کتابخانه‌های ساحلی در شارجه
بازديد : iconدسته: دسته‌بندی نشده

از جمله اقدامات شهر شارجه به مناسبت عنوان پایتخت جهانی کتاب در سال ۲۰۱۹ ، تاسیس کتابخانه‌های ثابت و متحرک در سواحل مهم‌ترین شهر شیخ‌نشین و پایتخت فرهنگی امارات متحده عربی است.

ایبنا به نقل از تارنمای البواب: از زمانی که شهر شارجه در امارات به عنوان پایتخت جهانی کتاب از سوی یونسکو  در سال ۲۰۱۹ انتخاب شده، این شیخ‌نشین از هر فرصتی برای پیشنهاد و معرفی طرح‌های مختلف و جدید به منظور تقویت فرهنگ کتابخوانی و نمایاندن شایستگی دریافت این لقب و در نتیجه جذب توریست بهره برده است.

ایجاد کتابخانه‌های ساحلی شارجه یک نمونه از همین برنامه‌هاست که موسسه پایتخت جهانی کتاب شارجه با همکاری موسسه فرهنگ بدون مرز و شهرداری شارجه برای تشویق گردشگران ساحل‌های شارجه به مطالعه و تقویت عشق به خواندن به عنوان بخشی از فعالیت‌های مربوط به گرامی‌داشت عنوان پایتخت جهانی کتاب در نظر گرفته و به مرحله اجرا گذاشته است.

تاکنون در مرحله اول کتاب‌خانه‌ای با بیش از ۱۰۰ عنوان کتاب به زبان‌ها و موضوعات مختلف و متناسب با همه گروه‌های سنی در ساحل الخان شارجه افتتاح شده که در مراحل بعدی قرار است کتاب‌خانه‌های متعدد دیگری در سواحل دیگر امارات به همین ترتیب گذاشته شود تا هدف و دیدگاه شارجه را برای تسهیل رساندن کتاب به همه اقشار مختلف جامعه و فرهنگ‌ها تحقق ببخشد.

عروه العرقوبی، مدیر این پروژه اشاره کرد که احداث این کتابخانه در نتیجه تلاش‌های مستمر نهادها و ارگان‌های مختلف در شارجه با هدف محقق ساختن چشم‌انداز فرهنگی امارات است که سنگ بنای آن توسط  الشيخ الدكتور سلطان بن محمد القاسمي، حاکم شارجه نهاده شد.

 در راستای این اقدام مبتکرانه، سکوهای نجات در ساحل الخان شارجه با نظارت ۶ هنرمند از ملیت‌های مختلف به تابلوهای هنری تبدیل شده که با نقوش مختلفی که با تم دریا از کتاب‌ها، داستان‌ها و قصه‌های جهانی کودکان الهام گرفته مزین شده است.

 این پروژه با مجموعه‌ای از فعالیت‌ها، برنامه‌های فرهنگی و سرگرم‌کننده متنوع دیگری همراه شده که هدف از آن‌ها اعطا فرصت به گردشگران ساحل برای مشارکت در بازی‌های گوناگون و رقابت‌های تفریحی متنوع است.

در حاشیه کتابخانه‌های ساحلی شارجه، موسسه فرهنگ بدون مرز، طرح کتابخانه‌های سیار ساحلی شارجه را که پروژه آن از سال ۲۰۱۰ آغاز شده به مرحله اجرا رسانده است.

الحمادی، مدیر این موسسه درباره کتابخانه‌های سیار سواحل شارجه عنوان کرد : «کتابخانه‌های متحرک که به واقع تصویر روشنی از واقعیت فرهنگی امارات است به مثابه عبور از مراحل سنتی مطالعه و فرهنگ است؛ چرا که بر باور هستیم که کتاب باید در هر مکانی و زمانی همراه خوانندگان باشد.»

پایتخت جهانی کتاب از سال ۲۰۰۱ در یونسکو ایجاد شده تا مروج فرهنگ کتابخوانی در شهرهایی باشد که هر ساله برای این عنوان انتخاب می‌شوند. شارجه نوزدهمین شهری است که لقب پایتخت جهانی کتاب را به خود اختصاص داده است.


iconادامه مطلب

سایر صفحات سایت

Copyright © 2013 _ Design by : MrJEY