توقف انتشار ۶ کتاب «دکتر زیوس»
بازديد : iconدسته: اخبار

کمپانی مسوول حفظ میراث «دکتر زیوس» نویسنده مشهور آمریکایی اعلام کرد انتشار شش کتاب این نویسنده را به دلیل نمایش نژادپرستانه برخی از شخصیت‌ها در آن‌ها متوقف خواهد کرد.

به گزارش ایسنا و به نقل از گاردین، کمپانی «دکتر زیوس اینترپرایسز» روز سه‌شنبه اعلام کرد انتشار شش کتاب این نویسنده را به دلیل نمایش نژادپرستانه و بی‌ملاحظه افراد رنگین‌پوست در آن‌ها متوقف خواهد کرد.

بر اساس این تصمیم جدید «ف‍ک‍رش‌ را ب‍ک‍ن‌ ای‍ن‌ چ‍ی‍زه‍ا را در خ‍ی‍اب‍ان‌ م‍ال‍ب‍ری‌ دی‍دم‌»، «اگر باغ وحش دست من بود» و «استخر مک‌الیگات» از جمله کتاب‌هایی هستند که انتشار آن‌ها متوقف خواهد شد.

به گفته این کمپانی، این تصمیم پس از مواجهه با بازخورد معلمان، کارشناسان و استادان دانشگاهی که آثار این نویسنده مشهور را مورد بازبینی قرار داده بودند اتخاذ شده است.

«تئودور زیوس گیزل» در سال ۱۹۰۴ متولد شد و در سال ۱۹۹۱ درگذشت. انتشار کتاب‌های این نویسنده برای کمپانی «دکتر زیوس اینترپرایسز» بدون احتساب مالیات، در سال ۲۰۲۰ حدود ۳۳ میلیون دلار سود و در سال ۲۰۱۵ حدود ۹.۵ میلیون دلار درآمد داشته است.

در سال ۲۰۲۰، مجله «فوربس» از دکتر «زیوس» به عنوان دومین نویسنده پردرآمد در بین نویسندگانی که در قید حیات نیستند یاد کرد.

کمپانی «دکتر زیوس اینترپرایسز» با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: «توقف فروش این کتاب‌ها بخشی از مسوولیت‌های ما و بخشی از برنامه‌های بزرگ‌تر ما برای این است که بتوانیم اطمینان حاصل کنیم این کمپانی می‌تواند نمایش‌دهنده و حامی تمامی جوامع و خانواده‌ها باشد.»

در ادامه این بیانیه آمده است: «این کتاب‌ها مردم را به نحوی به تصویر می‌کشند که نادرست و آزاردهنده است.»

با این‌که «دکتر زیوس» همچنان چهره محبوبی در ادبیات کودکان محسوب می‌شود اما روند بررسی و بازبینی آثار او توسط آموزگاران و والدین رو به افزایش بوده است.

در سال ۲۰۱۹،  نتایج تحقیقاتی نشان داد فقط دو درصد از شخصیت‌های انسان آثار «دکتر زیوس» سفیدپوست نیستند و تعداد زیادی از شخصیت‌ها به نحوی به تصویر کشیده‌ شده‌اند که کلیشه‌های نژادپرستی را دائمی می‌کنند. فقدان حضور بارز دختران و زنان در کتاب‌های این نویسنده از دیگر نتایج این تحقیق بود.

کمپانی «دکتر زیوس اینترپرایسز» اعلام کرد سال گذشته تصمیم گرفته بود انتشار این شش کتاب را متوقف کند اما امسال این تصمیم را علنی کرده است


iconادامه مطلب

سایر صفحات سایت

Copyright © 2013 _ Design by : MrJEY