هنرمند آپ آرت ونزوئلا دیدی تازه به دنیای رنگ داد
بازديد : iconدسته: دسته‌بندی نشده

به گزارش روزنامه گاردین، دیاز دل‌مشغولی خاصی داشت مبنی بر اینکه درک کلی از مفهوم رنگ، اشتباه است.

ایرنا: وی در سال ۲۰۱۴ گفت: می خواهم مردم بدانند که رنگ یک ویژگی قطعی نیست، بلکه به شرایط بستگی دارد.

او افزود: قرمز، شاید رنگ قرمز باشد. اما رنگ قرمز یک شی وقتی آن را زیر نور آفتاب بگیرید، با زمانی که آن را در سایه قرار دهید، یکی نیست.

وی تلاش کرد این مفهوم را در آثارش که شامل نقاشی و مجسمه سازی بود، نشان دهد.

این هنرمند در سال ۱۹۷۴، خطوط راه راه قرمز، نارنجی، سبز و سیاه را در سراسر دیوارها و روی زمین پایانه اصلی فرودگاه بین المللی «سیمون بولیوار» در کاراکاس نقاشی کرد.

تجارب وی، از او چهره ای مطرح در هنر «دیدگانی» یا «آپ آرت» و هنر «حرکتی» یا «سینتیک» ساخت.

کارلوس که در کاراکاس متولد شد. پدرش یک شیمی دان و شاعری آماتور بود که مروج علاقه پسرش به هنر بود.  

پسر این خانواده در سال ۱۹۴۰ در مدرسه هنرهای زیبا ثبت نام شد و در آنجا با «آلخاندرو اوترو» (Alejandro Otero) نقاش و مجسمه ساز ونزوئلایی روابط دوستانه ای برقرار کرد. سه سال بعد نیز با «خسوس رافائل سوتو» (Jesús Rafael Soto) هنرمند آپ آرت ونزوئلا آشنا شد. این سه نفر به سه هنرمند سرشناس ونزوئلا در قرن بیستم تبدیل شدند.

کروز دیاز در سال ۲۰۱۸ گفت: وقتی مدرسه هنرهای زیبا را ترک کردم، فکر کردم که هنر ارتباط نزدیکی با جامعه دارد و نقاش باید همچون یک گزارشگر باشد و آنچه را در مقابل چشمان (یک نفر) است، نقاشی کند؛ و آنچه در مقابل چشمان من بود، بدبختی بود.

وی افزود: خودم را برای ترسیم بدبختی که شاهدش بودم، آماده کردم، با این تصور که با نقاشی می توانم شرایط اجتماعی را تغییر دهم، که البته شکست خوردم.

این هنرمند، ونزوئلا را در سال ۱۹۷۰ در نمایشگاه دوسالانه یا بینال ونیز مطرح کرد.

کروز دیاز زمانی از خود به عنوان “پژوهشگری در زمینه رنگ” نام برده بود. نگاهی به آتلیه کروز دیاز در پاریس تائیدی بر نظر این هنرمند بود. تصاویر شبکه شبکه‌ای که رنگ‌ها در آن در حال تغییرند و بسته به اینکه بیننده در کجا ایستاده است، ناگهان تصویر جدیدی را به او نشان می‌دهند.

این هنرمند ونزوئلایی ۱۷ اوت ۱۹۲۳ به دنیا آمد و ۲۷ ژوئیه ۲۰۱۹ از دنیا رفت.  

کروز دیاز به عنوان یکی از برجسته ترین هنرمندان آمریکای لاتین در نیمه دوم قرن بیستم، شهرت بالایی برای خود کسب کرد.

چیدمان های وی در موزه های هنری بین المللی و فضاهای عمومی به نمایش گذاشته شده است.

آثار این هنرمند به تازگی در نمایشگاه هایی در پاریس، لندن، عربستان سعودی و پاناما نمایش داده شده است.

کروز دیاز «ابهام رنگ» را کشف کرد. وی گاها هنر را با نوارهایی شفاف خلق می کرد که نور را از خود عبور و آمیزه های مختلفی از رنگ را در مقابل چشم بازدیدکنندگان در زاویه های مختلف قرار می دادند.   وی در سال ۱۹۵۷ یک مدرسه هنرهای تصویری را در کاراکاس تاسیس کرد و دو سال بعد برای ادامه کسب تجربه در رشته هنر به پاریس سفر کرد. وی در فرانسه به کار آموزش پرداخت و در نهایت در سال ۲۰۰۸ شهروند فرانسه شد .


iconادامه مطلب

سایر صفحات سایت

Copyright © 2013 _ Design by : MrJEY