پیشنهادی برای سفیر شدن لورییس چکناواریان
بازديد : iconدسته: دسته‌بندی نشده

در دومین نشست از دور چهارم سلسله نشست‌های منظومه فرهنگ صلح با همکاری مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد در تهران و دبیرخانه نشان صلح کودک، لوریس چکناواریان به عنوان سفیر صلح در ایران به سازمان ملل متحد پیشنهاد شد.

روابط عمومی گروه سفیران صلح و دوستی: دومین نشست از دور چهارم سلسله نشست‌های منظومه فرهنگ صلح با همکاری مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد در تهران و دبیرخانه نشان صلح کودک به مناسبت روز جهانی صلح، روز چهارشنبه ۳ مهرماه در سالن کنفرانس مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد در تهران با حضور ماریا دوتسنکو (رییس مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد در تهران)، غلامحسین امیرخانی (خوشنویس)، حسین باهر (جامعه شناس)، اردشیر خورشیدیان (پزشک)، فریدون مجلسی (نویسنده و مترجم)، میترا حجار (بازیگر)، ام البنین گل محمدی (معاون فرهنگی و امور جوانان اداره کل ورزش و جوانان استان تهران) و … برگزار شد.

در این رویداد، لورییس چکناواریان موسیقیدان و رهبر ارکستر از سوی گروه سفیران صلح و دوستی به عنوان سفیر صلح ایران به سازمان ملل متحد پیشنهاد شد.

طیبه محمد موسس گروه سفیران صلح و دوستی، گفت: هرگز مادری نمی‌خواهد فرزندش در جنگ کشته شود و هرگز مادری هم نمی‌خواهد فرزندش در جنگ کسی را از بین ببرد، پس امیدواریم هیچ مادری در این شرایط قرار نگیرد.

او ادامه داد: گروه سفیران صلح و دوستی به لطف خداوند در روز جهانی صلح و با عنایت به اهداف والای خود که همانا احترام متقابل به فرهنگ‌ها، ملت‌ها، دولت‌ها و ارتباط روادارانه برای رسیدن به صلحی پایدار در تمام کره‌ی مسکون است، در این روز و در محل مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد تهران استاد لورییس چکناوریان را به عنوان سفیر صلح ایران معرفی می‌کنیم. امید داریم روزی خواهد آمد که جهانی عاری از خشونت، جنگ و افراطی گری خواهیم داشت که در آن فرزندان انسان آرامش را تجربه خواهند کرد.

لورییس چکناواریان نیز گفت: انتخاب من برای این مسئولیت افتخار بزرگی است و افتخار می‌کنم که یک ایرانی هستم. بسیار خوشبختم که پدر و مادرم مانند سایر ارامنه، ایران را که کشور کوروش است برای زندگی انتخاب کردند.

وی ادامه داد: من هیچ گاه خودم را همه چیز دان نمی‌دانم؛ چون هنر به قدری گسترده است که نمی توان همه چیز را در آن یاد گرفت. همه هنرها الهام از خداست، چون هیچ کس از خودش چیزی ندارد و من این لطف بزرگ را از طرف پروردگارم داشتم. بسیار از شما ممنونم که این مسئولیت را بر عهده من گذاشتید.

او با بیان اینکه هیچ کس نمی تواند صلح را در این جهان برپا کند، گفت: ولی می‌شود با فرهنگ و عشق به صلح رسید و این فرهنگ و عشق است که ضد اسلحه است و ما در کشور ایران با وجود شعرا و عالمان زیادی که داشتیم می‌توانیم بگوییم کشوری صلح طلب هستیم و امیدوارم با کمک به من و دست در دست هم، بتوانیم نماینده خوبی برای ایران باشیم.

همچنین مزدک سادات میررمضانی با موضوع «تغییرات آب و هوایی یک تهدید شاید هم یک فرصت بود»، در مورد روند گرم شدن زمین، تولید گازهای گلخانه‌ایی و تاثیرات مخرب آن، فرایند بوجود آمدن مشکلات اقتصادی، سیاسی و اجتماعی تغییرات آب و هوایی مطالب تخصصی را ارائه کرد و گفت: می‌توان از این مشکل جهانی به توافق جهانی رسید و این تهدید را به فرصت تبدیل کرد.

