بزرگداشت کردوانی در انجمن آثار و مفاخر فرهنگی
بازديد : iconدسته: اخبار

مراسم بزرگداشت پرویز کردوانی استاد نمونه دانشگاه تهران، کویرشناس و چهره ماندگار عرصه جغرافیا برگزار می‌شود.

ایلنا، مراسم بزرگداشت پرویز کردوانی استاد نمونه دانشگاه تهران، کویرشناس و چهره ماندگار عرصه جغرافیا چهارشنبه ۲ بهمن ماه ۱۳۹۸ در تالار اجتماعات شهید مطهری(ره) انجمن آثار و مفاخر فرهنگی برگزار می‌شود.

پرویز کردوانی متولد ۱۳۱۰ شمسی در روستای مندولک گرمسار است. او تحصیلات ابتدایی را در دبستان داراب ریکان و دوره متوسطه را تا کلاس ۹ در دبیرستان آفتاب گرمسار گذراند. دیپلمش را از دبیرستان رازی تهران (مدرسه فرانسوی‌ها) گرفت و پس از پایان تحصیلات متوسطه برای ادامه تحصیل به آلمان رفت و مقاطع تحصیلی را تا مقطع دکترای رشته عمران کویر (سال ۱۳۴۵) طی کرد. او پس از بازگشت به ایران به‌عنوان اولین عضو هیات‌علمی دانشکده تازه‌تاسیس کشاورزی ارومیه، مشغول به خدمت شد. پس از ۲ سال تدریس در این دانشکده در سال ۱۳۴۷ شمسی به گروه آموزشی جغرافیای دانشگاه تهران انتقال پیدا کرد و در همین سال‌ها است که مطالعه میدانی خود روی مناطق کویری ایران را با جدیت فراوان پی گرفت.

کویر (نمکزار) بزرگ مرکزی ایران و مناطق همجوار آن، جغرافیای خاک‌ها، حفاظت خاک، اکوسیستم‌های طبیعی، اکوسیستم‌های آبی، آب‌های شور، آبهای سطحی و زیرزمینی، ژئوهیدرولوژی، مراتع ایران، مناطق خشک: ویژگیهای اقلیمی، علل خشکی، مسائل آب و… ، خشکسالی و راه‌های مقابله با آن در ایران و دانشنامه‌ای تاریخی و ادبی در حوزه جغرافیای شهری و ریشه‌های تاریخی شهرها از جمله آثار و تالیفات این استاد با سابقه دانشگاه تهران است.

در این مراسم که از ساعت ۱۷:۳۰ تا ۱۹:۳۰ با حضور علاقه‌مندان به حوزه جغرافیا، محیط‌زیست و عموم فعالان فرهنگی کشور برگزار خواهد شد، جمعی از استادان دانشگاه درباره شخصیت علمی و فرهنگی این چهره ماندگار عرصه جغرافیا سخنرانی خواهند کرد.

انجمن آثار و مفاخر فرهنگی در خیابان ولیعصر(عج)، پائین‌تر از میدان منیریه، پل امیربهار، خیابان سرلشکر بشیری، پلاک ۷۱ واقع است.


iconادامه مطلب

سایر صفحات سایت

Copyright © 2013 _ Design by : MrJEY