فیلمی که این روزها مردم را به سینما می‌کشاند
بازديد : iconدسته: سینما

سرمای زمستان گویا قرار نیست گیشه سینمای ایران را رها کند. اتفاقی که هر چند امسال برای آن تمهیداتی اندیشیده شده بود اما با اتفاقاتی که رخ داد ماجرا تغییر کرد.

خبرآنلاین، زمستان همیشه بر گیشه سینماهای ایران تاثیر منفی داشته است. هر چقدر اکران نوروز و تابستان گیشه سینمای ایران اوضاع خوبی دارد، در نیمه دوم سال سرمای زمستان بر گیشه‌ها هم سایه می‌اندازد و سیر فروش نزولی می‌شود تا رسیدن به زمان جشنواره فیلم فجر و گرم شدن دوباره تنور سینمای ایران.

امسال اما از ابتدا به نظر می‌رسید برای این سیر نزولی در نیمه دوم سال تمهید لازم اندیشیده شده است. انتخابی یا اجباری، اکران چند فیلم کمدی به نیمه دوم سال افتاد تا این کاهش فروش را جبران کند. «زیر نظر»، «جهان با من برقص» و «خوب، بد، جلف۲ ارتش سری» این فیلم‌ها بودند که در این میان «خوب، بد، جلف» از اکران انصراف داد تا در رقابت جشنواره فیلم فجر حاضر شود، اما دو فیلم دیگر در کنار «مطرب» و «چشم و گوش بسته» که حالا بیش از یازده هفته اکران را پشت سر گذاشته‌اند فیلم‌های کمدی هستند که قرار بود نجات‌بخش گیشه سینمای ایران در نیمه دوم سال باشند.

هدفی که تا حدودی با فروش خوب «مطرب» دست‌یافتنی به نظر می‌رسید اما با اتفاقاتی که در دی ماه رخ داد این هدف دور و دورتر شد و عملا فیلم‌های مجید صالحی و سروش صحت با بدشانسی روبه‌رو شدند و نتوانستند میزان مورد توقع فروش را در گیشه سینماها به ثبت برسانند.

«جهان با من برقص» «زیر نظر» را جا گذاشت

اگر بخواهیم از صدر جدول که همچنان در دست مصطفی کیایی و «مطرب» است بگذریم، رقابت جایگاه دوم جدول اکران میان «زیر نظر» و «جهان با من برقص» را این هفته بالاخره سروش صحت و فیلمش بردند. فیلمی که این روزها توجه دوستداران سینما را به خود جلب کرده و واکنش‌های مثبت زیادی را در فضای مجازی به دنبال داشته است. آنقدر که با وجودی که سوژه اصلی فیلم با محوریت مرگ پیش می‌رود اما اغلب کاربران شبکه‌های اجتماعی از حال خوب و امیدی که فیلم به مخاطب خود تزریق می‌کند.

علی مصفا، جواد عزتی، پژمان جمشیدی، هانیه توسلی و دیگر رفقایشان که در این فیلم مقابل دوربین سروش صحت رفته‌اند تا یک مهمانی متفاوت را به تصویر بکشند، در این هفته فروش ۹۷۴میلیون تومانی را در گیشه سینماها ثبت کردند و با اختلاف کمی بالاتر از «زیر نظر» با ۸۹۶میلیون تومان و پایین‌تر از «مطرب» با یک‌میلیارد و ۵۵میلیون تومان قرار گرفتند.

«چشم و گوش بسته» فیلم بعدی جدول اکران با ۴۶۰میلیون تومان و انیمیشن «بنیامین» هم فیلم دیگری است که ۲۶۶میلیون تومان فروش را به دست آورده است.

نگاهی به آمار جدول فروش

همانطور که در ابتدای مطلب آمد اتفاقاتی که در دی ماه در فضای اجتماعی سیاسی کشور رخ داد، آنقدر تلخ و جان‌گداز بود که بر اکثر امور فرهنگی کشور هم تاثیر بگذارد. این اتفاقات پس از اینکه یک هفته فروش سینماها را با یک کاهش شدید روبه‌رو کرد در هفته‌های بعد هم اجازه نداد رقم فروش به هفته‌های پیش از وقوع این اتفاقات برگردد.

طبق آنچه در سامانه فروش سینمای ایران ثبت شده، در هفته‌ای که گذشت مجموع فروش سینماها رقم ۴میلیارد و ۵۰۷میلیون تومان بود که ۲میلیارد و ۲۸۳میلیون تومان از این رقم سهم سینماهای تهران بود. ۴۱۸هزار و ۷۱نفر در این هفته برای تماشای فیلم‌های روی پرده به سینما رفتند که ۱۶۹هزار و ۲۷۱نفر آنها را تهرانی‌ها تشکیل می‌دانند.


iconادامه مطلب

سایر صفحات سایت

Copyright © 2013 _ Design by : MrJEY