تکاپوی دوباره تالارهای نمایشی با ۱۰ اثر جدید
بازديد : iconدسته: تئاتر

ابلاغیه ستاد ملی مقابله با کرونا مبنی بر آغاز فعالیت تالارهای نمایشی حکم به حیات دوباره تئاتر در سال ۱۴۰۰ بعد از گذشت یک ماه ونیم از آغاز آن داد. حال بار دیگر هنرمندان تئاتر با ۱۰ اثر نمایشی جدید تلاش می‌کنند تا نبض کالبد به رخوت رفته تالارهای نمایشی را دوباره به تکاپو وادارند.

سال ۱۳۹۹ زیر سایه سنگین ویروس کرونا علاوه‌بر تمامی تلخی‌های شیوع این ویروس در حوزه ابتلا و مرگ‌ومیر هم‌وطنانمان، شاهد رکود و سکون فعالیت‌های فرهنگی و هنری با محوریت تلاش برای قطع زنجیره شیوع این ویروس حکم به تعطیلی اغلب ماه‌های سال ۹۹ به تالارهای نمایشی و هنرمندان آن داد. در این میان هنرمندانی که بخش مهمی از درآمد و گذران معیشت روزانه زندگی‌شان درگیر تولید و اجرای عمومی آثار نمایشی بود، بیشترین صدمه و لطمه را از این تعطیلی‌های مکرر دیدند.

در نهایت با نزولی شدن شیب این ویروس و پشت سر گذاشتن موج سوم آن، آرام‌آرام شاهد بازگشت آرامش و آبی شدن شهرهای قرمز کشورمان بودیم که نتیجه آن در حوزه تئاتر به برگزاری سی‌ونهمین جشنواره تئاتر فجر و در ادامه آمادگی گروه‌های نمایشی برای اجرای عمومی آثارشان و آغاز سال جدید تئاتری برای هنرمندان بودیم.

خزان خبرهای خوش زمستان ۹۹ در آغاز بهار ۱۴۰۰

در کنار این خبر خوش که جامعه را امیدوار به روزهای آینده می‌کرد، قرار گرفتن فعالیت‌های هنری و نمایشی از گروه سه مشاغل به گروه دو که اجازه فعالیت‌های آن‌ها را با رعایت حداکثری شیوه‌نامه‌های بهداشتی حتی در شهرهای قرمز می‌داد، نوید روزهای خوشایند و بازگشت به چرخه تولید و رونق اقتصاد تئاتر به تالارهای نمایشی و هنرمندان این عرصه می‌داد.

اما تنها با سپری شدن یک هفته از تعطیلات نوروز ۱۴۰۰ خورشیدی در کنار عدم رعایت توصیه‌های ستاد ملی مقابله با کرونا مبنی‌ بر عدم سفر رفتن شهروندان در کنار کاهش رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی توسط عده‌ای از هموطنان‌مان، شاهد موج چهارم که سهمگین‌ترین موج شیوع کرونا در کشور از آغاز حضور این ویروس به شمار می‌رفت در سراسر کشور بودیم. با امتداد شیوع این موج به سرعت بالایی شهرهای آبی و زرد کشورمان رنگ قرمز به خود گرفت و این خود بار دیگر حکم به تعطیلی فعالیت‌های تئاتری داد.

در نهایت هجدهم اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۰ با ابلاغیه ستاد ملی مقابله با کرونا مبنی‌بر بازگشایی و ازسرگیری فعالیت‌های نمایشی بار دیگر مدیران تالارها و تماشاخانه‌های دولتی و خصوصی طی رایزنی با گروه‌های نمایشی که اجرای آن‌ها به دلیل شیوع موج چهارم کرونا نیمه‌کاره مانده بود، شاهد رونق دوباره فصل اجراهای تئاتری در کشورمان هستیم.

این خود بار دیگر بارقه‌ای از امید را میان هنرمندان تئاتر ایجاد کرد. حال به فاصله گذشت یک هفته از ابلاغیه ستاد ملی مقابله با کرونا، این‌بار تالارهای نمایشی پایتخت با ۱۰ نمایش آغوش خود را به روی علاقه‌مندان به این هنر پویا، زنده و جریان‌ساز باز کرده‌اند.

