بزرگداشت زنان نویسنده پس از ۲۵ سال؛ جایزه داستان نویسان زن بریتانیا برنده برندگان انتخاب می‌کند
بازديد : iconدسته: ادبیات

جایزه ادبیات داستانی زنان بریتانیا اعلام کرد در بیست و پنجمین سال تشکیل این جایزه قرار است از بین برندگان ۲۵ سال یک نفر را به عنوان «برنده برندگان» انتخاب کنند.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از وبسایت جایزه، جایزه ادبیات داستانی زنان بریتانیا یا بیلیزِ سابق اعلام کرد به مناسبت بزرگداشت بیست و پنجمین سال تشکیل این جایزه اعلام کرد با کمک آرای مردمی برنده برندگان را نتخاب خواهد کرد.

جایزه ادبیات داستانی زنان بریتانیا ۲۵ سال پیش در اعتراض به جایزه معتبر بوکر تشکیل شد. عدم توجه بنیاد بوکر به نویسندگان زن و حضور اندک نویسندگان زن در میان نامزدهای بوکر سبب شد جایزه‌ای مستقل برای بزرگداشت داستان‌نویسان زن بریتانیایی شکل بگیرد.

هلن دانمور، آن مایکلز، کارول شیلدز، سوزان برن، لیندا گرنت، کیت گرنویل، آن پاچت، والری مارتین، آندریا لِوی، لیونل شریور، زادی اسمیت، چیمامندا آچیدی، و رز تریمین برندگان سال ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۸ به عنوان برندگان جایزه «بیلیز» انتخاب شدند.

در سال ۲۰۰۹ جایزه ادبیات داستانی زنان به جایزه «اورنج» تغییر نام داد و مریلین رابینسون با «خانه» برنده آن سال شد. باربارا کینگزلاور، تیا اوبرت، و مادلین میلر دیگر برندگان جایزه اورنج بودند.

در سال ۲۰۱۰ جایزه به «ادبیات داستانی زنان بریتانیا» تغییر نام داد و ا. ام. هولمز، ایمیر مک‌براید، علی اسمیت، لیسا مک‌اینرری، نائومی آلدرمن، کامیلا شمسی، و تایری جونز برندگان این جایزه از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۹ هستند.

در سال ۲۰۲۰ مگی اُفارل با داستان «همنت» به عنوان برنده انتخاب شد تا اشتباه بنیاد بوکر را جبران کند. کمی پیش از اعلام نام اُفارل به عنوان برنده جایزه ادبیات داستانی زنان بریتانیا «همنت» از نامزدهای نهایی بوکر حذف شد. تصمیمی که موردانتقاد مخاطبان انگلیسی قرار گرفت. ویلیام ساتکلیف، همسر مگی و نویسنده شناخته‌شده انگلیسی گفته بود: «نمی‌دانم که یک نویسنده بریتانیایی دیگر چه کاری باید انجام دهد تا در جایزه ادبی معتبری در کشور خودش دیده شود.»

علاقه‌مندان به کتاب در وبسایت جایزه به نویسنده محبوب خود رأی می‌دهند  و برنده در اواسط ماه نوامبر اعلام می‌شود.

جایزه ادبیات داستانی زنان، که پیش از این با عنوان جایزه «اورنج» یا «بیلیز» شناخته می‌شد، مهم‌ترین جایزه ادبی بریتانیا برای نویسندگان زن است که به صورت سالیانه برگزار می‌شود و اولین بار در سال ۱۹۹۶ و برای بزرگداشت اصالت و برتری آثار زنان در سراسر دنیا تشکیل شده است.


iconادامه مطلب

سایر صفحات سایت

Copyright © 2013 _ Design by : MrJEY