موزه هنرهای معاصر کی باز می‌شود؟
بازديد : iconدسته: اخبار

ایرنا نوشت: معاون امور هنری اداره کل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، تعطیلی دوساله موزه هنرهای معاصر برای نوسازی و به‌سازی را از حرکت‌های بنیادین و جسورانه دولت تدبیر و امید خواند و از افتتاح این موزه بعد از ایام ماه محرم و صفر طی مراسم ویژه‌ای خبر داد.

نهم اردیبهشت سال ۹۷ اعلام شد موزه هنرهای معاصر به دلیل انجام تعمیرات و مرمت تا پایان تابستان همان سال تعطیل خواهد بود. در آغاز کار، مدیران وقت مرکز هنرهای تجسمی و موزه هنرهای معاصر پیش‌بینی کرده بودند کار مرمت این بنای تاریخی و هنری نهایتا ظرف پنج الی شش ماه به پایان خواهد رسید.

هادی مظفری مدیرکل هنرهای تجسمی پیشتر درباره چرایی طولانی شدن روند بازسازی موزه هنرهای معاصر اظهار کرده بود در ابتدا مدیران وقت مرکز هنرهای تجسمی و موزه هنرهای معاصر پیش‌بینی کرده بودند این پروژه ظرف چهار پنج ماه به پایان می‌رسد. اما در این زمان‌بندی دو نکته محاسبه نشده بود؛ نخست آنکه برنامه زمان‌بندی حدسی بوده و مدیریت پروژه و جبهه‌های کاری در آن لحاظ نشده بود و دومین مورد به پیش‌بینی مالی پروژه مربوط بود که در این مدت دچار نوسانات شد.

مظفری خاطرنشان کرده بود: در گنجینه این موزه شاهکارهای هنری از تمام دنیا نگهداری می شود که باید در این مرمت اصل آثار بدون آسیب بمانند و کار مرمت نیز باید طبق یک قاعده درست و صحیح انجام شود. تقریباً طی بیش از ۴۰ سال که از عمر موزه می گذرد همه قسمت‌ها از جمله تهویه این مکان دچار فرسایش شده بود و باید مرمت صورت می گرفت و دولت تصمیم گرفت این کار را انجام دهد و سختی کار را به جان خرید.

مظفری با بیان آنکه در فرصت تعطیلی به سبب شیوه ویروس کرونا و عملیات عمرانی و بازسازی موزه سعی کردیم به بهترین شکل ممکن از زمان استفاده کنیم، گفت: همکاران ما در موزه هنرهای معاصر در دوران قرنطینه، کار پژوهشی بسیار گسترده‌ای را آغاز کردند و درباره تک‌تک آثار و مجموعه ها تحقیق کردند و این کار ارزشمند به مرور منتشر خواهد شد و مردم از آن در قالب کتاب و مقاله و نمایشگاه استفاده خواهند کرد.

تعطیلی موزه هنرهای معاصر حرکتی بنیادین وجسورانه بود

اردشیر میرمُنگره گفت: یکی از مهم‌ترین اقدامات اداره کل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ طی سالیان اخیر حرکت جسورانه و بنیادین تعطیلی موزه هنرهای معاصر برای مرمت و بازسازی بود. اقدامی که شاید دو سال از زمان آن سپری شده باشد اما نتیجه کار هم‌زمان با بازگشایی می‌تواند پاسخ‌گوی تمامی این مدت تعطیلی و نقدهای مطرح‌شده در این راستا باشد.

وی با اشاره به بازگشایی موزه هنرهای معاصر بعد از ایام ماه محرم و صفر گفت: مهم‌ترین رویکرد در مواجهه با موزه هنرهای معاصر تاکید بر جزئیات در حوزه بازسازی، مرمت، به‌سازی و نوسازی موزه هنرهای معاصر در راستای حفظ گنجینه هنری آن بود.

معاون امور هنری اداره کل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره طولانی شدن زمان مرمت و بازسازی موزه هنرهای معاصر تصریح کرد: موزه هنرهای معاصر پس از ۴۰ سال نیاز به مرمت و بازسازی برای میزبانی بهتر از مخاطبان هنرهای تجسمی داشت. دراین‌میان حساسیت بالای کار و اهمیت جزئیات در راستای حفظ گنجینه از یک‌سو و از سوی دیگر دست نخوردن معماری مجموعه باعث شد تا روند بازسازی و نوسازی موزه هنرهای معاصر به امری زمان‌بر بدل شود.

موزه هنرهای معاصر تهران که در سال ۱۳۵۶ بنا شده است، جامع‌ترین و مهم‌ترین گنجینه‌های هنر مدرن را در خود جا داده است، همچنین یکی از ۵ تا ۱۰ مجموعه مهم هنر نوگرا در سراسر دنیا به شمار می‌آید.


iconادامه مطلب

سایر صفحات سایت

Copyright © 2013 _ Design by : MrJEY