بهترین کتاب‌های مصور کودکان در سال ۲۰۱۹ از نگاه نیویورک‌تایمز
بازديد : iconدسته: دسته‌بندی نشده

نیویورک‌تایمز با همکاری کتابخانه عمومی نیویورک به رسم هر سال بهترین کتاب‌های مصور کودکان در سالی که گذشت را انتخاب کرده است.


ایبنا به نقل از نیویورک‌تایمز – از سال ۱۹۵۲ تا کنون نیویورک‌تایمز هیئت دائمی سالانه‌ای را تشکیل داده که متشکل از سه داور متخصص است که تمامی کتاب‌هایی که آن سال در ایالات متحده منتشر شده‌اند زیر نظر می‌گیرد. از سال ۲۰۱۷ نیویورک‌تایمز این کار را با همکاری کتابخانه عمومی نیویورک انجام می‌دهد. داوران برندگان را صرفا بر اساس شایستگی هنری انتخاب می‌کنند.

کوچک در شهر
نویسنده و تصویرگر: سیدنی اسمیت
سیدنی اسمیت می‌داند که کودکان برترین ناظران هستند. او در «کوچک در شهر» به ما نشان می‌دهد که چطور یک کودک خردسال با شناختی عمیق درباره گوشه و کنار شهر مسیر خود را پیدا می‌کند. سرپناه، مهربانی و امید وجود دارد، اگر بتوانیم آنها را پیدا کنیم و خوش‌شانس باشیم. اسمیت منظره زیبای شهری را با دقت خیره‌کننده‌ای به تصویر کشیده است.

دیگری
نویسنده و تصویرگر: کریستین رابینسون
در دنیایی بدون کلام، «دیگری» کریستین رابینسون تعادل بی‌نقصی از رنگ، شکل و بافت ارائه می‌دهد تا قهرمان داستان به همراه گربه‌اش به سفری فکورانه از تخت‌خواب به یک اتاق بازی و سرگرمی بروند. گرمای رنگ‌ها و بیان خوش‌بینانه رابینسون، خوانندگان کوچک را تشویق به یک ماجراجویی مرموز در دنیایی دیگر می‌کند که معابر پر نور و پله‌هایی شبیه به معماری اشر دارد. این یک کتاب علمی تخیلی تصویری است.

پسرعموهای گمشده
نویسنده و تصویرگر: بی. بی. کرونین
تمام کتاب‌های تصویریِ عالی باعث می‌شوند جهان را به شیوه‌ای نو ببینید اما «پسرعموهای گمشده» بی. بی. کرونین حقیقتا پرده‌ها را کنار می‌زند. این کتاب یک شاهکار سایکدلیا برای بچه‌هاست که پیچیدگی بازیگوشانه‌ای در کنار رنگ‌های شب‌رنگ چشمگیر دارد. این چهارمین کتاب از مجموعه «بگرد و پیدا کن» کرونین است.

یک میلیون نقطه
نویسنده و تصویرگر: سون ولکر
«یک میلیون نقطه» از سون ولکر به خاطر اکتشاف تصویری بازیگوش، هوشمندانه و بی‌پرده‌ی اعجاب‌انگیزش از عمل ضرب در ریاضیات مایه شادمانی ما شد. این کتاب ساده و گرافیکی است اما تاثیر کلی آن چشمگیر است. ولکر آشنایی ساده‌ای با ریاضیات تدارک دیده و آن را زیبا و جذاب توصیف کرده است.

فقط به خاطر
نویسنده: مک برنت / تصویرگر: ایزابل آرسنولت
تصاویر گرافیکی پربار آرسنولت برای «فقط به خاطر»، تخیل و حقیقت را بسیار خوب ترکیب کرده؛ درست همان‌طور که تخیلات یک کودک این کار را می‌کند. بعد از وقت گذراندن با این کتاب که به زیبایی طراحی شده به این باور خواهید رسید که ماهی‌ها در سبک بلوز آواز می‌خوانند و درختان برگ‌هایشان را به آتش می‌کشند.

بچه شیشه‌ای
نویسنده و تصویرگر:‌ بئاتریس آلمینا
مفهوم و فرم در «بچه شیشه‌ای» بئاتریس آلمینا منعکس شده، زیرا او از شفافیت و صفحات سنتی استفاده می‌کند تا داستان دختری شکننده و در عین حال انعطاف‌پذیر را روایت کند. نقاشی‌های لایه‌ لایه و برجسته آلمینا احساسی قوی از سیال بودن دنیای داخل و خارج خلق می‌کند. ورق زدن صفحات این کتاب مثل این است که شاهد تحول در زمان واقعی باشید.

کشاورز
نویسنده و تصویرگر‌: شیمو ابادیا
شیمو ابادیا صفحات «کشاورز» را با رنگ اشباع کرده است. ردیف‌ها و نقاط قرمزرنگ در برابر قطره‌های آبی، درحالی که رگ‌های آب، وضعیت روستا را منعکس می‌کنند. شلوار قرمز بادکنکی کشاورز و دوستان حیوانش به جدیت کاری که انجام می‌دهد، سرزندگی و بازیگوشی می‌بخشد. این کتاب به این خاطر انتخاب شده که کار سخت، آفتاب بی‌رحم و جست‌وجو برای آب را جسورانه در صفحات به تصویر کشیده و خودباوری و اراده را ترسیم می‌کند.

کتاب خسته‌کننده
نویسنده و تصویرگر: شینسوکه یوشیتاکی
شینسوکه یوشیتاکی از طراحی جسورانه‌ای که به‌طور فریبنده‌ای ساده است استفاده می‌کند تا در صحنه‌هایی که ظاهرا رخوت، یکنواختی و بی‌حوصلگی را نشان می‌دهد، شوخ‌طبعی را بیابد.

میمون در حال اجرا
نویسنده و تصویرگر:‌ لئو تیمرز
«میمون در حال اجرا» می‌تواند مایه خنده باشد. داستان درباره یک زمین بازی است که هم دوستداران ماشین‌ها را راضی می‌کند و هم دوستداران حیوانات، زیرا در آن با میمون کوچکی همراه می‌شویم که روی موتورسیکلت موز-شکل پدرش می‌پرد تا در جاده سفر کند. داوران به خاطر تصاویر هیجان‌انگیز و قابل تامل این کتاب به آن جذب شدند.

دلم برای پدربزرگم تنگ شده
نویسنده و تصویرگر: جین شیائوجینگ
کودک قهرمان داستان جین شیائوجینگ تلاش می‌کند پدربزرگش را که هرگز ندیده، بر اساس شباهت‌های خانوادگی تصور کند. شما چطور شباهت شخصی که هرگز ندیده‌اید را تصور می‌کنید؟ داوران تصویرگری «دلم برای پدربزرگم تنگ شده» را بسیار قوی یافته‌اند؛ زیرا از انواع سبک‌های بصری به طرز ماهرانه‌ای برای کشف ایده اجداد و غیبت‌ آنها استفاده شده است.


iconادامه مطلب

سایر صفحات سایت

Copyright © 2013 _ Design by : MrJEY