«جوجو ربیت» برنده بهترین فیلم‌نامه اقتباسی بفتا شد
بازديد : iconدسته: ادبیات

دیشب مراسم بفتا سال ۲۰۲۰ برگزار شد و برندگان بخش‌های مختلف معرفی شدند. در بخش فیلمنامه اقتباسی فیلم «جوجو ربیت» نوشته تایکا وایتیتی برنده جایزه معتبر بفتا شد.

ایبنا به نقل از نیویورک‌تایمز، مراسم جایزه بفتا با حضور ستاره‌های سینمایی شب گذشته برگزار شد و برندگان بخش‌های مختلف معرفی شدند.

در بخش فیلمنامه اقتباسی «جوجو ربیت» یا «جوجو خرگوش» نوشته تایکا وایتیتی به عنوان برنده انتخاب شد. «جوجو ربیت» بر اساس رمانی از کریستین لونز به نام «آسمان‌های در قفس» نوشته شده است.

جوهانس طرفدار سرسخت عقاید پیشوا


«آسمان‌های در قفس» از زاویه دید شخصیتی به نام جوهانس بتزلر، عضو پرشور گروه جوانان طرفدار هیتلر در دوره جنگ جهانی دوم روایت می‌شود. جوهانس طرفدار سرسخت عقاید پیشوا و ایده‌های نازی‌ها است. همین موضوع سبب می‌شود وقتی متوجه می‌شود والدینش دختری یهودی به نام اِلسا را در خانه‌شان در وین پنهان کرده‌اند شوکه شود.

در فیلم «جوجو ربیت» هم جوهانس یا جوجو پسرکی ده ساله است که در آلمان دوره نازی‌ها زندگی می‌کند. گفته می‌شود پدرش برای ایتالیایی‌ها می‌جنگد اما هیچ تماسی با او ندارند. خواهرش هم بر اثر ابتلا به آنفلوآنزا از دنیا می‌رود. جوجو در خانه تنها بود که از حضور نوجوان یهودی به نام اِلسا آگاه می‌شود. اِلسا را تهدید می‌کند که او را به گشتاپو تحویل دهد اما اِلسا می‌گوید اگر او را تحویل دهد مادر جوجو را هم به اتهام مخفی کردنش اعدام می‌کنند.


بخت بالای «جوجو ربیت»

«جوجو ربیت» در مراسم اسکار امسال که اواخر این ماه برگزار می‌شود نامزد بهترین فیلم و بهترین فیلمنامه اقتباسی است و از بخت بالایی برای دریافت بهترین فیلمنامه اقتباسی برخوردار است.

«جوجو ربیت» جایزه بهترین فیلمنامه انجمن منتقدین و همچنین انجمن بازیگران آمریکا را هم دریافت کرد.

علاوه بر این بیشترین جوایز بفتا سال ۲۰۲۰ به فیلم «۱۹۱۷» به کارگردانی سام مندس تعلق گرفت که در ۷ بخش جایزه گرفت. مریم مهاجر، فیلمساز ایرانی-بریتانیایی هم در این مراسم موفق به دریافت جایزه بهترین انیمیشن کوتاه بریتانیایی برای انیمیشن «بابابزرگ عاشق‌پیشه» شد.

«بفتا» جایزه سال آکادمی هنرهای سینمایی و تلویزیونی بریتانیا است که هر ساله برگزار می‌شود.


iconادامه مطلب

سایر صفحات سایت

Copyright © 2013 _ Design by : MrJEY