نکات “کریستین مائه” برای علاقمندی کودکان به کتاب
بازديد : iconدسته: اخبار

کریستین مائه
کریستین مائه


کریستین مائه نویسنده آمریکایی و عضو سرویس نویسندگان آمازون تکنیک‌هایی برای علاقمند کردن کودکان به کتاب‌خوانی پیشنهاد کرده است.

وی تجربه خود را با علاقمند کردن فرزندانش به کتاب هری پاتر با موفقیت آزمایش کرده است و اعتقاد دارد والدین می‌توانند با رعایت نکات زیر درعلاقمند کردن کودکان به کتاب موثر واقع شوند:

 

  1. همان کتابی را برای کودکان بخوانید که خودتان خوانده و دوست دارید.

هیچ وقت کتابی که حال شما را خوب نمی‌کند برای کودکان نخوانید چون این حس منفی به کودکان منتقل می‌شود. بهتر است کتابی انتخاب کنید که فیلم سینمایی با اقتباس از آن ساخته شده باشد و بعد از مطالعه کتاب همراه فرزندان خود به تماشای فیلم بنشینید.
 

یکی از راه‌های علاقه‌مند کردن کودکان به مطالعه کتاب این است که کتاب کودکانتان را با صدای بلند برای خودتان بخوانید تا کودک با شنیدن داستان نظرش به سمت کتاب جلب شود.

همچنین زمانی که کتاب کودکان را می‌خوانید می‌توانید حرف‌های مشترک مفیدی با کودکان داشته باشید پس می‌توانید مدام درباره کتاب‌های مختلف با آنها صحبت کنید.

همچنین زمانی که کودکان ببینند که شما کتاب آنها را می‌خوانید به کتابشان علاقه‌ی بیشتری پیدا می‌کنند و احساس بهتری نسبت به کتاب خود خواهند داشت.
 


کمپین کتابخانه خوب

راهکارهای خلاقانه برای علاقه مند کردن کودکان به کتاب


۲٫ برای کتاب خواندن کودکان جایزه تعیین کنید.

مثلاً می‌توانید ساعت‌های خواب کودکان را به خاطر کتاب خواندن به تاخیر بیندازید یا اجازه دهید صبح‌ها کمی بیشتر بخوابند.
 

۳٫ زمان خاصی را به عنوان زمان خواندن داستان در نظر بگیرید.

این مورد به خصوص برای کودکان نوپا بسیار مهم است. زمان قصه سرایی نباید طولانی باشد. در این مواقع کیفیت از همه چیز مهم تر است، اما سعی کنید آن را به صورت برنامه ای منظم در هر روز دنبال کنید.
 

۴٫ تعیین محلی برای کتاب خواندن یک ضروریات است.

در خانه مکانی خاص برای مطالعه کتاب تعیین کنید و خودتان نیز از همان مکان برای خواندن کتاب برای کودکان استفاده کنید. گوشه‌ای از خانه با تعدادی بالش و وسایل راحتی همراه با چند کتاب برای فرزندتان تدارک ببینید. کودکان عاشق چنین مکان‌هایی در خانه هستند. در این مکان با او به کتابخوانی مشغول شوید و با هم آنجا را به محلی تبدیل کنید که صرفاً برای مطالعه و کتابخوانی استفاده می‌شود.
 

۵٫ آشنایی با کتابخانه و کتابفروشی‌های جذاب شهر یکی از برنامه‌هایی است که معمولاً خانواده‌های اهل فرهنگ برای فرزندانشان تدارک می‌بینند.

کتابفروشی‌های خاص و جذاب برای کودکان نیز جذاب است. قفسه‌های کتاب با جلد‌های رنگارنگ برای کودکان جذاب است. از همین جذابیت برای کتاب خواندن کودکان استفاده ممکن را ببرید.


iconادامه مطلب

سایر صفحات سایت

Copyright © 2013 _ Design by : MrJEY