قیمتی استثنایی برای بدل مونالیزا
بازديد : iconدسته: هنر های تجسمی


یک کپی از تابلوی «مونالیزا» اثر لئوناردو داوینچی در حراجی ساتبیز در پاریس به مبلغ ۵۵۲ هزار و ۵۰۰ یورو (۶۱۱ هزار و ۹۵۰ دلار) فروخته شد.

ایرنا:به گزارش خبرگزاری رویترز از پاریس، این تابلو که قدمت آن به سده هفدهم میلادی بازمی گردد، بسیار بیش از ارزیابی های اولیه به مبلغ ۷۰ هزار تا ۹۰ هزار یورو فروخته شد.

تابلوی اصلی مونالیزا که داوینچی کار روی آن را در سال ۱۵۰۳ آغاز کرد، ‌به مدت بیش از ۲۰۰ سال در موزه لوور پاریس آویخته است.

بسیاری می گویند مونالیزا پرتره «لیزا جراردینی» (Lisa Gherardini) همسر «فرانچسکو دل جوکوندو» (Francesco del Giocondo) است.

مونالیزا اثر دست لئوناردو داوینچی هنرمند ایتالیایی دوره رنسانس است که به عنوان معروفترین و پربازدیدترین اثر هنری در سراسر جهان شناخته می شود که مطالب بسیاری در موردش نوشته شده است. این تابلو همچنین یکی از ارزشمندترین تابلوهای نقاشی در جهان است، به طوری که رکورد جهانی گینس را با بالاترین مبلغ بیمه در تاریخ برای یک اثر، به مبلغ ۱۰۰ میلیون دلار آمریکا در سال ۱۹۶۲ از آن خود کرد.

این اثر تاریخی چندین بار ربوده شد و با وجود گذشت بیش از ۵۰۰ سال از زمان خلقش، آسیب چندانی ندیده است. تابلوی مشهور لبخند ژکوند به دلیل لبخند بسیار مرموز مونالیزا و همچنین سبک نوین نقاشی داوینچی در آن زمان، به شهرت جهانی رسیده است.

داوینچی از بزرگترین هنرمندان دوره رنسانس بود که دستی در نوآوری، نقاشی، مجسمه سازی، معماری، علم، موسیقی، ریاضیات، مهندسی، ادبیات، آناتومی، زمین شناسی، نجوم، گیاه شناسی، نویسندگی، تاریخ و نقشه نگاری داشت. همچنین طرح ساخت چتر نجات، بالگرد و تانک به وی نسبت داده شده است. داوینچی در سال ۱۴۵۲ در ایتالیا به دنیا آمد و در سن ۶۷ سالگی در فرانسه درگذشت. معروفترین آثار قابل تشخیص وی، مونا لیزا، شام آخر و مرد ویترووین است.


iconادامه مطلب

سایر صفحات سایت

Copyright © 2013 _ Design by : MrJEY