او در پایان سخنرانی خود به استاد لورییس چکناواریان تبریک گفت و اظهار کرد: صلح برای همه انسان‌ها مهم ولی برای طبیعت لازم است. امیدوارم آیندگان نیز موسیقی خوش طبیعت را با ایجاد صلح بشنوند.

ابوالفضل حقیقی مدیر عامل ایرلاین تفتان بود که با موضوع «صلح و مسئولیت اجتماعی»، با اشاره به تاثیر اقتصاد بر پایداری صلح گفت: الزاماً اقتصاد نمی‌تواند صلح را محقق کند، گاهی نیز موجب جنگ می‌شود. جنگ نیز تنها جنگ بین کشوری یا جنگ‌های داخلی نیست که منجر به کشته شدن انسان‌ها یا جابجایی مرزی شود؛ بلکه اگر اقتصاد کشوری پویا نباشد و تولید کننده نباشد جنگی خاموش رقم می‌خورد که کم کم باعث نابودی سرمایه‌های ثروتی در آن کشور خواهد شد. برای عدم شکل گرفتن این فرایند، تجار و صاحبان حرفه‌های کلیدی و سرمایه داران کلان باید باهوش باشند و مسئولیت اجتماعی در این فرایند معنا دارد تا با حضور به موقع و حمایت و به گردش در آوردن چرخ‌های تولید و فروش از جنگ خاموش جلوگیری کنند؛ چون اقتصاد تاثیر به سزایی بر خشونت دارد و پس از آن که اقتصاد را قوی کردیم می‌توانیم به آب و هوا و آموزش و پرورش بپردازیم.

حقیقی با طرح پیشنهادی تاسیس سازمان صلح جهانی در ایران اظهار کرد: بخشی از کارهای تاسیس این سازمان با همکاری گروه سفیران صلح و دوستی انجام پذیرفته است و یکی از اهداف بزرگ این سازمان رسیدن به صلح اقتصادی برای همه مردم ایران است.

عبدالله سالاری نیز با موضوع «اثرات تغییر اقلیم بر حیات وحش» گفت: ما انسان‌ها مسائل و مشکلات را بیان می‌کنیم؛ زیرا قدرت سخن گفتن داریم اما حیوانات این قدرت را ندارند که با ما صحبت کنند پس مشکلات آنها چند برابر است. تا صد سال آینده شاهد انقراض بیش از ٨٠ درصد حیات وحش دنیا خواهیم بود.

وی در ادامه به بررسی وضعیت زیست محیطی حیات وحش در سراسر دنیا پرداخت.

سالاری در پایان سخنرانی خود به چکناواریان تبریک گفت و اظهار امیدواری کرد که صلح را نه برای انسان‌ها، بلکه برای حیوانات نیز پایدار کنیم.

اردشیر خورشیدیان موبد موبدان زرتشتیان با موضوع «فرهنگ نکوداشت آب و هوا در ایران باستان» و با اشاره به فرهنگ ایران باستان اظهار کرد: در ایران باستان چهار عنصر آب، خاک، باد و آتش مظهر پاکی بودند و ایرانیان باستان بسیار این چهار عنصر را پاک نگه می‌داشتند.

او با بررسی آثار و بناهای تاریخی به جا مانده در ایران، استفاده بهینه ایرانیان را در متعادل سازی محیط زندگی برای حضار تشریح نمود و در پایان ضمن تبریک به چکناواریان پیشنهاد کرد که سازمان ملل از همه کشورها بخواهد١٠ درصد از بودجه‌های نظامی خود را برای نجات زمین اختصاص دهند.

حسین باهر در جمع بندی جلسه گفت: ما در گروه سفیران صلح و دوستی، ماه‌ها کار و ساعت‌ها جلسه داشتیم تا با جمع بندی نظرات با انتخاب استاد لورییس چکناواریان به عنوان سفیر صلح ایران رسالت خود را انجام دادیم. همه ما در گروه سفیران صلح و دوستی کنار استاد چکناواریان هستیم و برای داشتن دنیایی خوب تلاش خواهیم کرد.

نشست روز جهانی صلح با عنوان صلح و آب و هوا که با پیشنهاد سفیر صلح ایران به سازمان ملل متحد همراه بود، همزمان با حضور حسن روحانی در سازمان ملل متحد برگزار شد.


iconادامه مطلب

سایر صفحات سایت

Copyright © 2013 _ Design by : MrJEY