انیماتور خالق «سیمبا» درگذشت
بازديد : iconدسته: سینما

«دیل بر» انیماتور باسابقه کارتون‌های دیزنی و خالق شخصیت‌های کارتونی معروفی؛ چون سیمبا در پویانمایی «شیرشاه» و ایزما در «زندگی جدید امپراطور»، در ۷۰ سالگی درگذشت.

به گزارش روز دوشنبه گروه فرهنگی ایرنا از روزنامه نشنال، دیل بر (Dale Baer) از شخصیت‌های برجسته صنعت پویانمایی‌ پنجشنبه (۲۶ دی ۹۹) در سن ۷۰ سالگی چشم از جهان فروبست.

بر از انیماتورهای باسابقه والت دیزنی بود. وی حرفه خود را به عنوان کارآموز در گروه موسوم به ۹ پیرمرد (Nine Old Men) این شرکت آغاز کرد. ۹ پیرمرد نامی است که به هسته انیماتورهای استودیوی دیزنی و مسئول ساخت برخی از معروف‌ترین کارتون‌های این استودیو از جمله سفیدبرفی و هفت کوتوله، داده شد.  اولین فیلمی که بر در دوران کارآموزی روی آن کار کرد، رابین هود (۱۹۷۳) بود که داستان این قانون‌شکن معروف انگلیسی را با انسان‌نمایی حیوانات به تصویر می‌کشد.

بر در پنج دهه گذشته با کار روی انیمیشن‌های کلاسیکی چون دیگ سیاه محصول سال ۱۹۸۵ و فیلم فانتزی و کمدی چه کسی برای راجر رابیت پاپوش دوخت؟، خود را به عنوان یکی از چهره‌های تاثیرگذار در صنعت انیمیشن‌سازی معرفی کرد.

این انیماتور برجسته همچنین خلق شخصیت‌ سیمبا در انیمیشن شیرشاه (۱۹۹۴) و شخصیت ایزما، شخصیت شرور کارتون زندگی جدید امپراطور (۲۰۰۰) را نیز در کارنامه خود داشت.

از فعالیت‌های جدیدتر بر می‌توان به عضویت در تیم انیماتورهای خالق موانا و زوتوپیا اشاره کرد. وی در آخرین پروژه خود نیز روی اپیزودهایی از انیمیشن سریالی برگری باب (Bob’s Burgers ) کار کرد که قرار است در ماه‌های آتی پخش شود.

این انیماتور معروف جوایزی چون جایزه آنی و جایزه وینسور مک کی به پاس یک عمر فعالیت و مشارکت حرفه‌ای در دنیای پویانمایی را در کارنامه خود داشت. 

طرفداران و همکاران بر با انتشار پست‌هایی در شبکه‌های اجتماعی به خبر درگذشت وی واکنش نشان دادند. کلی کیتیس انیماتور آمریکایی و کارگردان فیلم پرندگان خشمگین (Angry Birds) در توییتی نوشت: روز گذشته یکی از غولهای دنیای انیمیشن را از دست دادیم. دیل بر درگذشت. او یکی از مهربان‌ترین افرادی بود که با آنها تجربه همکاری داشتم. فوق العاده با استعداد و متواضع. حقیقتا یک شخصیت منحصربه فرد بود و خوشحالم که شانس آشنایی با او را داشتم.


iconادامه مطلب

سایر صفحات سایت

Copyright © 2013 _ Design by : MrJEY