بخشهای موازی جشنواره کن ۲۰۲۰ لغو شد
بازديد : iconدسته: سینما

جشنواره کن در فرانسه

مسئولان جشنواره فیلم کن از لغو بخش‌های موازی و مستقل هفتاد و سومین دوره این رویداد سینمایی به سبب شیوع ویروس کرونا خبر دادند.

به گزارش ایسنا به نقل از ددلاین، بخشهای دوهفته کارگردانان، هفته منتقدین و انجمن سینمای مستقل و توزیع که هر ساله به صورت مستقل و به موازات جشنواره فیلم کن برگزار میشود، امسال به سبب شیوع ویروس کرونا در فرانسه برگزار نخواهد شد. 

جشنواره کن امسال تاریخ اصلی خود را که ۱۲ تا ۲۳ ماه می (۲۳ اردیبهشت تا ۳ خرداد) بود را به تعویق انداختند و اعلام کرده بود پایان ماه ژوئن و اوایل جولای را به عنوان گزینه اصلی خود برای برگزاری جشنواره در نظر گرفته است اما «امانوئل مکرون» رئیس جمهور فرانسه دو روز پیش در یک مصاحبه تلویزیونی از تمدید شرایط قرنطینه در این کشور تا تاریخ ۱۱ می (۲۲ اردیبهشت) خبر داد و عنوان کرد برگزاری هر جشنواره و رویدادی که مستلزم تجمع افراد می‌شود حداقل تا اواسط ماه جولای (اواخر تیر ماه) ممنوع است و در نتیجه این تصمیم جشنواره کن ۲۰۲۰ در بازه زمانی جدید در نظر گرفته نیز نیز امکان پذیر نخواهد بود. 

بر این اساس امروز مسئولان بخشهای موازی کن اعلام کردند متاسفانه امسال این بخشهای قدیمی و مهم کن برگزار نخواهند شد و باید منتظر ماند و برای برگزاری بخش اصلی کن در نهایت چه تصیمی گرفته خواهد شد. 

جشنواره کن نیز در سایت خود در بیانیه‌ای با اشاره به دستور رئیس جمهور و تمدید قرنطینه اعلام کرد: دشوار است که تصور کنیم جشنواره امسال را به بتوانیم در قالب اصلی آن برگزار کنیم. با این وجود از روز گذشته مباحثی را با فعالان سینمایی در فرانسه و دیگر کشورها مطرح کردیم و همه آنها معتقد بودند جشنواره کن به عنوان یکی از ستونهای صنعت سینما باید تمامی احتمالات را برای حمایت از سال سینما از طریق تحقق بخشیدن به جشنواره کن به هر شکل امکان پذیر را در نظر بگیرد. امیدواریم به زودی بتوانیم درباره قالب جشنواره کن ۲۰۲۰ اطلاع رسانی کنیم. 

بخش دوهفته کارگردانان کن (Directors` Fortnight) در سال ۱۹۶۸ هم‌زمان با اعتصاب‌های سراسری فرانسه که به لغو برگزاری جشنواره کن در آن سال انجامید آغاز به‌کار کرد. این بخش به رادیکال‌ترین بخش جشنواره کن مشهور است و به معرفی فیلم‌های بلند و کوتاه فیلم‌سازان جهان می‌پردازد.

بخش هفته منتقدان بین‌المللی  (Cannes Critics` Week) به‌عنوان قدیمی‌ترین بخش جنبی جشنواره کن در سال ۱۹۶۲ پایه‌گذاری شد و توسط انجمن منتقدان فیلم فرانسه اداره می‌شود. این بخش به معرفی و تحلیل آثار فیلم‌سازان جدید جهان می‌پردازد. بخش انجمن سینمای مستقل و توزیع (ACID) نیز از سال ۱۹۹۳ به موازات جشنواره کن برگزار میشود. 


iconادامه مطلب

سایر صفحات سایت

Copyright © 2013 _ Design by : MrJEY