«شطرنج باد» اصلانی در فهرست فیلم‌های کلاسیک کن
بازديد : iconدسته: سینما

فهرست فیلم‌های بخش کلاسیک هفتاد و سومین جشنواره بین‌المللی فیلم کن اعلام شد.

ایلنا نوشت: جشنواره فیلم کن که امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا لغو شده، فهرستی از ۲۵ فیلم کلاسیک و ترمیم شده و هفت مستند درباره سینما را منتشر کرد که این فیلم‌ها قرار است در جشنواره فیلم لومیر (۱۹ تا ۲۷ مهر) و جشنواره رویدادهای سینمایی کن (۳ تا ۶ آذر) با برچسب «جشنواره کن» به نمایش گذاشته شوند.

در میان فیلم‌های بخش کلاسیک کن ۲۰۲۰ در کنار آثاری چون «در حال و هوای عشق» ساخته «وونگ کاروای» (۲۰۰۰)، «آکاتونه» ساخته «پیر پائولو پازولینی» (۱۹۶۱)، «جاده» به کارگردانی «فدریکو فلینی» (۱۹۵۶)، «از نفس افتاده» (۱۹۶۰) از «ژان لوک گدار»، «ماجرا» (۱۹۶۰) ساخته «میکل آنجلو آنتونیونی»، فیلم «شطرنج باد» ساخته محمدرضا اصلانی محصول ۱۹۷۶ سینمای ایران نیز حضور دارد.

فیلم «شطرنج باد» ساخته محمدرضا اصلانی و «آکاتونه» از «پیر پائولو پازولینی» امسال از سوی بنیاد فیلم «مارتین اسکورسیزی» ترمیم شده که در این دوره سی‌امین سالگرد فعالیت خود را جشن می‌گیرد.

در فیلم «شطرنج باد» که محصول سال ۱۳۵۵ شمسی بوده و بهمن فرمان‌آرا تهیه‌کنندگی آن را بر عهده داشته، فخری خوروش، محمد علی کشاورز و اکبر زنجانپور از جمله بازیگرانی به شمار می‌آیند که در این اثر به ایفای نقش پرداختند.

«ویم وندرس، دسپرادو»، «آلیدا: به زبان خودش»، «چارلی چاپلین: نابغه آزادی»، «آب باش»، «بلوشی» و «Antena da Raca » نیز شش مستند جدید درباره سینما هستند که به عنوان بخشی از بخش کلاسیک جشنواره کن انتخاب شده‌اند.


iconادامه مطلب

سایر صفحات سایت

Copyright © 2013 _ Design by : MrJEY