از حکایت سحر و جادو تا استانداردهای لازم در جشنواره فیلم فجر
بازديد : iconدسته: سینما

بهمن و بهرام ارک که با فیلم سینمایی بلند «پوست» در بخش نگاه نو سی و هستمین جشنواره فیلم فجر حضور دارند،می‌گویند: اگر قرار باشد ارزیابی در تمام بخش‌ها و عوامل فیلم‌های نگاه نو انجام شود نوعی به هم ریختگی و نابسامانی در جشنواره رخ خواهد داد با این حال این اتفاق خوبی است که اگر اثری از استانداردهای لازم برخوردار است، بتواند در بخش سودای سیمرغ هم حضور داشته باشند.

به گزارش ایسنا، فیلم سینمایی «پوست» به نویسندگی و کارگردانی بهمن و بهرام ارک در سی و هشتمین جشنواره ملی فیلم فجر در دو بخش «نگاه نو» و «سودای سیمرغ» حضور خواهد داشت و داستانی بومی محلی دارد که در فضایی آمیخته با سحر و جادو ساخته شده است. در این فیلم با سکانسهای موزیکال و در عین حال خیال گونه و عجایب نگاری مواجه می‌شویم. علاوه بر آن در این اثر به دعانویسی و خرافات پرداخته شده و به گفته کارگردان این اثر در فرم فیلم فرآیندی پیش گرفته شده که به نوعی جدید خواهد بود و در داستان گویی شیوه نوینی داشته است.

بهمن ارک کارگردان فیلم سینمایی «پوست» در گفت‌وگو با ایسنا درباره دغدغه حضورش در بخش «سودای سیمرغ» (برای رقابت رشته‌های مختلف فیلمش) جشنواره فیلم فجر بیان کرد: با وجود آنکه ما در بخش نگاه نو جشنواره ثبت اثر کرده بودیم اما خوشبختانه فیلم ما در بخش سودای سیمرغ هم قرار گرفت و این نگرانی برایمان وجود ندارد که اثرمان تنها ممکن است یک جایزه بهترین فیلم را بگیرد و از جهات دیگر مورد ارزیابی و توجه قرار نگیرد.

او ادامه داد: به نظر می آید که اگر قرار باشد ارزیابی در تمام بخشهای فیلمهای نگاه نو نیز انجام شود، نوعی به هم ریختگی و نابسامانی در جشنواره رخ خواهد داد. این روش اکنون در چیدمان جشنواره وجود دارد و مناسب است و توانسته شرایط خوبی ایجاد کند. نکته‌ای که وجود دارد این است که فیلم اولی ها و فیلم‌های بخش نگاه نو لزوماً از بازیگران شناخته نشده استفاده نمی‌کنند.

این کارگردان اضافه کرد: تا جایی که می‌دانم در هیچکدام از جشنواره‌های بین المللی نیز چنین روندی وجود ندارد و آثار بخش نگاه نو در حوزه بهترین فیلم ارزیابی می‌شوند. با این حال چنین امکانی برای آثار بخش نگاه نو وجود دارد که بتوانند در در بخش رقابتی نیز حضور داشته باشند یعنی اگر سطح آثار بالا باشد و به درجه ای از استاندارد برسد احتمال این وجود دارد که بتواند در بخش اصلی در کنار دیگر آثار رقابت داشته باشد.

ارک با اشاره به اینکه “امساال در بخش نگاه نوجشنواره فیلمسازان مستقل حضور دارند” اظهار کرد: این می‌تواند یکی از نکات مثبت و قابل توجه جشنواره امسال باشد که در عین حال که کارگردان پیشکسوت و بزرگ سینمایی ایرانی آثاری را به جشنواره ارائه کردند، فیلمسازان جوان و مستقل هم هستند و این ترکیب مناسبی را ایجاد کرده است.

این کارگردان که پیش از ساخت فیلم بلند «پوست»، تجربه ساخت فیلم کوتاه را در کارنامه کاری خود دارد که توانست موفقیتهای بسیاری را هم کسب کند، در توضیح اینکه چه شد اولین فیلم بلندشان را ساختند بیان کرد: من همیشه دلم می خواست فیلم بلند هم بسازم. برخی ایده ها برای فیلم‌های بلند خوب است به همین دلیل به نظرم رسید باید برای این فیلمنامه اثر بلند ساخته شود.

وی افزود: این یک مسیر سر راست است که فیلم کوتاه بسازی، اشتباهاتت را آنجا انجام بدهی و بعد فیلم بلند بسازی اما لزوماً برای من چنین اتفاقی نیفتاد و معتقد ام در فیلم بلند باید بیشتر آزمون و خطا کرد و به این ترتیب بیشتر تجربه کسب کرد. ساخت فیلم کوتاه لزوماً باعث نمی‌شود که تو در ساخت فیلم بلند موفق تر باشی اما قطعاً می‌تواند تجربیات تو را بالاتر ببرد.

عوامل فیلم پوست

سایر عوامل فیلم به این شرح هستند: نویسنده و کارگردان: بهمن و بهرام ارک، تهیه کننده : محمد رضا مصباح، جانشین تهیه کننده : علی ایمانی راد ، مجری طرح: امیر حسین مهر، دستیاران تهیه کننده: سید مرتضی فاطمی و رضا قاسمی، مدیر تولید: محمد حیدر قلی، مدیر پروژه : علیرضا فرشی میلانی، مشاور کارگردان : امید شمس، مدیر فیلم برداری : علی ابپاک و پوریا پیشوایی، طراح صحنه : رسول علیزاده و پوریا اخوان، طراح گریم : بابک کشن فلاح، مدیرصدابرداری : امیر شاهوردی، صداگذار : علیرضا علویان، تدوین : محمد نجاریان، آهنگساز : بامداد افشار، اصلاح رنگ : نیما دبیر زاده ، جلوه های ویژه : حامد موسوی، سرپرست گروه کارگردانی : وحید حسینی نامی، برنامه ریز : امیر اطمینان، دستیاران کارگردان : نگار نقوی و یاسین پناه پور.

بازیگرانی که در این اثر ایفای نقش کرده اند شامل: جواد قامتی ،فاطمه مسعودی فر  ، نرجیس دلارم ، محمود نظر علیان ، ناصر هاشمی  ، عاشیق ولی عبدی ، ابراهیم دهقان زاد ، وحید شیرزاد، هادی افتخار زاده ،داود نور پور ، صدیقه دریانی ، داوود مظلومی ، امید والا و برادران دلنواز.

بهمن و بهرام ارک که با فیلم سینمایی بلند «پوست» در بخش نگاه نو سی و هستمین جشنواره فیلم فجر حضور دارند،می‌گویند: اگر قرار باشد ارزیابی در تمام بخش‌ها و عوامل فیلم‌های نگاه نو انجام شود نوعی به هم ریختگی و نابسامانی در جشنواره رخ خواهد داد با این حال این اتفاق خوبی است که اگر اثری از استانداردهای لازم برخوردار است، بتواند در بخش سودای سیمرغ هم حضور داشته باشند.


iconادامه مطلب

سایر صفحات سایت

Copyright © 2013 _ Design by : MrJEY