چالش کتابخوانی کتابخانه‌های عمومی اروپا و امریکا برای کودکان
بازديد : iconدسته: اخبار

برخی از کتابخانه‌های عمومی اروپا و امریکا چالش خواندن ۱۰۰۰ کتاب پیش از شروع مهدکودک را برای کودکان آغاز کرده‌ و خانواده‌های بسیاری با خواندن ۱۰۰۰ کتاب برای فرزندانشان تا پیش از ۵ سالگی به این چالش پیوسته‌اند.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) به نقل از روزنامه دیلی هرالد پرس-ممکن است کمی ترسناک و دلهره‌آور باشد؛ اما کارمندان برخی از کتابخانه عمومی در اروپا و امریکا تقریبا اطمینان دارند که‌ کودکان از پس جدیدترین چالش آن‌ها برخواهند آمد. آن‌ها تصمیم گرفته‌اند با ایجاد چالش خواندن ۱۰۰۰ کتاب قبل از مهدکودک پدرو مادرها را به خواندن منظم کتاب برای کودکان با صدای بلند تشویق کنند.

 یکی از کتابداران کتابخانه عمومی لندن در این باره می‌گوید «شاید تصور خواندن ۱۰۰۰ کمی دشوار و غیرقابل تصور به نظر برسد. اما در واقع با خواندن یک کتاب در هر شب برای مدت ۳ سال در مجموع ۱۰۹۵ کتاب برای کودکتان خوانده‌اید که معادل خواندن سه کتاب هر شب برای مدت یک سال می‌شود.»

 او در ادامه می‌گوید «هدف ما از انجام این چالش دو سویه است: افزایش مهارت‌های زبانی کودکان و دیگر تبدیل کودکان به کتاب‌خوانان مادام‌العمر و این بسیار مهم است زیرا شما دارید با خواندن کتاب برای کودکانتان بر آینده تحصیلی او تاثیر مثبت می‌گذارید. آن‌ها برای موفق بودن به این مهارت نیاز دارند و مهم‌ترین معیار موفقیت دانش‌آموزان در مدرسه این است که برای آن‌ها در خانه کتاب خوانده شود.»

کتابدار کتابخانه عمومی لندن در ادامه می‌گوید «وقتی برای کودکان داستان‌ها و صداها را تکرار می‌کنید آن‌ها خیلی سریع صداها را یاد می‌گیرند و این روشی خوب برای شروع است و کودکان را با دایره واژگانی بیشتر و مهارت‌های زبانی قوی‌تری برای رفتن به مهدکودک آماده می‌کند. علاوه بر اینکه عادات مثبتی را در دوره‌ای مهم از زندگی کودکان شکل می‌دهد.»

شرکت‌کنندگان در این چالش می‌توانند فهرست دیجیتالی پیشنهادی کتابخانه‌ها و یا هر کتابی که در خانه دارند بخوانند و زمانی که به یک نقطه عطف مشخص برسند یک نشان خاص دریافت خواهند کرد و وقتی هم مطالعه ۱۰۰۰ کتاب را تکمیل کنند گواهی مطالعه ۱۰۰۰ کتاب و و یک کتاب رایگان به آن‌ها تعلق خواهد گرفت.


iconادامه مطلب

سایر صفحات سایت

Copyright © 2013 _ Design by : MrJEY