تکاپوی دوباره تالارهای نمایشی با ۱۰ اثر جدید

«هار» و «لوله» و «عمو لاوروف» مهمانان جدید تماشاخانه ایرانشهر

تماشاخانه ایرانشهر در شروع فعالیت‌های خود بعد از تعطیلات ناشی از موج چهارم کرونا با میزبانی از سه اثر نمایشی به استقبال مخاطبان تئاتر می‌رود.

در این تماشاخانه، ابتدا امیر امیری نمایش «عمو لاوروف» را که قرار بود از ۱۸ فروردین ماه در سالن استاد ناظرزاده کرمانی اجرا کند، با توجه به پیش خرید بلیت، از ۲۳ اردیبهشت تا ۲۵ خرداد به صحنه می‌برد.

در این اثر نمایشی که در زمان حال اتفاق می‌افتد اما موضوع آن روایت وقایع دهه ۱۳۲۰ هجری شمسی از زبان مردم عادی است و به اشغال ایران توسط قوای متفقین می‌پردازد، فریاد جودی، نازنین دیده ور و علی طاووسیان ایفای نقش می کنند.

تکاپوی دوباره تالارهای نمایشی با ۱۰ اثر جدید

«لوله» عنوان نمایش دیگر سالن استاد ناظر زاده است که توسط علیرضا اجلی از ۲۵ اردیبهشت تا ۲۵ خرداد به روی صحنه می رود.

داستان این نمایش فانتزی درباره جامعه‌ کارگرانی است که تحت سلطه یک سرکارگر قرار هستند. سرکارگر از مسئولان بالادستی دستور می‌گیرد که ۷ کارگر شرکت تخلیه چاه را اخراج کند، این ۷ کارگر اخراج می‌شوند و داستان از اینجا شروع می شود.

ابراهیم عبدی، محمدرضا آریان، یاسمن وفایی، مینا رسولی، مژده منظومه، غزل شجاعی و مصطفی عطری در این نمایش ایفای نقش می کنند.

تکاپوی دوباره تالارهای نمایشی با ۱۰ اثر جدید

حسین پوریانی‌فر نیز از ۲۶ اردیبهشت تا ۲۶ خرداد بار دیگر «هار» را در سالن استاد سمندریان به صحنه ببرد. نمایش هار اثر انتخاب شده بیست‌ویکمین جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی است که در اجرای عمومی خود در سال ۹۷ در تالار مولوی با استقبال خوبی روبرو بود.

در نمایش هار حسین پوریانی فر، سپند اعلم، بردیا مشهودی، مهدی قربانی، علی‌اصغر حسینی، میلاد افواج، میرآقا بهادری اکبر، سلمانی اله دادی، علیرضا آشوریجواد کارگر و مهرکوش علیزاده ایفای نقش می کنند.

تکاپوی دوباره تالارهای نمایشی با ۱۰ اثر جدید

«شب/ خارجی/ یرما» به روایت نسیم ادبی در تالار مولوی

نسیم ادبی که ابتدا قرار بود از ۱۸ فروردین نمایش «شب/ خارجی/ یرما» با روایت و اقتباسی از «یرما» اثر فدریکو گارسیا لورکا را در سالن اصلی تالار مولوی روی صحنه ببرد، با بازگشایی تعطیلات، این نمایش را برای یک دوره ۱۰ روزه از ۲۶ اردیبهشت تا ۵ خرداد آماده کرده است.

نمایش «شب/ خارجی/ یرما» در دسته تئاتر مستند-نمایشی قرار می‌گیرد و روایت زنی به نام یرماست که برای آنچه که آرزویش را دارد، می جنگد و تسلیم قضاوت‌های جامعه نمی شود. روایت یرما با روایت‌های مستند بازیگران از زندگی شخصی خود گره می خورد و به این ترتیب نمایش «شب/خارجی/یرما» روی صحنه جان می گیرد و این‌نمایش تولید مدرسه تئاتر فانوس و حاصل کارگاه ایده تا اجرای این مدرسه است.

