آمار نشر اردیبهشت‌؛ پیشتازی تألیف بر ترجمه آثار حوزه کودک
بازديد : iconدسته: اخبار,ادبیات

آمار نشر اردیبهشت‌؛ پیشتازی تألیف بر ترجمه آثار حوزه کودک

آمار نشر اردیبهشت‌‌‌‌ماه از انتشار ۱۰ هزار و ۱۳۲ عنوان کتاب شامل ۳۷۰۰ تجدید چاپی و انتشار دو برابری تألیف نسبت به ترجمه کتاب‌های کودک حکایت دارد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا)، اردیبهشت‌ماه، به‌دلیل برگزاری نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران؛ بزرگترین رویداد فرهنگی کشور برای علاقه‌مندان به کتابخوانی به بهار کتاب و فعالان نشر شهرت پیدا کرده است. اردیبهشت‌ماه سال جاری با برپایی سی‌و‌چهارمین دوره نمایشگاه بین‌‌المللی کتاب تهران با دو بخش فیزیکی و مجازی میزبان ۲۷۰۰ ناشر داخلی بود. برخی از مزایای نمایشگاه مجازی کتاب استفاده کردند و با سفارش کتاب‌های خود به ناشران و کتاب‌فروشان، بخشی از سهم خرید نیمه نخست سال را از نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران خریداری کردند، تجربه حضور کتاب‌فروشان در این رویداد بین‌المللی نقطه عطفی بود که به گفته مسئولان همه زنجیره صنعت نشر از آن سود بردند.

طبق آمار مؤسسه خانه کتاب و ادبیات ایران در اردیبهشت‌ماه سال ۱۴۰۲ حدود ۱۰ هزار و ۱۳۲ عنوان کتاب در شمارگان ۸ میلیون و ۶۱۸ هزار و ۸۳۰ نسخه منتشر شد که در این آمار سهم هزار و ۷۶۳ عنوانی کتاب‌های ادبیات بیش از سایر حوزه‌ها بود. کتاب‌های حوزه کودک و نوجوان با هزار و ۶۲۵ عنوان در رتبه دوم قرار دارد و رتبه‌های سوم و چهارم در اختیار کتاب‌های کمک‌درسی و علوم اجتماعی با هزار و ۳۳۰ و هزار و ۲۹۰ عنوان است.

تولید ۱۰۵۴ اثر تألیفی در مقابل ۵۷۱ اثر ترجمه در حوزه کودک طی ماه اردیبهشت‌‌ماه نیز از نکات قابل تأمل بررسی آماری این ماه است.

بررسی این آمار نشر اردیبهشت‌ماه نشان می‌دهد در این ماه، آثار تألیفی بر آثار ترجمه شده غلبه داشته به‌طوری که از ۱۰ هزار و ۳۱۲ عنوان حدود ۷ هزار و ۱۹۹ عنوان تألیفی و ۲ هزار و ۹۳۳ عنوان در قالب ترجمه منتشر شده است؛ همچنین ناشران استان تهران با ۷ هزار و ۶۸ عنوان درصدر ناشران استانی پُرکار اردیبهشت‌‌ماه قرار دارند.

براساس اطلاعات سایت مؤسسه خانه کتاب و ادبیات ایران، سهم کتاب‌های چاپ نخست حدود ۶ هزار و ۴۳۲ عنوان و کتاب‌های چاپ دوم در این ماه ۳ هزار و ۷۰۰ عنوان است.

همچنین شمارگان کل کتاب‌ها ۸ میلیون و ۶۱۴ هزار و ۸۳۰ نسخه و جمع میانگین شمارگان کتاب‌های دومین ماه سال ۸۵۰ نسخه است، میانگین قیمت کتاب‌ها نیز در اردیبهشت ۱۴۰۲ حدود ۱۱۴ هزار تومان ثبت شده است.

در پایان باید گفت با توجه به آمار و ارقام منتشر شده و میزان فروش ۴۰۱ میلیارد تومانی کتاب در نمایشگاه کتاب سی و‌ چهارم، همچنین اندوخته درخور توجه ناشران برای تولید آثار جدید، می‌توان پیش‌بینی کرد که صنعت نشر کشور در ماه‌های پیش رو با تمرکز و هدف‌گذاری بر تولید کتاب‌های پُرمخاطب، بازار پُررونقی را خواهد داشت.

به نقل از خبرگزاری ایپنا


iconادامه مطلب

سایر صفحات سایت

Copyright © 2013 _ Design by : MrJEY