تماشاخانه شکسپیر لندن در خطر تعطیلی همیشگی
بازديد : iconدسته: تئاتر

تئاتر شکسپیر گلوب در لندن که قدمت بنای اولیه آن به ۴۲۰ سال می رسد به سبب زیان های مالی ناشی از شیوع ویروس کرونا با خطر تعطیلی دائمی مواجه است.

به گزارش ایسنا به نقل از سی ان ان، این تماشاخانه معروف شهر لندن که ابتدا در سال ۱۵۹۹ میلادی و برای اجرای نمایشنامه‌های «ویلیام شکسپیر» ساخته شده، حالا با خطر ورشکستگی و تعطیلی همیشگی در نتیجه تاثیرات مالی منفی شیوع ویروس کرونا بر این مجموعه هنری رو به رو است. 

ساختمان اصلی تماشاخانه شکسپیر گلوب در سال ۱۵۹۹ و توسط کمپانی شکسپیر بنا نهاده شد اما در سال ۱۶۱۳ به سبب وقوع آتش سوزی تخریب شد. نمونه‌ای مشابه از این سالن نمایش تئاتر در سال ۱۹۷۷ و بر اساس مستندات تاریخی ساختمان اصلی در کنار رود تیمز ساخته شد. این ساختمان جدید تقریبا با ساختمان قدیمی و اصلی یکسان است اما از مصالح و ویژگی‌های مدرن در آن استفاده شده است. 

ساختمان جدید تئاتر شکسپیر گلوب بسیاری از ویژگی سازه اصلی دوره الیزابت را مجددا بازسازی کرده است و این بنا اولین و تنها بنایی در لندن از زمان آتش سوزی بزرگ سال ۱۶۶۶ است که دارای سقف کاهگلی است. 

«ویلیام شکسپیر» بسیاری از نمایشنامه‌های خود را شامل «هر طور که شما دوست دارید»، «هملت»، «شب دوزادهم»، «شاه لیر»، «مکبث» و «اوتلو» را برای اجرا در سازه اصلی تئاتر شکسپیر لندن طراحی کرده بود اما حالا این تماشاخانه اعلام کرده به سبب تعطیلی با بزرگترین بحران و تهدید از زمان شروع فعالیت از آغاز تا به امروز رو به رو است. 

«میشل تری» مدیر هنری تئاتر شکسپیر گلوب لندن می‌گوید این تئاتر واجد شرایط صندوق شورای هنر نیست و ما در حال حاضر باید میان بقاء و ارائه خدمات به جامعه تعادل برقرار کنیم. ما کاملا به درآمدهای حاصل از بلیت فروشی و همچنین برنامه‌های آموزشی و ورکشاپ‌ها وابسته‌ایم و زمانی که این درآمدها قطع شوند تنها باید به اندک منابع مالی‌مان در بانک بسنده کنیم و مشخص نیست چقدر می‌توانیم دوام بیاوریم. تئاتر شکسپیر گلوب موسسه‌ای با شهرت جهانی و نه تنها بخشی از هویت ملی ماست بلکه نمونه‌ای برجسته از سهم هنر در اقتصاد است. اگر این گنجینه ملی تسلیم ویروس کرونا شود یک تراژدی رقم خواهد خورد.


iconادامه مطلب

سایر صفحات سایت

Copyright © 2013 _ Design by : MrJEY