آناهید ادبی، علیرضا عبدالعلی زاده، سجاد طاهری، سوگند حسینی، عاطفه غضنفری، دانیال محمدی، سجاد باقری، صدف محسنی، شبنم خاتون حسینخانی، مرجان رنود، شکیبا عسگری، رایحه پاشا، شبنم ابریشمی، شقایق کمالی، حامد مهربانی، سهراب صمیمی، شهاب خجسته راد بازیگران این اثر هستند.

تکاپوی دوباره تالارهای نمایشی با ۱۰ اثر جدید

نمایش طنز «باباکرم» در تالار محراب

زنگ تئاتر در سالن تئاتر محراب، توسط وحید شاهینی به صدا در می آید. وی نمایش «باباکرم» به نویسندگی فرهاد نقدعلی را از ۲۲ اردیبهشت تا ۱۰ خرداد به صحنه می‌برد.

باباکرم، داستان زندگی شخصیت اصلی ترانه باباکرم و چگونگی به وجود آمدن شعر و ملودی این ترانه در غالب انواع سبک‌های نمایش ایرانی از جمله تخت حوضی، تعزیه مزحک، نقالی، خیمه شب بازی، شهر فرنگی ، لال بازی، پیش پرده خوانی و غیره است.

در این نمایش کرامت رودساز، امیرحسین انصافی، فاطیما درستکار، سید حسن حسینیان، وحید شاهینی، مجید علم بیگی، سجاد سلمانی، ساناز مجیدی، هانیه رهگزر، نازنین عباس آبادی، سید حسین میرسالاری، عباس سامانی فر، عماد مهدی زاده و ریحانه سادات میرکمالی ایفای نقش می کنند.

تکاپوی دوباره تالارهای نمایشی با ۱۰ اثر جدید

«رویای یک نویسنده»، «تکرار» و «چهرازی» در خانه نمایش مهرگان

خانه نمایش مهرگان به عنوان یکی از سالن‌های نمایشی خصوصی میزبانی از مخاطبان خود را با سه اثر نمایشی آغاز می‌کند.

نمایش «رویای یک نویسنده» به نویسندگی و کارگردانی میثم ترکمند، که از ۸ فروردین ماه به صحنه رفته بود و تنها بعد از سه اجرا به دلیل تعطیلی تماشاخانه‌ها، اجراهایش به تعویق افتاد از ۲۶ اردیبشهت‌ماه دوباره بر صحنه رفت. نمایشی که در سالن شماره ۱ اجرا می شود. رویای یک نویسنده داستان مردم شهری است که جمع شده‌اند تا رای بدهند که چه کسی را بکشند.

علیرضا حنیفی،‌ مرجان آقانوری، حسین کرمی، کیوان عموزاده، سحر بیرانوند مرضیه بنی علی، شایان حاجی اسماعیلی، سحر رستمیان، مهتاب عسگری، کوروش شاهی نیا، ابوالفضل علی یاری، علی ساکی، عرفان خوش نیت، جلال حسنی، معصومه کبیری و میثم ترکمند در این نمایش ایفای نقش می کنند.

حامد شیخی نیز نمایش «تکرار» را که حاصل یک کارگاه آموزشی است و توسط هنرجویان آن کارگاه به عنوان پروژه اتمام دوره آموزشی‌شان اجرا می‌شود، از ۲۲ اردیبهشت تا ۷خرداد در سالن شماره یک مهرگانه به روی صحنه می‌برد.

این نمایش برگرفته از چند نمایشنامه کوتاه سم شپارد است که در یک مجموعه نمایشی با عنوان «دکه بین راه» منتشر شده است.

نمایش تکرار داستان فردی است که سعی می‌کند اشتباهات آدم‌های مختلف درباره خودش را اعلام و آنها را مجبور ‌کند که دوباره این اشتباهات را تکرار کنند و ما اتفاقاتی را که منجر به بروز این اشتباهات شده است روی صحنه می‌بینیم.

