کسانی که کتاب الکترونیک می‌خوانند بیشتر احتمال دارد که نویسنده شوند
بازديد : iconدسته: ادبیات

آمارهای مربوط به مطالعه‌کنندگان کتاب‌های الکترونیک نشان می‌دهد که نسبت به افراد دیگر بیشتر احتمال دارد که چیزی بنویسند و در آینده تبدیل به نویسندگان حرفه‌ای شوند.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از لیت‌هاب، موقوفه ملی هنرها (NEA) از سازمان‌های مستقل حکومت فدرال ایالات متحده آمریکا است که برای پروژه‌هایی که ممتازی هنری نشان دهند، حمایت و بودجه فراهم می‌آورد. این سازمان با یکی از لوایح کنگره ایالات متحده آمریکا در سال ۱۹۶۵ تاسیس شد. یکی از فعالیت‌های این سازمان تهیه گزارش‌هایی درباره عادات مطالعه و کتاب‌خوانی مردم آمریکاست که در آخرین گزارش این سازمان مربوط به سال ۲۰۱۷ اطلاعات جالبی منتشر شده است.

 طبق گزارش منتشرشده توسط موقوفه ملی هنرهای آمریکا معلوم شده است که بزرگسالان آمریکایی که عادت به مطالعه کتاب با کتاب‌‌خوان‌های الکترونیک دارند، نسبت به افراد دیگر ساعات بیشتری از وقت‌های فراغت خود را به مطالعه اختصاص می‌دهند. به گفته این گزارش، افرادی که به کتاب‌های صوتی گوش می‌کنند نیز چنین شرایطی دارند.

براساس آمارهای منتشرشده در این گزارش مقایسه مطالعه کتاب‌های چاپی و الکترونیک نشان می‌دهد که به‌طور متوسط نسبت کتاب‌های مطالعه شده چاپی و الکترونیک تقریبا ۴ به ۱۰ بوده است. یعنی کاربران کتابخوان‌های الکترونیک به طور متوسط اگر ۱۰ کتاب مطالعه کرده باشند، کاربران کتاب‌های چاپی تنها چهار کتاب در سال مطالعه کرده‌اند.

در نظرسنجی این سازمان بیش از ۴۵درصد از مردم آمریکا به کتاب‌های صوتی گوش داده یا از کتاب‌خوان الکترونیک استفاده کردند، درحالی‌که تنها ۲۵درصد کتاب چاپی مطالعه کردند. حدود ۱۵۰۰ نفر در نظرسنجی فوق شرکت کردند. محققان اعتقاد دارند استفاده از کتاب‌خوان‌های الکترونیک انگیزه و اشتیاق مضاعفی برای مطالعه کتاب در بین جوان‌ترها ایجاد می‌کند.

بخش دیگری از این گزارش درباره احتمال نویسنده شدن مطالعه کنندگان کتاب‌های الکترونیک بحث می‌کند و محققان این موقوفه اعتقاد دارند میزان مطالعه کتاب‌های الکترونیک با نویسندگی و خلاقیت رابطه مستقیم دارد. بر اساس این گزارش معلوم شده است که آمارهای مربوط به مطالعه‌کنندگان کتاب‌های الکترونیک نشان می‌دهد که نسبت به افراد دیگر بیشتر احتمال دارد که چیزی بنویسند و در آینده تبدیل به نویسندگان حرفه‌ای شوند.

بر اساس این گزارش مطالعه کنندگان کتاب‌های صوتی و الکترونیک در فعالیت‌های ادبی نیز بیشتر از سایرین شرکت کرده و آمارها نشان می‌دهد در امور ادبی و خلاقیت بهتر عمل می‌کنند. آمارها حاکی از این است که این قشر از خوانندگان نسبت به کاربران کتاب‌های چاپی بیشتر از موزه‌ها و نمایشگاه‌ها بازدید می‌کنند و در دیگر فعالیت‌های فرهنگی بیشتر علاقه نشان می‌دهند.

آمارهای چند سال اخیر نشان می‌دهد نسبت شرکت دارندگان کتابخوان‌های الکترونیک یا به طور کلی‌‌تر مطالعه کنندگان کتاب‌های الکترونیک در باشگاه‌های کتابخوانی ۱۶درصد در مقابل ۲درصد مطالعه کنندگان کتاب‌های چاپی است. این آمارها می‌گویند ۱۹درصد کاربران کتاب های الکترونیک کتاب یا هرمطلب داستانی دیگر نوشته ولی این رقم در مورد کتاب‌های چاپی تنها ۶درصد بوده است.


iconادامه مطلب

سایر صفحات سایت

Copyright © 2013 _ Design by : MrJEY