمیت دارد، پیدا شدن نسبت کرونا با شهر در نوشته‌هاست؛ به هر حال دوران قرنطینه نوعی حبس است و هر کدام از آدم‌ها از پس گذران این روزها به رویاها و حسرت‌هایی بیرون از خانه می‌اندیشند؛ یعنی این موضوع اهمیت ویژه‌ای دارد که هر کس در خودقرنطینگی به بودن در کدام نقطه جغرافیایی و نزد چه کسانی فکر می‌کند. به نوعی جایزه «جمالزاده» با اضافه کردن این بخش در پی تصویر نسبت مکان کوچک خانه با شهر در این روزهاست.

نویسندگان می‌توانند در بخش ویژه «کرونا» هم از تجربیات خود به عنوان پرستار، پزشک، بیمار و شهروند با این موضوع بنویسند و هم حسرت روزهای کرونا و آن‌چه را در این ایام به آن می‌اندیشند به نگارش دربیاورند.

آثار متقاضی در این بخش شامل قوانین کلی جشنواره می‌شوند و هر شرکت‌کننده می‌تواند سه اثر به بخش «کرونا» ارسال کند.

نویسندگان سه اثر برتر این بخش سه جایزه ۴۰ میلیون ریالی دریافت خواهند کرد. همچنین آثار برگزیده «کرونا» در کنار آثار دیگر بخش‌ها منتشر خواهد شد.

دومین دوره جایزه «جمالزاده» به همت سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان در راستای ارتقای فرهنگ شهروندی و جایگاه اصفهان در داستان‌نویسی در بخش‌های داستان کوتاه و زندگی‌نگاره‌نویسی (ناداستان) در حال برگزاری است.

بخش داستان این مسابقه شامل دو قسمت داستان کوتاه اصفهان و داستان کوتاه آزاد می‌شود.

داستان‌های بخش اصفهان باید با عناصر مرتبط با شهر پیوند داشته باشد و از ویژگی‌های تاریخی، جغرافیایی، اماکن، نمادهای شهری، مذهبی، سبک زندگی مردم اصفهان و … استفاده داستانی کرده باشد.

داستان‌های کوتاه آزاد نیز داستان‌هایی با درون‌مایه و مضامین آزاد، محصول کار خلاق نویسندگان خواهد بود.

زندگی‌نگاره‌نویسی (ناداستان) در این مسابقه نیز دو بخش زندگی‌نگاره‌های اصفهان و بخش ویژه کرونا را دربرمی‌گیرد.

زندگی‌نگاره‌های اصفهان روایت‌های واقعی از تجربه‌ زیستن در اصفهان یا سفر به این شهر است که در این قالب ادبی نوشته شده باشد و بخش ویژه کرونا شامل ثبت تجربه گذران روزهای قرنطینه و هر نوع مواجهه با ویروس کرونا می‌شود.

مهلت ارسال آثار به این جایزه تا ۲۵ فروردین ماه ۹۹ است و مراسم اختتامیه این‌ رویداد تیرماه سال آینده در اصفهان برگزار می‌شود. عموم علاقه‌مندان می‌توانند برای دریافت فرم ثبت نام جایزه «جمالزاده» و اطلاعات بیشتر به پایگاه اینترنتی Jamalzadehaward.ir مراجعه کنند.


iconادامه مطلب

سایر صفحات سایت

Copyright © 2013 _ Design by : MrJEY