انتشار دست‌نوشته‌های منتشرنشده سلین توسط نشر گالیمار
بازديد : iconدسته: ادبیات

انتشارات گالیمار قرار است ۶‌هزار دست‌نوشته هرگز منتشرنشده از لویی فردینان سلین را منتشر کند.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) به نقل از فیگارو- آنتوان گالیمار، صاحب انتشارات گالیمار گفته که قرار است دست‌نوشته‌های هرگز منتشرنشده فردینان سلین را -که به تازگی در اختیار آن‌ها قرار گرفته- در آینده‌ای نزدیک به دست چاپ برساند.

ناشر گالیمار به خبرگزاری فرانسه گفته که سلین اهمیت زیادی برای این دست‌نوشته‌ها که حالا در آپارتمان پاریسی او هستند، قائل بود و حالا باید گالیمار نقشی منحصر‌به‌فردی را -که از سال ۱۹۵۲ در انتشار آثار او بر عهده داشته و مطابق خواسته نویسنده فرانسوی بوده- اجرا کند و آن دست‌نوشته‌ها را به دست چاپ بسپارد.

حدود ۶‌هزار صفحه منتشرنشده از سلین توسط وراث حقوقی او در اواخر ماه ژوئیه بازپس گرفته شد. این اسناد به مدت ۱۵ سال نزد ژان پیر تیبودات، منتقد نمایشنامه و روزنامه‌نگار سابق روزنامه لیبراسیون نگهداری می‌شد که ادعا می‌کرد توسط یکی از خوانندگانش که دلش نمی‌خواسته نامش فاش شود به او داده شده بود. گالیمار ابراز خوشحالی کرده که چنین گنجی سرانجام در اختیار وارثان حقوقی نویسنده فرانسوی قرار گرفته است.

گالیمار در پاسخ به سوال دنیای نشر و پژوهشگران درباره آینده این دست‌نوشته‌ها مدعی شده در قراردادی که با بیوه سلین پس از درگذشت او منعقد شده، انتشارات گالیمار در اولویت انتشار همه آثار از پیش منتشر‌نشده نویسنده «سفر به انتهای شب» است و این سرآغاز فصلی جدید در تاریخ این نشر خواهد بود. او در ادامه افزوده که بی‌صبرانه منتظر انتشار هرچه‌ سریع‌تر این اوراق توسط نشر گالیمار است؛ اما این کار نیاز به دقت و وسواس بسیار و درنظرگرفتن همه جوانب و مراعات توصیه‌های جامعه علمی دارد.

لوئی فردینان سلین با نام مستعار سلین به زعم بسیاری، یکی از مهم‌ترین نویسندگان تاریخ رمان است که نگاهش به دنیا -که در تمام آثارش جلوه‌گر است- بسیار سیاه، بی‌رحمانه و کالبدشکافانه بود. «سفر به انتهای شب»، «مرگ قسطی»، «دسته دلقک‌ها» و «معرکه» از مهم‌ترین آثار او هستند که به زبان فارسی نیز ترجمه‌ و منتشر شده‌اند.


iconادامه مطلب

سایر صفحات سایت

Copyright © 2013 _ Design by : MrJEY