برنده بلاروسی نوبل ادبیات برای بازجویی احضار شد
بازديد : iconدسته: ادبیات

«سوتلانا الکسیویچ» برنده نوبل ادبیات سال ۲۰۱۵، به دلیل عضویت در شورای هماهنگی اپوزوسیون در بلاروس از سوی کمیته بازپرسی این کشور احضار شد.

به گزارش تارنمای شبکه خبری یورونیوز، یکی از سخنگویان شورای هماهنگی اپوزوسیون که الکسیویچ عضوی از آن است، اعلام کرد این نویسنده و روزنامه‌نگار ۷۲ ساله امروز (سه‌شنبه) در کمیته بازپرسی بلاروس مورد بازجویی قرار می‌گیرد.

شورای هماهنگی اپوزوسیون نام شورایی است که منتقدان دولت الکساندر لوکاشنکو رئیس‌جمهوری بلاروس به دنبال به راه افتادن موج اعتراضات به انتخاب مجدد وی به این مقام، تشکیل دادند.

الکسیویچ که در سال ۲۰۱۵ به دلیل قلم زدن روایات چندصدایی جایزه نوبل ادبیات را از آن خود کرد، بیشتر به آثاری که درباره زندگی پس از سقوط اتحاد جماهیر شوروی نوشته، شناخته می‌شود. اغلب کارهای این نویسنده در انتقاد از رژیم‌های سیاسی حاکم بر بلاروس و شوروی نوشته شده است.

از الکسیویچ آثاری چون زمزمه‌های چرنوبیل: تاریخ شفاهی (نشر نیستان)، جنگ چهره زنانه ندارد (نشر چشمه)، پسرانی از جنس روی (انتشارات نگاه) و آخرین شاهدان (نشر هیرمند) به فارسی ترجمه و منتشر شده‌اند.

لوکاشنکو که ۲۶ سال گذشته را رئیس‌جمهور بلاروس بوده در انتخابات روز ۹ اوت (۱۹ مرداد ۹۹) ۸۰ درصد آرا را به دست آورد و برای یک دوره دیگر در مقام خود تثبیت شد. 


iconادامه مطلب

سایر صفحات سایت

Copyright © 2013 _ Design by : MrJEY