تکاپوی دوباره تالارهای نمایشی با ۱۰ اثر جدید

 و در نهایت «چهرازی» به نویسندگی مهدی راستی و کارگردانی کامبیز نیک‌آمیز سومین اثر نمایشی است که از چهارشنبه ۲۲( اردیبهشت ماه)، در خانه نمایش مهرگان به صحنه رفته است.

در این اثر الناز زاهدی، کامبیز نیک آمیز، سحر آژیر، مریم زارعی، ملیکا شاگردی، حسین صفدری، رضا لک، مهدی راستی، درسا علی آبادی، زهرا عسگری، فاطمه آزادخواه، فاطمه آقاپور، اشکان دهقانی، بهار شعرباف، احمدرضا طاهری، ابراهیم موسوی، محمدعرفان باقری، مانی محمدی، متین وکیلی، متین نیکنام به ایفای نقش می‌پردازند.

چهرازی، از آسایشگاهی می‌گوید که در دل آن هر شخصی به گناه‌های متفاوت آلوده است و همه‌ آنها می‌بایست سه روز دیگر اعدام شوند و برای زنده ماندن راهی جز بازگشت عشق وجود ندارد. پس تنها راه نجات عشق است…

«چهرازی» به نویسندگی مهدی راستی، کارگردانی کامبیز نیک‌آمیز و تهیه کنندگی سارا داروفروش ساعت ۱۷:۳۰ روی صحنه می‌رود.

تکاپوی دوباره تالارهای نمایشی با ۱۰ اثر جدید

«من دیوانه نیستم» در تماشاخانه استاد مشایخی اثبات می‌شود

تماشاخانه استاد مشایخی به عنوان دیگر تماشاخانه خصوصی، اولین اجرای خود بعد از تعطیلات را به نمایش «من دیوانه نیستم» به گارگردانی مرتضی گلچین اختصاص داده است.

این نمایش که از روز ۲۱ اردیبهشت تا ۱۰ خردادماه میزبان علاقمندان خواهد بود، روایتگر داستان چهار بیمار روانی می باشد که همگی مرتکب قتل شدند و در یک بیمارستان روانی بستری هستند، ماریا کریج محقق روانشناسی برای تحقیق و بررسی این موارد وارد بیمارستان می‌شود.

مرتضی گلچین، نیلوفر بابایی، کیمیا محمدی، رضاموسوی، ملینا علیمحمدی، فائزه صاحبی، میلاد صوفی و اویان براتی‌فر در این اثر ایفای نقش می کنند.

تکاپوی دوباره تالارهای نمایشی با ۱۰ اثر جدید

روایت تلخ غصه‌های کودکان کار با چاشنی طنز در «هجده سالگی»

و در نهایت دهمین اثر نمایشی که با اتمام تعطیلات تماشاخانه‌ها و تالارهای نمایشی در آغاز حیات مجدد تئاتر بعد از شروع سال ۱۴۰۰ خورشیدی به صحنه می‌رود به نمایش «هجده سالگی» با کارگردانی فردین رحمانپور بازمی‌گردد که در پردیس شهرزاد میزبان این اثر نمایشی است.

نمایشی که محسن میرزاخانی با همکاری محمد کرمی نوشته و از ۲۴ اردیبهشت ماه در سالن گلایل پردیس شهرزاد به صحنه می رود. مضمون کلی «هجده سالگی» داستان غصه‌های کودکان کار است و تلاش دارد از دریچه طنز به مشکلات و تلخی روابط میان آنها بپردازد و در نهایت کام تلخ این کودکان طعم طنزآمیز داستان را با اشک و اندوه درآمیزد.

در نمایش «هجده سالگی» امید زندگانی، نوشین تبریزی، مصطفی دارابی، حامد کریوند، آزاده جاوید، هانیه گلپایگانی، محمد کرمی، لیلا فرداد، شعبان حاتمی، کامیار مهدی زاده، نگار والی دوست، آوا مهماندوست، فردین رحمانپور و بازیگران خردسال آرمیتا لطفی، پارسا داداش زاده، سارا داداش زاده ایفای نقش می‌کنند.


iconادامه مطلب

سایر صفحات سایت

Copyright © 2013 _ Design by : MrJEY