برگزیدگان جایزه مدیسی ۲۰۲۰ معرفی شد
بازديد : iconدسته: اخبار

جایزه مدیسی در فرانسه برندگان خود را در سه بخش رمان فرانسوی، غیر فرانسوی و آثار غیر داستانی معرفی کرد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) به نقل از لیورابدو- هیئت داوران جایزه معتبر مدیسی روز جمعه (۶ نوامبر) اسامی برگزیدگان این جایزه را در بخش رمان فرانسوی، غیر فرانسوی و آثار غیرداستانی در سال ۲۰۲۰ انتخاب و معرفی کردند.

 رمان «قلب مصنوعی» نوشته  کلوئی دلوم که از سوی انتشارات سوئی منتشر شده بود برنده جایزه مدیسی در بخش رمان فرانسوی شد.

هیئت داوران ضمن تحسین نویسنده این اثر برای جسارت در آزمودن اشکال مختلف نوشتار، رمان او را سبک و خوش‌خوان و سرشار از طنزی لطیف توصیف کردند.

رمان «قلب مصنوعی» درباره یک افسر مطبوعاتی ۴۶ ساله مجرد است که به همراه گربه خود زندگی می‌کند و می‌کوشد تا از محنت تنهایی خود با کار کردن زیاد در یک انتشاراتی بزرگ بکاهد.

جایزه مدیسی در بخش رمان غیر فرانسوی نیز به رمان شاعرانه «گردشگری تنها میان جمعیت» نوشته آنتونیو مونوز مولینا از انتشارات سوئی تعلق گرفت.

 هیئت داوران درباره این رمان گفت: «نویسنده اسپانیایی در این رمان قدرت ادبیات و قدرت تخیل را که تنها ابزار ارزشمند برای بازسازی زندگی است به تصویر می‌کشد و به ما امکان این را می‌دهد که در این دوران قرنطینه در شهرها و رویاها همگام با او قدم بزنیم.»

 و در بخش آثار غیرداستانی نیز  اثر «پایان نبرد» نوشته کارل اوه کناسگور از انتشارات دنوئل موفق شد از میان ۱۲ اثر منتخب در مرحله دوم برگزیده شود.

 برندگان جایزه مدیسی در حالی اعلام شدند که اغلب جوایز مهم فرانسوی معرفی برگزیدگان خود را به دلیل همبستگی با تعطیلی کتابفروشی‌ها در این کشور به تعویق انداخته‌اند. اما جایزه مدیسی گفته بود که برنامه خود را  طبق روال قبلی  ادامه می‌دهد. با این‌حال ماری داریوسک، رئیس هیئت داوران این جایزه زمانی‌که فهرست برندگان را به صورت زنده از رادیو فرانس انتر زنده معرفی کرد در حمایت از کتابفرشی‌های مستقل فرانسه گفت «این کتابفروشان هستند که برای نجات کتاب می‌کوشند و من به خوانندگان مدیسی می‌گویم بروید و کتاب‌های خود را از کتابفروشی‌ها خریداری کنید.»

«وسوسه» نوشته لوک لانگ، نویسنده فرانسوی، «میس ایسلند» نوشته اوا اولا فسدوتیر و «فراموش کرده‌ام» نوشته بول اوژیه به ترتیب به عنوان برندگان جایزه مدیسی در بخش رمان فرانسوی، غیرفرانسوی و غیرداستانی در سال ۲۰۱۹ معرفی شدند.

جایزه‌ ادبی «مدیسی» در سال ۱۹۵۸ راه‌اندازی شد تا نویسندگان خلاق را با وجود ناشناخته بودن‌شان در دنیای ادبیات مورد تقدیر قرار دهد. این جایزه در سال‌های اولیه تنها ویژه بهترین رمان فرانسوی بود، اما در سال‌های بعد بخش‌ رمان خارجی و سپس بخش مجموعه مقالات نیز به آن افزوده شد. از میان نویسندگان سرشناسی که تاکنون موفق به دریافت جایزه رمان خارجی «مدیسی» شده‌اند می‌توان به «پل آستر»، «اورهان پاموک»، «میلان کوندرا»، «اومبرتو اکو» و «فیلیپ راث» اشاره کرد.


iconادامه مطلب

سایر صفحات سایت

Copyright © 2013 _ Design by : MrJEY