بچه‌ها به نویسنده محبوب‌تان نامه بنویسید
بازديد : iconدسته: دسته‌بندی نشده

پویش کتابخوانی و نوشتن نامه‌ به نویسندگان محبوب کودکان و نوجوانان به مناسبت هفته ملی کودک برگزار می‌شود.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، کودکان و نوجوانان برای شرکت در این پویش می‌توانند با مراجعه به سایت شبکه ترویج کتابخوانی ایران به آدرس اینترنتی  bookpromotion.ir، نامه‌های خود را در در فرم مربوطه بارگذاری کنند. فرصت ارسال نامه‌ها تا ۱۰ آبان‌ماه سال جاری است. 

همه نامه‌ها پس از دسته‌بندی برای نویسندگان یا مترجمان و پدیدآورندگان کتاب و… ارسال شده و به تدریج در پایگاه اطلاع‌رسانی شبکه ترویج کتاب‌خوانی معرفی خواهند شد. در پایان پویش نیز به تعدادی از برگزیدگانی که بیشترین امتیازها را کسب کرده باشند، علاوه بر معرفی در سطح ملی، جوایزی اهدا خواهد شد.

بنا بر اعلام، هدف از این پویش، استفاده از فراغت بهوجودآمده در خانه‌ها و استفاده از امکانات موجود در فضاهای مجازی در جهت ترویج اجتماعی کتاب‌خوانی در سراسر ایران و تشویق کودکان و  نوجوانان به گفت‌وگو درباره کتاب‌هایی است که خوانده‌اند و همین‌طور ارتباط بیشتر بین مخاطبان یعنی کودکان و نوجوانان و نویسندگان است. در این پویش کودکان و نوجوانان می‌توانند به نویسندگانی که کتاب‌های آن‌ها را خوانده‌اند نامه بنویسند. شرکت در این پویش منحصر به اعضای جام باشگاه‌های کتاب‌خوانی کودک نیست و همه کودکان و نوجوانان ساکن در شهرها و روستاهای ایران می‌توانند در آن شرکت کنند.

نحوه مشارکت کودکان برای حضور در این پویش به شرح زیر است:

چگونه در این پویش شرکت کنیم

۱. خواندن کتاب‌های نویسنده  

۲. نگارش یک نامه به نویسنده 

۳. انتشار تصویری از نامه در شبکه‌های اجتماعی

۴. اسکن یا عکس با کیفیتی از نامه 

۵. پر کردن فرم اختصاصی شرکت در پویش در سایت bookpromotion.ir/letter

به کدام نویسنده نامه بنویسیم

شرکت‌کنندگان آزاد هستند که به همه نویسندگانی که کتاب‌های آن‌ها در کتابفروشی‌ها یا کتابخانه‌های عمومی وجود دارد نامه بنویسند. شرکت‌کنندگان همچنین آزاد هستند که علاوه بر نویسنده، به سایر عوامل صنعت نشر هم نامه بنویسند. کودکان و نوجوانان می‎توانند نامه‎های خود را خطاب به افراد زیر بنویسند:

۱. نویسنده کتاب؛ فردی که کتاب را نوشته و نام او در شناسنامه کتاب درج شده است. 

۲. مترجم کتاب؛ فردی که کتاب را از یک زبان خارجی به فارسی ترجمه کرده و نام او در شناسنامه کتاب درج شده است. 

۳. تصویرگر کتاب؛ فردی که تصاویر کتاب را کشیده و نام او در شناسنامه کتاب درج شده است. 

۴. ناشر کتاب؛ شرکت یا سازمانی که کتاب را منتشر کرده و نام آن در شناسنامه کتاب درج شده است. 

۵. کتابفروشی؛ مکانی که کتاب از آن‌جا خریده شده است. برای این نامه باید نام کامل کتابفروشی در متن نوشته شود. اگر نام مسئول کتابفروشی هم نوشته شود خوب است، اما اگر نمی‌دانید، ایرادی ندارد. 

۶. کتابخانه، محلی که کتاب از آن‌جا به امانت گرفته شده است. برای این نامه باید نام کامل کتابخانه نوشته شود. اگر نام کتابدار کتابخانه هم نوشته شود خوب است، اما اگر نمی‌دانید، ایرادی ندارد.

چه نامه‌ای بنویسیم؟ 

بچه‌ها هنگام خواندن یا دوباره خواندن هر کتابی به ایده‌هایی برای نوشتن نامه به نویسندگان می‌رسند. شرکت‌کنندگان اگرچه باید نامه را خودشان و به زبان خودشان بنویسند، اما در انتخاب موضوع نوشتن آزادند. برای مثال: نامه می‌تواند شامل نظر شخصی بچه‌ها درباره کتاب، نقد کتاب و تجربه خودشان از کتاب باشد یا ایده جدیدی را برای نوشتن یک کتاب جدید معرفی کنند. 

نامه را روی یک برگه سفید A۴  بنویسید. نام و نام خانوادگی نویسنده، روستا، شهر، استان و همچنین چهار رقم آخر کدملی بچه‌ها روی متن مشخص باشد. بچه‌ها می‌توانند کاغذ حاشیه‌های نامه را با رنگ‌آمیزی و نقاشی تزئین کنند اما این تزئینات نباید مزاحم متن نامه شوند. همچنین بچه‌ها می‌توانند نامه را با خط خودشان بنویسند. تایپ نامه هم ایرادی ندارد. 

انتشار نامه در شبکه‌های اجتماعی 

شرکت‎کنندگان پس از نوشتن نامه می‌توانند یا نامه خود را اسکن کنند و یا عکسی باکیفیت از آن بگیرند و در فرم مخصوص این پویش در وب‌سایت شبکه ترویج کتابخوانی بارگذاری کنند و یا  تصویری از آن را در شبکه‌های اجتماعی عمومی منتشر کنند، جاهایی مثل اینستاگرام، کانال‌های تلگرامی، وبلاگ‌های داخلی، سایت آپارات، سایت شخصی و غیره. این صفحه باید باز باشد و دسترسی همگانی به آن فراهم باشد، سپس لینک این صفحه را در همان فرم مخصوص پویش نامه به نویسنده در وب‌سایت شبکه ترویج بارگذاری کنند.

پر کردن این فرم در آدرس bookpromotion.ir/letter  الزامی است. 

ارزیابی و داوری نامه‌ها 

در پایان پویش، نامه‌ها توسط هیئت داوران خوانده و ارزیابی می‌شود و به نامه‌های برگزیده جوایزی تعلق خواهد گرفت. 

برای داوری نامه‌ها شاخص‌هایی همچون خلاقیت، اصالت و رعایت اصول نگارش در نظر گرفته شده است که با نظر جمعی از نویسندگان و پدیدآورندگان کتاب کودک و نوجوان انجام خواهد شد. 

در پایان این پویش بهترین نامه‌ها همراه با پاسخ آن‌ها در قالب یک کتاب تدوین و منتشر خواهد شد.


iconادامه مطلب

سایر صفحات سایت

Copyright © 2013 _ Design by : MrJEY