چه خبر از مفتون امینی؟
بازديد : iconدسته: اخبار


مفتون امینی می‌گوید دوست دارد منتخبی از ۲۲ کتابش تهیه کند، اما در ۹۵ سالگی کم‌حوصله شده و می‌ترسد کاری را شروع کند و به سرانجام نرساند.

این شاعر پیشکسوت در گفت‌وگو با ایسنا درباره حال و احوال خود در این روزها گفت: دیگر ۹۵ سالم است و دائم باید مراقب خودم باشم. بیشتر از نیم‌ساعت نمی‌توانم بیرون از خانه باشم. لباس پوشیدنم خیلی طول می‌کشد. یک ساعت طول می‌کشد تا جوراب واریس بپوشم. پاهایم زخم می‌شود و زخم‌های دیابتی هم بد است و من گرفتار این زخم‌ها هستم. کلیه‌هایم هم زود زود کار می‌کند و نمی‌توانم جایی بروم.
او افزود: اخیرا سه کتاب از من منتشر شده است؛ «خوشا یک ادراک» شامل شعرهای فارسی همراه با شعرهای آذری‌ام که در انتشارات سرزمین اهورایی منتشر شده و گزیده‌ای از شعرهایم که در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوان درآمده است. کتابی که در کانون منتشر شده، بهترین منتخب از کارهای من است که در قطع جیبی و خیلی لوکس و تمیز منتشر شده است. و کتاب «گفت‌وگو با مفتون امینی» که مهدی مظفری ساوجی در انتشارات مروارید درآورده است.
مفتون امینی در ادامه درباره کتاب «گفت‌وگو با مفتون امینی» با بیان این‌که این کتاب نوعی تاریخ شعر و شاعری است، گفت: مجلس خالی بود و همه مشغول کتاب درسی و این‌ها بودند. به نظرم این کتاب زمان خوبی منتشر شد. به‌خاطر انتشار آن خوشحال شدم. این کتاب در واقع بیوگرافی من است، البته بیوگرافی خشک نیست و شامل حوادث عجیب زندگی من است؛ مسائل اجتماعی و سیاسی‌ای که در طول عمر خود گذرانده‌ام و بر شعر و شاعری‌ام اثر گذاشته است. در مقدمه کتاب آمده است که هر شاعری از حوادث روزگار تأثیراتی می‌پذیرد و شعرهایی درباره آن‌ها می‌نویسد. حوادثی که بر من در جنگ جهانی اول و دوم، اشغال ایران و حکومت پیشه‌وری در تبریز گذشته و ملاقات با قوام و مصدق و نیما و جعفر پیشه‌وری در این کتاب آمده است. انتهای کتاب هم مطالب فلسفی دارد، من به فلسفه علاقه‌مند هستم و اسپینوزا را که فیلسوف هلندی و یهودی است و فلسفه سیستماتیک دارد، معرفی کرده‌ام. در این کتاب از سبک هندی نمونه‌هایی آورده‌ام و گفته‌ام طالب آملی شاعر بسیار خوبی است و شعرهای خوب و دلنشینی دارد اما به او توجهی نشده است و نمونه‌هایی از شعرهایش را آورده‌ام. اگر در دهه‌های مختلف حاشیه‌های ادبی خوبی بوده، به آن‌ها سر زده و بیان کرده‌ام. ادبیات خشک و خالی حوصله خواننده را سر می‌برد اما این کتاب این‌گونه نیست و گاه مطالب طنزآمیز دارد. کتاب خوبی است: البته من می‌گویم کتاب خوبی است. حدود ۵۰۰ صفحه شده است و عکس‌هایی از خودم و دوستان و خانواده‌ام در کتاب منتشر شده است. البته همه این‌ها به سلیقه آقای ساوجی است. کتاب خواندنی است و به رمان شباهت دارد و سرگرم‌کننده است.
این شاعر درباره این‌که کتاب جدیدی در درست دارد یا خیر، گفت: دوست دارم منتخبی از کتاب‌های خودم داشته باشم، خب ۲۲ جلد کتاب دارم. اما مریض‌احوال هستم. استقامت و حوصله سابق را ندارم تا به کار ادامه دهم. می‌ترسم کاری را شروع کنم و نتوانم به جایی برسانم. از طرف دیگر وضعیت کاغذ و این‌ها به اعصاب آدم فشار می‌آورد.


iconادامه مطلب

سایر صفحات سایت

Copyright © 2013 _ Design by : MrJEY