برگزیده قدیمی‌ترین جایزه کتاب کودک معرفی شد
بازديد : iconدسته: ادبیات

رای نخستین‌بار مدال «‌نیوبری» که به عنوان قدیمی‌ترین جایزه کتاب کودک در جهان و معتبرترین جایزه این حوزه در ایالات متحده آمریکا محسوب می‌شود به یک کتاب گرافیکی رسید.

به گزارش ایسنا به نقل از گاردین، «جری کرفت»‌ نویسنده و تصویرگر آمریکایی موفق شد «مدال نیوبری» را برای خلق کتاب ‌«دانش‌آموز جدید» به خود اختصاص دهد. این نخستین‌ مرتبه‌ای است که یک کتاب گرافیکی به عنوان برنده این جایزه ادبی انتخاب می‌شود.

دانش آموز جدید

کتاب «دانش‌آموز جدید» درباره داستان پسربچه ۱۲ ساله‌ای به نام «جردن» است که در شهر نیویورک‌ زندگی می‌کند و آرزوی رفتن به مدرسه هنر را در ذهنش می‌پروراند، اما والدینش اصرار دارند او را به مدرسه خصوصی معتبری بفرستند که «جردن» ‌در آن‌جا یکی از معدود دانش‌آموزان رنگین‌پوست محسوب می‌شود.

«کرفت» در مصاحبه‌ای دریافت «مدال نیوبری» را امیدی برای مشروعیت بخشیدن به رمان‌های گرافیکی عنوان کرد. این نویسنده معتقد است اهدای این جایزه ادبی به کتاب «دانش‌آموز جدید» می‌تواند نشان‌ده‌هنده این موضوع باشد که حتی داستان‌هایی درباره شخصیت‌های آفریقایی آمریکایی که  تهی‌دست و بدبخت نیستند نیز می‌توانند با موفقیت مواجه شوند.

«کرفت»‌ بیان کرد: «کتاب‌های بسیار مهمی وجود دارند که به روایت برده‌داری،‌ حقوق شهروندی یا خشونت پلیس و زندگی خلافکاری پرداخته‌اند، اما من می‌خواستم روایت دیگری را درباره پسربچه‌ای بنویسم که خانوداه‌ای دارد که به او عشق می‌ورزند و همسایه‌هایی که او را دوست دارند.»

سال گذشته «‌مگ مدینا» موفق به کسب مدال «جان نیوبری» برای کتاب «مرسی سوآرز» شد.

مدال «‌نیوبری» نخستین جایزه ادبی کتاب کودکان در دنیاست که در سال ۱۹۲۲ به نام «جان نیوبری»، ناشر قرن هجدهمی نام‌گذاری شده است.


iconادامه مطلب

سایر صفحات سایت

Copyright © 2013 _ Design by : MrJEY