روایت خاطرات کیومرث پوراحمد در موزه سینما
بازديد : iconدسته: اخبار

کیومرث پوراحمد نویسنده و کارگردان سینما شنبه ۶ دی ماه از گنجینه هنری خود در موزه سینما بازدید و گفتگویی با هدف ثبت تاریخ شفاهی این هنرمند انجام داد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، کیومرث پوراحمد از اولین فیلمسازانی است که جوایز، اسناد، فیلمنامه‌ها و … خود را در سال ۱۳۷۶ به موزه سینما اهدا کرد.

تاریخ شفاهی این هنرمند که شامل کودکی، نوجوانی، نحوه آشنایی و ورود به سینما ، خاطرات وی از ساخت فیلم‌های مختلف و ناگفته‌هایی از همکاری با سینماگران و بازیگران در چندین دهه  فعالیت، در موزه سینمای ایران در قالب یک گفتگوی مفصل ، ثبت، ضبط و به عنوان میراثی هنری ماندگار شد.

این کارگردان پیشکسوت سینما معتقد است که مقدمه کتاب تاریخ سینمای ایران نوشته فریدون جیرانی بر روی او بسیار تاثیرگذاشته و یکی از علت‌های اصلی تصمیم پوراحمد برای اهداء جوایز و یادگارهایش به موزه سینما، تلاش برای تشکیل یک آرشیو جامع از اسناد و مدارک سینمایی است زیرا در کتاب فریدون جیرانی مطلبی نوشته شده بود مبنی بر اینکه هیچ آرشیوی از اسناد و مدارک سینمایی وجود ندارد تا محققان و فیلمسازان به آنجا مراجعه کنند.

گفتگوهای تاریخ شفاهی موزه سینمای ایران شامل مصاحبه با پیشکسوتان و صاحب نظران سینمای است و تاکنون تعداد زیادی از هنرمندان جلوی دوربین موزه سینمای ایران قرار گرفته اند.


iconادامه مطلب

سایر صفحات سایت

Copyright © 2013 _ Design by : MrJEY