نامگذاری یک جایزه ادبی به افتخار «مارگارت آتوود» و همسرش
بازديد : iconدسته: ادبیات

به پاس حمایت‌های بی‌دریغ «مارگارت آتوود» نویسنده معروف و همسرش از فرهنگ کانادایی، یکی از جوایز ادبی این کشور به جایزه «آتوود-گیبسون» تغییر نام داد.

به گزارش روز شنبه گروه فرهنگی ایرنا از روزنامه گاردین، مارگارت آتوود نویسنده پرآوازه کانادایی و همسرش، گرام گیبسون، جزء ۵ نفری بودند که در دهه ۷۰ میلادی موسسه خیریه نویسندگان کانادا (Writers’ Trust of Canada) را برای حمایت مالی از نویسندگان این کشور تاسیس کردند. این موسسه که در سال ۱۹۷۶ میلادی تاسیس شد، از استعدادها و دستاوردهای رمان نویسان، شاعران، زندگینامه‌نویسان، نویسندگان داستان‌های کوتاه و دیگر آثار داستانی و غیرداستانی تجلیل و تقدیر می‌کند و از متولیان اهدای شماری از جوایز ادبی کانادا از جمله جایزه راجرز در بخش ادبیات داستانی و جایزه هیلاری وستون، باارزش‌ترین جایزه ادبی کانادا در بخش ادبیات غیرداستانی، است. 

موسسه خیریه یادشده هفته گذشته به پاس تلاش‌های بی‌شائبه این زوج قلم به دست در حمایت ساختاری از جامعه ادبی کانادا که آن زمان هنوز نوپا بود، عنوان یکی از جوایز خود در بخش ادبیات داستانی را به جایزه آتوود-گیبسون تغییر داد. این جایزه پیش‌تر به نویسندگان نام‌آشنایی چون آلیس مونرو اهدا شده بود. علاوه بر تغییر عنوان، پاداش نقدی این جایزه نیز ۱۰ دلار کانادا افزایش یافت و به این ترتیب برنده جایزه آتوود-گیبسون ۶۰ هزار دلار پول نقد دریافت خواهد کرد.

به گفته متولیان موسسه، گیبسون و آتوود تجسم ایثار در راه تعالی هنری در داستان‌نویسی و تعهد به حمایت از جامعه نویسندگان هستند، ویژگی‌هایی که جایزه جدید به دنبال تجلیل از آنهاست.

آتوود می‌گوید: در دهه ۶۰ میلادی کارمان را با افتتاح انتشارات‌های کوچک آغاز کردیم و فهمیدیم هیچکدام از نویسندگان واسطه حرفه‌ای ندارد و اصلا نمی‌داند قرارداد بستن یعنی چه! بنابراین در اوایل دهه ۷۰ به فکر تاسیس اتحادیه نویسندگان افتادیم. از دل این ایده فکر تاسیس موسسه رایترز تراست متولد شد. حالا به نظر می‌رسد این موسسه در دست افراد درستی است.

مارگارت اتوود نویسنده، شاعر و منتقد ادبی هشتاد ‌ساله کانادایی که از سال ۱۹۶۱ کار خود را آغاز کرد، با انتشار ۱۷ کتاب شعر، ۱۶ کتاب داستان، ۱۰ کتاب غیرداستانی ادبی، ۸ کتاب مجموعه داستان و ۸ کتاب کودک از جمله نویسندگان پرکار عصر حاضر شناخته می‌شود.

او که دانش آموخته رشته زبان و ادبیات انگلیسی از ویکتوریا کالج شهر تورنتو در مقطع کارشناسی و مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری از دانشگاه هاروارد است، سال‌ها در دانشگاه های مختلف تدریس کرد و از اواخر دهه ۸۰ میلادی به نویسنده‌ای شناخته شده در سطح جهان و به پیروی آن ایران تبدیل شد و از اوایل دهه ۸۰ خورشیدی از وی کتاب‌های زیادی به فارسی ترجمه شد.

گرام گیبسون، نویسنده و طرفدار محیط‌زیست، در زمان حیاتش ریاست انجمن قلم کانادا را برعهده داشت و برای آثارش از آنهایی که درباره پرندگان نوشته بود تا رمان‌هایی چون پنج پا (Five Legs)، چند جایزه ادبی دریافت کرد. وی زندگی مشترک با آتوود را از سال ۱۹۷۳ آغاز کرد و سال ۲۰۱۹ در ۸۵ سالگی درگذشت.


iconادامه مطلب

سایر صفحات سایت

Copyright © 2013 _ Design by : MrJEY