فیلسوف نامدار همدانی درگذشت/ پیکر پرویز اذکایی فردا در همدان تشییع می‌شود
بازديد : iconدسته: اخبار

پرویز اذکایی، نویسنده، پژوهشگر، مورخ و فیلسوف نامدار همدانی فردا در همدان تشییع و در قطعه هنرمندان باغ بهشت همدان به خاک سپرده می‌شود.

پرویز اذکایی، نویسنده، پژوهشگر، مورخ و فیلسوف نامدار همدانی فردا در همدان تشییع و در قطعه هنرمندان باغ بهشت همدان به خاک سپرده می‌شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از همدان‌، دکتر اذکایی مشهور به «سپیتمان» به سال ۱۳۱۸ خورشیدی در همدان زاده شد.

وی تحصیلات خود را در مدرسه آلیانس و دبیرستان پهلوی همدان گذراند و در سال ۱۳۴۸  در رشته تاریخ از دانشگاه تهران فارغ‌التحصیل شد و در یکی از دبیرستان های تهران به تدریس تاریخ و ادبیات پرداخت.

اذکایی در سال ۱۳۵۴ برای یک فرصت مطالعاتی به دانشگاه منچستر انگلستان رفت و پس از بازگشت در دانشگاه بوعلی سینا  همدان مشغول به کار شد از وی بیش از ۴۰۰ عنوان اثر او چاپ شده، که عبارت از ۴۰ کتاب و ۷۰ رسالهٔ علمی، و گفتارهایی در دائرةالمعارف‌ها و نشریات معتبر است.

شهرت دکتر پرویز اذکایی بیشتر به سبب نوشته‌هایی است که دربارۀ همدان دارد،  «همدان‌نامه» یا بیست گفتار دربارۀ مادستان، «ماتیکان عین القضات همدانی»، «باباطاهرنامه»، «تاریخ معاصر همدان» و «فرهنگ مردم همدان» تنها گوشه‌ای از کارهای ارزشمندی است که این مورخ همدانی به رشتۀ تحریر درآورده است.

دکتر اذکایی در دی‌ماه ۱۳۹۵ کتابخانه شخصی خود را به کتابخانه مرکزی همدان اهدا کرد که شامل ۷۵۰۰ جلد کتاب نفیس و بیش از ۶  هزار جلد مجله علمی و فرهنگی است و هم‌اکنون در دسترس علاقه‌مندان قرار دارد. پس از اهدای این گنجینه بزرگ علمی، استاد اذکایی خانه مسکونی‌اش در محله شکریه را نیز وقف کرد تا به عنوان یک کتابخانه عمومی مورد استفاده همگان قرار گیرد.

مراسم تشییع وتدفین این استاد ارجمند از ساعت ۱۰صبح در باغ بهشت همدان برگزار و در قطعه هنرمندان به خاک سپرده خواهد شدو مراسم ترحیم فردا از ساعت ۸:۳۰شب در هتل امیران برگزار می‌گردد.


iconادامه مطلب

سایر صفحات سایت

Copyright © 2013 _ Design by : MrJEY