فیلم کارگردان جوان ایرانی، کشف امسال جشنواره کن؟
بازديد : iconدسته: سینما

«جاده خاکی»، اولین نمایش جهانی خود را در بخش دو هفته کارگرانان جشنواره فیلم کن تجربه کرد.

نشریه اسکرین. در نقدی بر فیلم «جاده خاکی»، ساخته پناه پناهی، این فیلم را اثری دارای مولفه‌های کافی توصیف کرد که می‌تواند یکی از کشف‌های مهم امسال جشنواره کن باشد. 

در بخش‌هایی از این مطلب به قلم وندی آیدی آمده است: «نخستین فیلم بلند پناه پناهی ، درخشان ، سرشار از انرژی و فورانِ ناگهانی «لب‌خوانی های پر شور، گاه به شدت کمدی و گاه به شدت غم انگیز، بدون تردید از همه عوامل لازم برخوردار است تا یکی از کشفیات مهم امسال جشنواره کن باشد.

فیلمی جاده‌ای در اتومبیلی قرضی، پدری با پا در گچ، مادری که از میان اشک‌هایش می‌خندد، و پسر بچه‌ای که همچون اسفند روی آتش در داخل اتومبیل «یک لحظه‌اش سکون نیست». و پسری بالغ که هیچ نمی‌گوید و نگاهش به جاده پیشِ رو است. پناهی از این عناصر اولیه، پرتره‌ای به شدت انسانی از خانواده‌ای بر سر دوراهی زندگی ارایه می‌دهد که به راحتی می‌توان با آن همذات‌پنداری کرد.

پناه پناهی در آخرین فیلم‌های پدرش (جعفر پناهی)، دستیار و تدوین‌گر او بوده است دراین فیلم قدرتمند تردیدی باقی نمی‌گذارد که با استعدادی قابل توجه و مستقل روبه‌رو هستیم. شکی نیست که فیلم در جشنواره‌های بیشتری به نمایش گذاشته خواهد شد و ترکیب موفق طنز، بازی‌های درجه یک و موسیقی پاپ و قدیمی ایرانی، توجه پخش کنندگان را جلب خواهد کرد.

هیچ لحظه‌ای در قصه‌گویی فیلم نیست که حس زائد بودن را منتقل کند و هیچ تصمیم کارگردان در فیلم نیست که به تصمیم‌های کلیشه‌ای نزدیک شود. 

پناهی تسلطی کامل در تغییر لحن‌های شیطنت‌آمیز دارد، لحظه‌ای بسیار مفرح با حضور  یک دوچرخه‌سوار که گفت‌وگویی صمیمانه را با والدین دنبال دارد و اشاره‌ای است به خطیر بودن این سفر؛ تصویری وسیع و نفس‌گیر که در آن مهم‌ترین و عاطفی‌ترین رخداد فیلم اتفاق می‌افتد و به دنبال آن لحظه‌ای پر تخیل که پرسه زنان، هم ادای احترامی است به «ادیسه ۲۰۰۱» و هم با تکراری طنازانه اشاره‌ای به اتومبیل استثنایی بتمن که داغان شده است. همه این‌ها، به گونه‌ای هیجان‌انگیز خلاقانه، به گونه‌ای رضایت‌بخش ساخته و پرداخته شده و مملو از گرما و انسانیت است که این، یک موفقیت است.»

«جاده خاکی» به کارگردانی پناه پناهی، می‌تواند کشف امسال کن باشد
«جاده خاکی» به کارگردانی پناه پناهی، می‌تواند کشف امسال کن باشد

 «جاده خاکی» به عنوان ساخته اول پناه پناهی، یکی از ۳۱ فیلمی است که فرصت رقابت برای کسب جایزه دوربین طلای بهترین فیلم اول جشنواره کن امسال را نیز خواهد داشت. 

این فیلم، اولین نمایش خود را روز ۱۰ جولای (۱۹ تیر) طی دو سانس در ساعت ۸:۳۰ و ۲۰:۳۰ تجربه کرد و روز ۱۶ جولای (۲۵ تیر) ساعت ۱۹:۴۵ هم نمایش سوم و نهایی خود را خواهد داشت.


iconادامه مطلب

سایر صفحات سایت

Copyright © 2013 _ Design by : MrJEY