سومین دوره جایزه «نوفه»، فراخوان داد
بازديد : iconدسته: اخبار

ایرنا- فراخوان سومین دوره‌ از جایزه‌ رمان گمانه‌زن نوفه، منتشر شد و صاحبان آثار تا پایان مهر ماه ۹۹ فرصت ثبت‌نام در این جایزه را خواهند داشت.

 دبیرخانه‌ جایزه‌ رمان گمانه‌زن نوفه، سومین دوره‌ این جایزه‌ ادبی به بهترین آثار تالیفیِ گمانه‌زن که در قالب رمان یا داستان بلند در محدوده‌ زمانی مهر ۹۸ تا شهریور ۹۹ منتشر شده باشند و مطابق شرایط ذکر شده در آیین‌نامه‌ این بخش از جایزه باشند، تعلق می‌گیرد. این جایزه از تمام ناشران و نویسندگان ایران دعوت می‌کند تا پایان مهر ۹۹ آثار واجد شرایط‌شان را به دبیرخانه‌ جایزه نوفه ارسال کنند.

دبیرخانه‌ دومین دوره‌ جایزه‌ نوفه در نشانی تهران، خیابان انقلاب، خیابان فخر رازی، خیابان شهدای ژاندارمری، پلاک ۸۶، ساختمان پیدایش، طبقه‌ دوم، دبیرخانه‌ جایزه‌ نوفه با کدپستی ۱۳۱۴۷۳۳۹۶۳ آماده دریافت آثار است. ناشران و صاحبان آثار می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر  با سایت رسمی جایزه نوفه در ارتباط باشند.

همچنین مشابه ادوار پیشین این جایزه برای تشویق بیشتر نویسندگان به تألیف آثار گمانه‌زن، جوایز جنبی «فصل اول» و «جایزه‌ رمان گمانه‌زن نوجوان» نیز در کنار جایزه‌ رمان گمانه‌زن سال، برگزار خواهد شد.

نویسندگان برای شرکت در جایزه‌ فصل اول‌ می‌توانند فصل یا قسمت دلخواهی از داستان بلند یا رمان گمانه‌زن‌شان را با رعایت شرایط آیین‌نامه‌ این بخش و با این شرط که اثر ارسالی هنوز به طور رسمی منتشر نشده باشد، از طریق آدرس پست الکترونیک بخش اول ارسال کنند. این آدرس فقط در دوران برگزاری مسابقه معتبر بوده و ارسال به آن به منزله‌ شرکت در مسابقه ‌است.

همچنین ناشران و صاحبان آثاری که مایل به شرکت در جایزه‌ جنبی رمان گمانه‌زن نوجوان هستند می‌توانند از طریق ارسال آثاری که با شرایط درج‌شده در آیین‌نامه‌ این بخش از جایزه ادبی نوفه، مطابقت دارند به دبیرخانه‌ نوفه (فرآیندی مشابه ارسال آثار برای جایزه‌ اصلی)، در این بخش از سومین دوره‌ جایزه‌ ادبی نوفه شرکت کنند.

مهلت ارسال آثار تا پایان مهر ۹۹ بوده و آیین اختتامیه و اعطای جوایز همچون ادوار پیش در زمستان ۹۹ برگزار خواهد شد. همچنین در صورت تمدید مهلت دریافت آثار، از طریق پایگاه خبری جایزه‌ی ادبی نوفه اطلاع رسانی خواهد شد. ناشران، صاحبان آثار در تمام بخش‌های جایزه و علاقه‌مندان می‌توانند با مراجعه به کانال تلگرام نوفه، صفحه‌ اینستاگرام نوفه و حساب توییتر نوفه از آخرین اخبار این جایزه‌ ادبی مطلع شوند.

درباره جایزه نوفه

جایزه نوفه یک جایزه‌ ادبی مستقل است که در سال ۱۳۹۶ به منظور اعتلای نشر ادبیات گمانه‌زن و تشویق ناشران و نویسندگان برای تألیف آثار گمانه‌زن، با همکاری نشر پیدایش و مجله سپید در ژانرهایی متفاوت از وحشت گرفته تا فانتزی، علمی‌تخیلی و جنایی پایه‌گذاری و نخستین دوره آن در سال ۱۳۹۷ برگزار شد. در نخستین دوره جایزه نوفه و در بخش اصلی جایزه، کتاب ما و را: سلسله جنایات بین کهکشانی نوشته محمدرضا ایدرم از نشر پیدایش، کتاب برگزیده انتخاب شد. سال گذشته نیز کتاب باران‌زاد اثر ضحی کاظمی، از نشر کتابسرای تندیس، جایزه نخست را دریافت کرد.

درباره ادبیات گمانه‌زن

ادبیات گمانه‌زن برگردانی از عبارت Speculative Fiction است، این عنوان توصیف کننده تمام سبک‌ها و زیرسبک‌هایی است که دنیایی متفاوت با دنیای واقعی را تصویر می‌کنند (ژانرهای فانتزی، کارآگاهی، علمی‌تخیلی و وحشت، زیر چتر این عبارت قرار می‌گیرند).

رابرت هاین‌لاین (۱۹۰۷ تا ۱۹۸۸)‌ نویسنده مشهور علمی‌تخیلی، این عبارت را در سال ۱۹۴۱ خلق کرده است و امروزه این واژه را برای توصیف داستان‌هایی استفاده می‌کنند که به واقعیت عینی و اصول متعارف داستان واقع‌گرا پایبند نیستند و تخیل را هسته مرکزی خود قرار می‌دهند. داستان‌هایی که به طور معمول به اسم ادبیات ژانری شناخته می‌شوند و پیش از این کمتر مورد توجه جوایز ادبی فارسی قرار می‌گرفتند.


iconادامه مطلب

سایر صفحات سایت

Copyright © 2013 _ Design by : MrJEY