کابل زادگاه مولانا را بازسازی می‌کند
بازديد : iconدسته: ادبیات

دولت افغانستان بهار امسال کار مرمت و بازسازی خانقاه پدر مولانا در بلخ را آغاز خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) به نقل از عرب‌نیوز- مقامات کابل اعلام کرده‌اند که قصد دارند خانقاه متعلق به قرن هفتم هجری شمسی در شهر باستانی بلخ در شمال افغانستان را که زمانی زادگاه و زیستگاه مولانا، عارف و شاعر بزرگ ایرانی بوده مرمت و بازسازی کنند.

دولت ترکیه چند سال پیش اعلام کرده بود که کار بازسازی خانقاه مولانا را آغاز می‌کند اما به دلایل نامعلومی این اقدام هرگز عملی نشد. این خانقاه که حدود ۹۰۰ سال قدمت تاریخی دارد از گنبدها و دیوارهای گلی ساخته شده و در گذر زمان آسیب بسیاری دیده و در آستانه نابودی کامل قرار گرفته است. حالا مقامات کابل تصمیم به آبادی خانقاه بهاالدین ولد، پدر مولانا جلال‌الدین محمد بلخی گرفته‌اند و قرار است عملیات بازسازی در بهار امسال و با آغاز فصل گرما شروع شود.

مولانا در سال ۶۰۴ هجری قمری در بلخ زاده شد و دوران کودکی خود را در خانقاه پدرش بهاءالدین ولد که از خشت خام ساخته شده بود سپری کرد. وعظ‌ها و تاثیرات کلامی پدر مولانا که نزد افغان‌ها به سلطان‌ ‌العلماء شهرت دارد مریدان بسیاری به خانقاه او می‌کشاند.

چند سال بعد در سال ۶۱۰ پس از آن‌که خانواده مولانا این مکان را ترک کردند مزار شریف، مرکز ولایت بلخ مورد حمله بی‌امان چنگیز خان مغول قرار گرفت و ویران شد. عملیات بازسازی بلخ بیش از یک قرن طول کشید اما خانقاه مولانا همچنان ویرانه باقی ماند و درگیری‌های داخلی و جنگ در افغانستان که تا به امروز ادامه دارد مانع از بازسازی این مکان فرهنگی در این کشور شده بود.

معاون وزیر اطلاعات افغانستان هفته گذشته در اظهاراتی به عرب‌نیوز گفت «این بنا به روشی سنتی و کلاسیک مرمت خواهد شد و با احیای این صومعه امید داریم بتوانیم مردم را با گنجی از دست رفته از نو آشنا کنیم و در کنار این صومعه همچنین یک موزه، یک تالار برای رقص سماع، سالن فرهنگی و باغ و کتابخانه نیز ساخته خواهد شد.»

 رئیس مرکز اطلاعات و فرهنگ در بلخ می‌گوید «هزینه مرمت این بنا که فقط بخشی از گنبد گلی و ۴ گنبد کوچک‌تر از آن باقی مانده برای دولت افغانستان حدود ۷ میلیون دلار برآورد شده است.»

وی در ادامه افزود «مرمت این صومعه برای حفاظت از میراث فرهنگی و آموزشی ما حیاتی است؛ علاوه بر این‌که موجب رونق صنعت گردشگری و  پیشرفت کل جامعه خواهد شد.»

حشمت‌الله باور، استاد علوم اجتماعی دانشگاه کابل نیز در این باره به عرب‌نیوز گفت «پیشرفت یک ملت به آسمان‌خراش‌ها و جاده‌های بلند و عریض و ثروت‌های هنگفتی که نقشی در پیشبرد علم و دانش ندارد نیست. رشد و پیشرفت یک ملت مرهون کتابخانه‌ها و مراکزی مانند خانقاه بهاء ولد است که منبع امید بسیاری از جهانیان است و احیای اندیشه و تفکر عرفانی که در زمان حاضر که قربانی خشونت و جنگ‌های بی‌شماری شده بیش از وقت دیگری احساس می‌شود.»


iconادامه مطلب

سایر صفحات سایت

Copyright © 2013 _ Design by : MrJEY