اعلام هیئت داوران بوکر بین‌المللی ۲۰۲۰
بازديد : iconدسته: دسته‌بندی نشده

هیئت داوران جایزه بوکر بین‌المللی سال ۲۰۲۰ اعلام شدند و تد هاجکینسون، رئیس گروه ادبیات اتحادیه لندن ریاست این جایزه در سال ۲۰۲۰ را به عهده خواهد داشت.

ایبنا: با اعلام هیئت داوران جایزه بوکر بین‌المللی سال ۲۰۲۰ امکان ارسال آثار برای بررسی و حضور در میان شرکت‌کنندگان جایزه بوکر بین‌المللی فراهم شد.

تد هاجکینسون، رئیس گروه ادبیات اتحادیه لندن ریاست جایزه ۵۰ هزار پوندی را به عهده خواهد داشت. لوسی کامپوس، متخصص ادبیات و ترجمه تطبیقی، جنیفر کرافت، نویسنده و مترجم برنده بوکر در سال‌های گذشته، والرسا لوئیزلی، نویسنده، و جیت تاییل، نویسنده حاضر در فهرست نهایی بوکر در سال‌های پیشین او را همراهی خواهند کرد.

هاجکینسون پس از اعلام این خبر گفت: «باعث افتخار من است ریاست جایزه‌ای را به عهده بگیرم که ادبیات را به عنوان یک هنر ریشه در گفت و گو ارج می‌نهد. و از نویسندگان و مترجمین به طور مساوی برای انتقال فرهنگ و زبان تقدیر می‌کند. به وسیله این نزدیکی‌های فرهنگی وارد زندگی افراد مختلف می‌شویم و احساس‌مان از انسانیت را نو می‌کنیم. علاوه بر این از حضور در میان این جمع فرهیخته خیلی خوشحالم؛ نویسندگان ارزشمند، مترجمین شناخته‌شده، و قهرمانان آثار ترجمه که در این سفر اودیسه‌وارِ هیجان‌انگیز من را همراهی می‌کنند.»

جایزه بوکر بین‌المللی هر سال برگزار و به آثاری تعلق می‌گیرد که به زبان انگلیسی ترجمه شده باشد. جایزه پنجاه هزار پوندی بین نویسنده و مترجم اثر برنده به طور مساوی تقسیم می‌شود. در سال ۲۰۱۸ اولگا توگارزوف با کتاب «پروازها» و در سال ۲۰۲۰ جوخه الحارثی با داستان «اجرام آسمانی» موفق شد جایزه بوکر بین‌المللی را به دست آورد.

آثاری که بین اول می سال ۲۰۱۹ تا ۳۰ آوریل ۲۰۲۰ در بریتانیا و ایرلند منتشر می‌شوند اجازه شرکت در بوکر بین‌المللی سال ۲۰۲۰ را دارند. در ماه مارس سال آینده ۱۲ یا ۱۳ کتاب به عنوان نامزدهای فهرست اولیه و در ماه آوریل ۶ کتاب به عنوان نامزدهای فهرست نهایی معرفی می‌شوند. برنده در ماه می سال ۲۰۲۰ اعلام و برنده جایزه ۵۰ هزار دلاری می‌شود.

دریافت جایزه بوکر برای نویسندگان موفقیت بزرگ‌تری در بازار کتاب به همراه دارد. تعداد مخاطبان و همچنین فروش کتاب افزایش می‌یابد. فروش «اجرام آسمانی» نوشته جوخه الحارثی که امسال برنده جایزه بوکر بین‌المللی شد ۳۰ برابر افزایش یافت.


iconادامه مطلب

سایر صفحات سایت

Copyright © 2013 _ Design by : MrJEY