وقتی ویروس کرونا، چون موریانه به جان کتاب افتاد
بازديد : iconدسته: اخبار

مقایسه آمارِ بازارِ کتابِ ایران در سال ۱۳۹۸ با سال ۱۳۹۹، نشان‌دهنده کاهش ۱۲ درصدی عناوین و ۲۱ درصدی شمارگان کتاب‌ها است؛ آفتی که ویروس کرونا به جان صنعت نشر ایران انداخته و برای رفع آن، باید فکری اساسی کرد.

نرگس کیانی: شیوع کرونا در ایران، از اسفند ۱۳۹۸ تا امروز، اواخر شهریور ۱۴۰۰، تاثیری منفی و عمیق بر کار بسیاری از شاغلان در حرفه‌های گوناگون و از جمله بر کار فعالان عرصه فرهنگ‌وهنر گذاشته است. تاثیری که پیش‌تر در گزارش‌هایی جداگانه در خبرآنلاین در حوزه سینما، تئاتر، موسیقی و هنرهای تجسمی بررسی شد و اگرچه پیش از رسیدن به حوزه کتاب، گمان می‌کردیم در قیاس با حوزه‌های ذکرشده آسیب کم‌تری از شیوع کرونا دیده باشد، اما در عمل این‌گونه نبود.  

مقایسه سال ۹۸ با ۹۹؛ کاهش ۱۲ درصدی عناوین و ۲۱ درصدی شمارگان

منبع اطلاعاتی اعدادی که ذکر می‌شود آرشیو آمار نشر سایت خانه کتاب و ادبیات ایران و بازه زمانی انتخاب‌شده، سال ۱۳۹۸، پیش از شیوع کرونا و سال ۱۳۹۹، پس از شیوع کرونا است.

مطابق این اطلاعات جمع عناوین منتشرشده در ۱۲ زیرمجموعه شامل کلیات، فلسفه، دین، علوم اجتماعی، زبان، علوم طبیعی و ریاضیات، علوم عملی، هنر، ادبیات، تاریخ و جغرافیا، کمک درسی و کودک در سال ۱۳۹۸، ۱۰۶،۲۰۹ عنوان و جمع شمارگان آن ۱۴۹،۶۱۸،۶۸۲ بوده است. در سال ۱۳۹۹ اما در همان ۱۲ زیرمجموعه شاهد انتشار ۹۳،۶۱۹ عنوان هستیم که مجموع شمارگان آن به ۱۱۷،۷۹۶،۹۵۱ می‌رسد. بر این اساس در سال ۱۳۹۹ کاهش ۱۲ درصدی عناوین و ۲۱ درصدی شمارگان را در مقایسه با سال ۱۳۹۸ می‌بینیم.

تاثیر منفی کاهش نشر بر بازار در غیاب آماری از فروش

اگرچه در زمینه آمار نشر می‌توان از اطلاعات موجود در سایت خانه کتاب و ادبیات ایران بهره برد اما برای به دست آوردن آمار فروش راهی پیش پایتان نیست. در غیاب مرجعی رسمی که ناشران و کتاب فروشی‌ها را ملزم به اعلام آمار فروش خود کند، طی تماس‌ تلفنی جداگانه با هرکدام تنها می‌توانید به اسامی کتاب‌های پرفروش‌شان در بازه زمانی مد نظرتان دسترسی داشته باشید و عدد و رقمی در اختیارتان قرار نمی‌گیرد اما می‌توان تصور کرد که کاهش ۱۲ درصدی عناوین و ۲۱ درصدی شمارگان در سال ۱۳۹۹ در مقایسه با سال ۱۳۹۸ قطعا بر بازار فروش نیز تاثیرگذار بوده است. آن‌چه در ادامه می‌بینید آمار تفکیکی عناوین و شمارگان منتشرشده در ۱۲ ماه سال ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ و حاصل جمع آن است. لازم به ذکر است براساس اطلاعات ذکرشده در سایت خانه کتاب و ادبیات ایران، آماری از عنوان‌ها و شمارگان منتشرشده در فروردین ۱۳۹۹ وجود نداشت.  

عناوین و شمارگان کتاب‌های منتشرشده در سال ۱۳۹۸ 

ماهجمعِ عناوین جمعِ شمارگان
فروردین۲،۶۲۴۲،۸۱۴،۹۷۲
اردیبهشت۷،۲۵۰۸،۴۱۸،۷۷۲
خرداد۵،۵۳۳۵،۸۶۷،۵۸۶
تیر۹،۵۰۹۱۴،۱۱۵،۵۲۵
مرداد۸،۷۱۰۱۰،۸۵۴،۳۸۱
شهریور۹،۲۱۵۱۴،۸۹۷،۱۰۷
مهر۹،۲۳۵۱۵،۱۴۴،۹۴۳
آبان۸،۸۰۷۱۳،۲۵۱،۰۵۵
آذر۱۰،۷۱۵۱۷،۵۱۷،۰۳۰
دی۱۱،۵۰۳۱۸،۰۰۹،۲۹۰
بهمن۱۲،۴۸۳۱۵،۶۰۷،۵۰۶
اسفند۱۰،۶۲۵۱۳،۱۲۰،۵۱۵
۱۰۶،۲۰۹۱۴۹،۶۱۸،۶۸۲

عناوین و شمارگان کتاب‌های منتشرشده در سال ۱۳۹۹

ماهجمعِ عناوین جمعِ شمارگان
فروردین
اردیبهشت۸،۱۲۳۱۰،۲۴۳،۶۶۵
خرداد۷،۴۳۲۸،۳۸۷،۹۳۱
تیر۷،۷۹۹۹،۰۲۸،۳۶۲
مرداد۸،۵۸۰۱۱،۵۱۷،۴۰۰
شهریور۹،۱۰۳۱۲،۰۳۸،۱۱۰
مهر۷،۸۶۳۱۰،۰۵۰،۹۵۶
آبان۷،۱۴۸۹،۳۳۴،۷۹۱
آذر۷،۱۴۳۸،۶۴۴،۸۲۸
دی۸،۶۷۴۱۰،۷۶۳،۸۵۶
بهمن۸،۹۶۲۱۱،۸۲۲،۰۳۷
اسفند۱۲،۷۹۲۱۵،۹۶۵،۰۱۵
۹۳،۶۱۹۱۱۷،۷۹۶،۹۵۱

      این مطالب را هم بخوانید: 

 


iconادامه مطلب

سایر صفحات سایت

Copyright © 2013 _ Design by : MrJEY