حاشیه تا متن جشنواره فیلم، کنایه به تحریم‌کنندگان جشنواره
بازديد : iconدسته: سینما

سومین روز سی‌وهشتمین دوره جشنواره فیلم فجر با نمایش فیلم‌های «روز صفر»، «ابر بارانش گرفته» و «آبادان یازده ۶۰» سپری شد.

خبرآنلاین: جشنواره فیلم فجر روز پر خبری را پشت سر گذاشت. در روزی که منتقد سخت‌گیر سینمای ایران داوطلبانه به نشست خبری یک فیلم را تا تحسینش را نثار عوامل کند، یک پردیس سینمایی طعمه حریق شد.

روز صفر، درامی پرکشش

سعید ملکان، چهره‌پرداز نام‌آشنا و تهیه‌کننده باسابقه‌ای است که امسال برای نخستین بار در جایگاه یک کارگردان به جشنواره فجر آمده است. او با فیلم «روز صفر» در نخستین فیلمش موضوعی چالش‌برانگیز را انتخاب کرده و سراغ رویدادی امنیتی رفته است.

حاصل کار آن‌طور که در نشست خبری مشخص شد، یکی از منتقدان سرشناس را به وجد آورده است. در حالی که در نشست خبری فیلم «روز صفر» با اجرای فرزاد حسنی به روال تمام نشست‌ها منتقد حضور داشت، فراستی همه را غافلگیر کرد. او آمده بود تا تمام قد پشت فیلم ملکان بایستد و «روز صفر» را «فوق‌العاده» توصیف کند.

در مجموع نشست خبری «روز صفر» رویداد پرخبری بود و البته ستارگانی مثل امیر جدیدی و ساعد سهیلی سوژه عکاسان شده بودند.

آتش‌سوزی در پردیس زندگی

یکی از اخبار روز سوم جشنواره که بازتاب زیادی هم در رسانه‌ها داشت، آتش سوزی محدود مجتمع فرهنگی و تجاری پردیس زندگی بود که به سرعت کنترل شد. پردیس سینمایی زندگی که میزبان جشنواره فیلم فجر است، در پی این حادثه چند ساعتی از فعالیت بازماند.

سعید راد و داوری سودای سیمرغ

یکی از اعضای مشهور هیات داوران این دوره از جشنواره فیلم فجر درباره داوری‌های این دوره و البته زیرساخت‌های فوق‌العاده‌ای که برای برگزاری یک جشنواره باشکوه وجود دارد، صحبت کرد. سعید راد در عین تاکید بر تنوع دیدگاه و آرا میان داوران تخصص را معیار انتخاب برندگان دانست نه احساس و سلیقه.

او می‌گوید: «ممکن است یک فرد از دید خودش برای یک مورد مثل کارگردانی یک ایده داشته باشد و مخالف نظر من باشد اما با صحبت و همفکری می‌توانیم یکدیگر را متقاعد کنیم.»

فیلمسازی برای اقلیت خاموش

«ابر بارانش گرفته» فیلمی که به گفته کارگردانش برای اقلیتی خاموش ساخته شده است، یکی دیگر از مدعیان سیمرغ این دوره است. مجید برزگر در این فیلم ادای دینی هم به آندره تارکوفسکی فیلمساز شهیر روس کرده است.

یکی از نقاط قوت فیلم به باور آرامه اعتمادی منتقد حاضر در نشست خبری فیلم مستقل بودن آن است. اعتمادی در این باره گفت: «با خوب یا بد بودن این فیلم کاری ندارم که البته فیلم خوبی است چیزی که برایم مهم است مستقل بودن آن است.»

کنایه یک منتقد به تحریم‌کنندگان جشنواره

«کسانی را می‌بینیم که فیلم نداشتند اما از جشنواره انصراف دادند؛ مثلاً کسی که ۲۷-۲۸ سال فیلمی نساخته و بیاید جشنواره را تحریم کند چه معنی دارد؟» این حرف‌های سعید مستغاثی است که اعتقاد دارد برخی انصراف دادند و جشنواره فیلم فجر را تحریم کردند که نه منتقد سینما بودند و نه هیچکس آنان را می‌شناخت.

او در نوشته خود با کنایه به تحریم‌کنندگان این‌چنین می‌گوید: «من امیدوار بودم که این افراد جشنواره را تحریم کنند چرا که کمی خلوت‌تر می‌شود و می‌توانیم صندلی برای تماشای فیلم پیدا کنیم؛ البته که این روزها هم در صف‌های شلوغ منتظر می‌مانیم نوبت به ما برسد و در سالن‌های نمایش هم هجوم جمعیت را شاهدیم.»

فیلمی درباره آغاز جنگ

آخرین فیلم داستانی سومین روز جشنواره اثری جنگی بود که با نگاهی متفاوت داستان شروع جنگ و مقاومت قهرمانانه مردم را به رادیو برده است. در نشست خبری «آبادان یازده ۶۰» بحث‌های زیادی مطرح شد و کارگردان از رسانه‌ها خواست که فیلمش را حمایت کنند.


iconادامه مطلب

سایر صفحات سایت

Copyright © 2013 _ Design by : MrJEY