کلوپ‌های ادبیاتی/ چرا در تایوان کتاب‌فروشی رونق گرفته است
بازديد : iconدسته: دسته‌بندی نشده

در این کتاب‌فروشی بسیاری از کتاب‌های موضوعات مختلف به زبانهای مختلف در اختیار عموم قرار داده شده است و شاید هیچ ویژگی خاصی هم برای جذب مشتری های بیشتر نداشته باشد.

نیمه‌های شب در تایپه پایتخت شهر تایوان در جنوب شرقی آسیا بسیاری از مغازه‌های اجناس مختلف در حال تعطیلی هستند و حتی بسیاری از کلوپ‌های شبانه که تا ساعتهای دیروقت محل رفت و آمد هستند در ساعتهای خاصی تعطیل می‌شوند ولی در چند وقت اخیر اتفاق جالبی به نام یک کتاب‌فروشی رقم خورده است.

کتاب‌فروشی استلایت (Eslite) در مرکز شهر تایپه به طور شبانه‌روزی فعالیت می‌کند و آنقدر مشتری دارد که گاهی اوقات برای نشستن جا ندارد و مشتری‌ها مجبور می‌شوند ایستاده کتاب‌های مورد علاقه خود را مطالعه کنند.

در این کتاب‌فروشی بسیاری از کتاب‌های موضوعات مختلف به زبان‌های مختلف در اختیار عموم قرار داده شده است و شاید هیچ ویژگی خاصی هم برای جذب مشتری‌های بیشتر نداشته باشد. پیر و جوان در ساعت‌های مختلف شبانه روز در این کتاب‌فروشی حضور دارند و دلیل این امر را خبرنگار سی ان ان در گزارشی از مشتری‌ها سوال کرده است.

به نوشته خبرنگار شبکه سی ان ان در حالیکه بیشتر کتاب‌فروشی‌ها در کشورهای اروپایی و آمریکایی به خاطر سلطه روزافزون کتاب‌های دیجیتال و وجود سایتی مثل آمازون در حال تعطیلی هستند در اینجا کتاب‌فروشی هر روز نسبت به روز گذشته رونق می‌گیرد.

وان سوان چانگ یک معلم مدرسه در محل کتاب‌فروشی از حضور هر روزه خود در محل کتاب‌فروشی می‌گوید که آن را به خرید کردن در مغازه های دیگر ترجیح می‌دهد. مشتری دیگری آرامش خاص خود را در این کتاب‌فروشی دلیل شلوغی و رونق این کتاب‌فروشی عنوان می‌کند.

خبرنگار سی ان ان می نویسد حضور چند روزه من در این کتاب‌فروشی و دیگر کتاب‌فروشی‌های زنجیره‌ای استلایت در تایوان ثابت کرد دلیل اصلی رونق این مجموعه کتاب‌فروشی در ایجاد محیط آرام برای کتابخوانان است. استلایت در تایوان و کشورهای منطقه ۲۴ شعبه کتاب‌فروشی دارد که اولین آنها در سال ۱۹۸۹ تاسیس شد. به نظر من یکی از دلایل اصلی موفقیت این کتاب‌فروشی ایجاد محیطی شبیه خانه برای کتاب‌خوانان است.

آنها در این کتاب‌فروشی احساس می‌کنند در خانه خود نشسته و در حال کتاب خواندن هستند. در کتاب‌فروشی های استلایت مشتری اصلاً احساس نمی‌کند که با فروشنده سروکار دارد. او در اینجا هر کتابی که بخواهد در هر ساعتی مطالعه می‌کند.
به گفته تیموتی وانگ مدیر فروش مجموعه‌های کتاب‌فروشی استلایت این مجموعه در سال ۲۰۱۳ مبلغی معادل ۴۲۵ میلیون دلار درآمد کسب کرد که در سال جاری هشت درصد افزایش داشته است.

به گفته وانگ یکی از دلایل موفقیت مجموعه کتاب‌فروشی استلایت در تایوان و کشورهای دیگر نوع فروش کتاب‌هایی با موضوعات مختلف است که مشتری ها همزمان می‌توانند به تمام آنها در یک میز دسترسی داشته باشند.


iconادامه مطلب

سایر صفحات سایت

Copyright © 2013 _ Design by : MrJEY