جایزه ادبی «صلح دیتون» به آتوود رسید
بازديد : iconدسته: اخبار

جایزه یک عمر دستاورد ادبی «صلح دیتون» به «مارگارت آتوود» نویسنده سرشناس کانادایی و خالق رمان‌های معروفی چون «سرگذشت ندیمه» و «سال سیلاب» اهدا شد.

به گزارش ایرنا- خبرگزاری آسوشیتدپرس، متولیان جایزه ادبی صلح دیتون جایزه ریچارد سی.هولبروک برای یک عمر دستاورد ادبی را که به تجلیل از قدرت ادبیات در ترویج صلح، عدالت اجتماعی و تفاهم جهانی اختصاص دارد، به مارگارت آتوود اعطا کردند.

آتوود یک شاعر، داستان‌نویس، مقاله‌نویس و نویسنده پرکار کتابهای غیرداستانی است. وی در سالهای اخیر با رمان پرفروش سرگذشت ندیمه بار دیگر در کانون تحسین و توجه مخاطبان قرار گرفته است. این رمان که در سال ۱۹۸۵ منتشر شد، آینده‌ای ضدآرمانشهری را به تصویر می‌کشد که در آن زنان به دنبال سرنگونی دولت آمریکا زیر یوغ یک حکومت زن ستیز قرار می‌گیرند.

برخی از خوانندگان سرگذشت ندیمه به وجود شباهت‌هایی بین رهبران مستبد گیلیاد و انتخاب دونالد ترامپ به عنوان رئیس جمهوری آمریکا در انتخابات سال ۲۰۱۶، پی بردند. اقتباس تلویزیونی این رمان با بازی الیزابت ماس نیز باعث شد تفسیرهای بیشتری در این باره ارائه شود و زنان با پوشیدن شنل‌های قرمز و کلاه‌های سفید به سبک لباس‌های زنان زندانی در گیلیاد، در تظاهرات‌های سیاسی شرکت کنند.

شارون راب (Sharon Rab) بنیان‌گذار و رئیس بنیاد جایزه ادبی صلح دیتون ضمن تحسین مهارت آتوود در خلق آثاری که به مردم درباره عدالت اجتماعی و معضلات زیست محیطی آگاهی می‌بخشند، در ایمیلی نوشت: مارگارت آتوود به ما یادآوری می‌کند نمی‌توان زیاد روی گزاره «مرگ برای همسایه است» اتکا کرد. اگر زمینه آن وجود داشته باشد، هر چیزی ممکن است در هرجایی اتفاق بیفتد. با توجه به نادیده گرفتن‌ها و بی‌حرمتی‌های فزاینده به نهادهای دمکراتیک، درس‌هایی که آتوود به مخاطب می‌دهد این روزها از هر زمان دیگری اهمیت بیشتری دارند.  

اگرچه تمام کتاب‌های آتوود به موضوع صلح و تفاهم نمی‌پردازند، این نویسنده سرشناس می‌گوید داستان‌ها به افراد کمک می‌کنند حس متفاوت بودن از جمع را یاد بگیرند. این امر نیز به خودی خود باعث می‌شود با افرادی که شبیه شما نیستند، بیشتر احساس همدلی کنید.   

آتوود اولین کتاب شعر خود را با عنوان همزاد پرسفونه در سال ۱۹۶۱ منتشر کرد. از این نویسنده تاکنون آثار متعددی به چاپ رسیده که از آن میان می‌توان به چشم گربه (۱۹۸۸)، چهره پنهان (۱۹۹۶)، آدمکش کور (۲۰۰۰) و سه گانه آدام دیوانه (۲۰۱۳ تا ۲۰۰۳) اشاره کرد. کتاب وصیت‌ها که در ادامه داستان سرگذشت ندیمه در سال ۲۰۱۹ به بازار آمد نیز در مدت زمان کوتاهی به فهرست پرفروش‌ترین کتابهای این نویسنده راه یافت.

جایزه یک عمر دستاورد ادبی صلح دیتون شامل ۱۰ هزار پوند پول نقد است. از برندگان پیشین این جایزه می‌توان به استادز ترکل، تیلور برنچ، جان آیروینک، گلوریا استاینم و الی ویزل اشاره کرد.

مراسم اهدای جوایز ادبی صلح دیتون قرار بود ماه اکتبر (مهر-آبان ۹۹) برگزار شود اما به دلیل شیوع کرونا به بهار سال ۲۰۲۱ موکول شد. آتوود به همراه برندگان بخش داستانی و غیرداستانی این جایزه در این مراسم شرکت خواهد کرد. فهرست نامزدهای نهایی این دو بخش ماه آینده اعلام می‌شود.


iconادامه مطلب

سایر صفحات سایت

Copyright © 2013 _ Design by : MrJEY