بررسی خانه «به‌آذین» در دستور کار میراث فرهنگی
بازديد : iconدسته: ادبیات

نخستین خبرها از احتمال تخریبِ خانه‌ به‌آذین، نویسنده و مترجم نامدار خبر می‌دادند که ۶۰درصد آن دست بسازبفروش‌هاست؛ خانه‌ای که میراث فرهنگی چند هفته‌ای است بررسی آن را برای اعلام ارزشمند بودن یا نبودنش در دستور کار دارد.

به گزارش ایسنا، بیستم اردیبهشت‌ماه کاوه اعتمادزاده، فرزند محمود اعتمادزاده متخلص به «م. ا. به‌آذین» خبر داد در حالی که برای تبدیل خانه پدری‌اش به موزه تلاش می‌کند، اما به دلیل فروش ۶۰ درصد از ملک توسط دیگر وراث به بسازبفروش‌ها، احتمال تخریبِ این خانه زیاد است؛ خانه‌ای با سابقه‌ بیش از ۵۰ سال که خانواده‌ به‌آذین در آن سکونت داشته‌اند، هر چند آن‌ها این خانه را در آن زمان به قیمت ارزانی خریدند، اما سال‌ها بعد دیگر وراث به جز کاوه، به دلیل نیاز مالی ناچار شدند سهم خود را به یک بسازبفروش بفروشند و حالا فقط  ۴۰ درصد خانه در اختیار کسی است که به حفاظت از آن و تبدیلش به موزه تمایل دارد.

فرزند به‌آذین که تا کنون خانه پدرش را با همان شکل و شمایل سابق نگه‌ داشته، خواستار نجات این‌خانه از دست بسازبفروش‌ها و تبدیل آن به یک خانه‌موزه است.

در این میان، پرهام جانفشان – مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان تهران – تصمیم نهایی برای ثبت شدن یا نشدن این خانه را به نظر کارشناسانِ میراثی‌اش وابسته می‌داند.

او در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به این‌که خانه به‌آذین در مرحله‌ شناسایی است، ادامه می‌دهد: کارشناسان میراث فرهنگی در مرحله‌ شناسایی و بررسی خانه‌اند. تشخیص این‌که این خانه به خاطر حضور به‌آذین یا به دلیل ارزشمند بودن خود خانه واجد ارزش است، در مرحله‌ بررسی قرار دارد.

او همچنین تاکید می‌کند: اگر خانه واجد ارزش شناخته شود، بعد از تکمیل پرونده‌ ثبتی، به وزارتخانه فرستاده می شود تا در بین آثار تاریخی و ارزشمند کشور مطرح شود، اما شرط نخست آن است که ابتدا تشخیص دهیم بر چه اساسی این بنا ارزشمند است.

جانفشان گفت: هنوز نظر اداره کل میراث فرهنگی استان در این زمینه  داده نشده است تا بتوانیم به نتایج بعدی برسیم.

انتهای پیام


iconادامه مطلب

سایر صفحات سایت

Copyright © 2013 _ Design by : MrJEY