کشف شاهکار هنری ایتالیا در منزل رئیس مافیای سیسیل
بازديد : iconدسته: اخبار,هنر های تجسمی

شاهکار هنری «میکل‌آنجلو مریسی دا کاراواجو» (Michelangelo Merisi da Caravaggio) نقاش ایتالیایی که ۵۰ سال پیش از کلیسای پالرمو در ایتالیا ربوده شده و در فهرست آثار مسروقه و تحت تعقیب اداره پلیس فدرال آمریکا (اف. بی. آی.) قرار داشت، در منزل رئیس مقتدر مافیای سیسیل پیدا شد.

ایرنا: «مونسیگنور روکو بندتو» (Monsignor Rocco Benedetto) کشیش کلیسای «سن لورنزو» در ویدئویی که در سال ۲۰۰۱ ساخته شد اما به تازگی در اختیار روزنامه گاردین قرار گرفت، ماجرای سرقت این تابلوی نقاشی در سال ۱۹۶۹ را که در مورد میلاد مسیح (ع) است، فاش کرد.

این کشیش که در سال ۲۰۰۳ درگذشت، گفت که تابلو در منزل «گائتانو بادالامنتی» (Gaetano Badalamenti) رئیس مافیای سیسیل نگهداری می شد.

این رئیس مافیایی تکیه ای از پارچه نقاشی را بریده بود تا کلیسای کاتولیک را به انعقاد توافقی برای تحویل گرفتن تابلو متقاعد کند.

در همین حال، کشیش مزبور گفت که رئیس مافیایی سعی داشت بابت بازگرداندن تابلو، از کلیسا اخاذی کند.

کشیش بندتو، گفت: چند ماه بعد از سرقت، نامه ای به منزل من رسید با این مضمون؛ ما این نقاشی را در اختیار داریم و اگر می خواهید توافقی روی دهد، باید این نامه را در روزنامه ایتالیایی Giornale di Sicilia منتشر کنید.

دو هفته بعد، کشیش نامه دیگری دریافت کرد که حاوی تهدیدهای بیشتری بود. بندتو گفت: نامه دوم همراه بریده ای از نقاشی ارسال شد تا به من ثابت شود که تابلوی کاراواجو واقعا تحت مالکیت سارقان است.

بندتو به سرپرست کلیسا رجوع و ماجرا را برای وی تعریف کرد. سرپرست کلیسا نیزعملکرد این کشیش را به ظن سازمان دهی سرقت، به پلیس گزارش کرد. اما پس از اثبات بی گناهی وی، از او عذرخواهی شد.

سرنوشت تابلوی میلاد مسیح برای نزدیک به نیم قرن موضوع گمانه زنی های مختلفی بوده است و حتی افرادی تلاش کرده اند با تیغ، نقاشی را از قابش در کلیسای پالرمو جدا کنند. این نقاشی به مدت بیش از ۳۵۰ سال در این کلیسا آویزان بود.

در میان تئوری های مطرح شده، این نکته جالب وجود داشت که موش ها تابلو را خورده اند.

براساس این گزارش، بادالامنتی یکی از مقتدرترین چهره های مافیایی در سیسیل بود که شبکه قاچاق مواد مخدر به ارزش یک میلیارد و ۶۵۰ میلیون دلاری به آمریکا را مدیریت می کرد. وی در سال ۱۹۸۴ بازداشت شد و در سال ۲۰۰۴ در بیمارستانی در ماساچوست درگذشت.

کاراواجو نقاش ایتالیایی بود که از اوایل سال های ۱۵۹۰ تا ۱۶۱۰ در شهرهای رم و ناپل، جزیره سیسیل در دریای مدیترانه و کشور جزیره ای مالت در جنوب اروپا فعالیت داشت.

نقاشی های وی آمیزه ای از نگرش واقع گرایانه به شرایط فیزیکی و احساسی بشر با استفاده نمایشی از نور بود که تاثیری سازنده در نقاشی سبک باروک داشت.

کاراواجو نقاشی را در میلان آموخت و در دهه ۲۰ سالگی عمرش به رم نقل مکان کرد. وی شخصیتی خشن و تندخو داشت و زندگی پرحادثه ای را گذراند.

این هنرمند در سال ۱۶۱۰ در حالی که از ناپل راهی رم، به دلایل نامعلومی درگذشت.

گزارش ها حاکی است که وی به دلیل ابتلا به تب مرده باشد، اما گمان می رود که به قتل رسیده یا بر اثر مسمومیت از دنیا رفته باشد.


iconادامه مطلب

سایر صفحات سایت

Copyright © 2013 _ Design by : MrJEY