تغییرات در آکادمی اهداکننده نوبل ادبیات
بازديد : iconدسته: اخبار

آکادمی اهداکننده نوبل ادبیات دو جای خالی خود پس از بحران دو سال گذشته را پر کرد.

مهر نوشت: آکادمی سوئد که مسئولیت اهدای جایزه ادبیات نوبل را بر عهده دارد، دو عضو جدید خود را معرفی کرد تا دو جای خالی این آکادمی ۱۸ نفره را پر کند و به بحرانی پایان دهد که آوازه‌اش را زیر سوال برده بود.

این‌نهاد ۲۳۴ ساله که به تازگی لوییز گلوک شاعر آمریکایی را به عنوان برنده امسال جایزه نوبل ادبیات معرفی کرد، گفت اینگرید کارلبرگ خبرنگار و نویسنده و استیو سم-سندبرگ نویسنده، منتقد و مترجم را به عنوان اعضای جدید خود انتخاب کرده است.

این‌نهاد ادبی معتبر از سال ۲۰۱۸ دچار مسائل بحث‌برانگیز زیادی شده بود که باعث شد اهدای جایزه آن سال به تعویق بیفتد. یک رسوایی جنسی حول محور شوهر یکی از اعضا گریبان‌گیر این نهاد شده بود که نتیجه آن در نهایت این شد که آکادمی نوبل سال گذشته دو برنده نوبل ادبیات را معرفی کرد. بحران مذکور باعث شد تعدادی از اعضا از آکادمی استعفا بدهند و پادشاه سوئد که حامی آکادمی است اساسنامه آن را تغییر دهد تا شفافیت پروسه اهدای جوایز بیشتر شود.

تنها با فاصله کمی پس از رسوایی جنسی، آکادمی دوباره درگیر بحث‌های جدیدی شد چون تصمیم گرفت جایزه نوبل ادبیات سال ۲۰۱۹ را به پتر هاندکه از اتریش اهدا کند. این نویسنده چند دهه است که به خاطر حمایت از اسلوبودان میلوشویچ رییس‌جمهور ناسیونالیست فقید صربستان که مرتکب جرایم جنگی شده بود، انتقادهایی را متوجه خود کرده است. آکادمی سوئد از این تصمیم خود دفاع کرد و گفت با وجود اینکه هاندکه تا به حال صحبت‌های بحث‌برانگیزی داشته، هرگز از خون‌ریزی حمایت نکرده است.

شش جایزه نوبل اهدایی امسال زیر سایه همه‌گیری کووید -۱۹ اهدا شدند که باعث شد مراسم اهدای جوایز و مراسم تجلیل رسمی که هر سال دسامبر در استکهلم برگزار می‌شود هم لغو شود.


iconادامه مطلب

سایر صفحات سایت

Copyright © 2013 _ Design by : MrJEY